Brugmansja

Brugmansja

fot. Brugmansja

Rodzina: Solanaceae
Pochodzenie: Ekwador, Peru, Boliwia.

Przeczytaj również: Pokrowce na meble ogrodowe

Opis: Brugmansja (Brugmansia arborea) to olbrzymie rośliny tarasowe, które w pełni kwitnienia na każdym robią niezapomniane wrażenie. Miłośnicy roślin odkryli je dla siebie 30 lat temu w ogrodach botanicznych i od tamtej pory nie opuszczają one naszych tarasów. Kwiaty długości 14 – 17 cm barwy białej lub kremowobiałej o kształcie przypominającym trąbki (stąd czasami używana nazwa „trąby anielskie”). Mogą być prowadzone w formie drzewka lub krzewu, odpowiednio nawożone i pielęgnowane osiągają wysokość do 3m.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki

Przeczytaj: Grill w ogrodzie

Wysiew: Przed wysiewem nasiona powinny być przez 24 – 48 godzin moczone w ciepłej wodzie. Po tym okresie umieszczamy w podłożu do wysiewu na głębokości ok. 1cm i umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu (temp. ok.25°C). Utrzymujemy stałą, ale nie za wysoką wilgotność podłoża.

Czas wysiewu:
Możliwy całoroczny – szczególnie polecany wiosną.

Pielęgnacja: Trzymać w pojemniku na słońcu i dużo, dużo wody!
Brugmansje lubią miejsce słoneczne, powinno ono być jednak osłonięte od wiatru. Uprawiana jest najczęściej jako roślina pojemnikowa – niestety nie jest odporna na mrozy i musi zimować w pomieszczeniu. Duża masa liści powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze, dlatego powinniśmy stosować stosunkowo duże pojemniki, podłoże powinno być przepuszczalne, wymieszane z nawozami o długotrwałym działaniu w zwiększonej dawce. Bardzo korzystnie na wzrost Brugmansji wpływa dodatek gliny do podłoża. Z jednej strony tworzy ona tzw. kompleks sorbcyjny, dzięki czemu nie musimy tak często nawozić, z drugiej obciąża pojemnik przez co ta duża roślina nie jest wrażliwa na podmuchy wiatru. Nie możemy też zapomnieć o warstwie drenażu w pojemniku.
Brugmansje należą do roślin stosunkowo łatwych w uprawie, kwitnących przez całe lato. Musimy im jednak zapewnić: dużo światła, dużo wody, dużo nawozów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)