Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

ogród

fot. ogród

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.

Przeczytaj: Powojniki

Uporządkowanie i ukształtowanie terenu wokół domu
Na pierwszy rzut oka, uporządkowanie terenu działki, po zakończeniu prac budowlanych, zdaje się być zadaniem niemożliwym do realizacji. Na początek należy zadbać o kształt i jakość gruntu. W części ogrodowej, warstwa zewnętrzna ziemi powinna być przydatna do zasiewu trawnika i roślin ozdobnych. Nierówności podłoża należy więc zniwelować tak, aby zlikwidować różnice wysokości przekraczające 20% spadku. Idealny trawnik uprawia się na gruncie, którego nachylenie nie przekracza 3%.

Może się zdarzyć, że grunt jest małoprzepuszczalny, a po większym deszczu powstają duże kałuże. Oznacza to, iż niezbędne jest wykonanie warstwy odsączającej na całej powierzchni trawnika. Polega to na wykopaniu 30 cm szczelin do warstwy przesiąkania, w odstępach co 2 metry. Szczeliny wypełnia się gruboziarnistym piachem. Po wypełnieniu szczelin, tym samym piaskiem wysypuje się 10cm warstwę odsączającą na całej powierzchni terenu pod wysiew trawnika. Następnie, warstwę odsączającą wyrównuje się i przykrywa warstwą gleby nośnej.

Strefa wejściowa domu charakteryzuje się nieco innym zagospodarowaniem. Grunt pod ścieżki piesze, podjazdy i placyki wymaga innego przygotowania niż strefa rekreacyjna za domem, dlatego w tej kwestii najlepiej zdać się na fachowców. Obecnie firmy produkujące i dystrybuujące materiały nawierzchniowe, oferują także usługi projektowe, doradcze i wykonawcze w kwestii aranżacji posesji.

kostka brukowa

Zobacz również: Ogrody półcienia

fot. kostka brukowa

Projektowanie i zakładanie ogrodów
Projektowanie ogrodów to bardzo przyjemne zajęcie. Pamiętajmy jednak żeby aranżacje roślinne i kreacja naszego prywatnego fragmentu krajobrazu nawiązywały do stylistyki architektury domu i wyglądu strefy reprezentacyjnej. Aranżacje ogrodów i pielęgnacja ogrodów to czynności, które sprawiają, że mieszkanie za miastem, na swoim kawałku ziemi, jest nad wyraz wspaniałe.

ogród

fot. ogród

Nawadnianie ogrodów z sieci wodociągów miejskich jest bardzo drogie. Prawdziwe szczęście mają posiadacze studni. Jeśli pragniemy uprawiać rośliny wymagające szczególnej troski i regularnego nawadniania, warto zainteresować się metodami zbierania i przechowywania wód z opadów atmosferycznych. Nie jest to w prawdzie metoda całkowicie zastępująca nawadnianie wodą z kanalizacji, jednakże może przynieść zauważalne oszczędności.

Sending
Ocena artykułu
3 (1 głos)