X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Pergole ogrodowe - ażurowe dekoracje ogrodów

ogród
Pergole i trejaże stosowane są w ogrodach od stuleci. Te ażurowe elementy małej architektury pozwalają na eksponowanie pięknych pnączy a także na kształtowanie ogrodowej przestrzeni. Dzięki nim nawet mało ciekawa zielona aranżacja nabierze dekoracyjnego charakteru.


Ażurowa podpora będzie służyć przez wiele lat, jeśli jej konstrukcję dostosujemy do właściwości pnącza, które chcemy posadzić. Należy wiedzieć, że będą na nią oddziaływać nie tylko siły wynikające z obciążenia pionowego, pędów i liści, ale także siły poziome powodowane przez wiatr napierający na utworzoną przez roślinność ścianę. Dlatego istotny jest wybór materiału, z którego będą wzniesione podpory dla roślin.

pergola
Dla pnączy o delikatnych pędach i drobnych liściach wystarczą konstrukcje wykonane z prętów lub listew metalowych, drewnianych lub bambusowych. Różnego rodzaju modele są dostępne w centrach i marketach ogrodniczych. Można zdecydować się na konstrukcję gotową, do samodzielnego montażu lub kupić materiał i wykonać pergolę według swojego projektu.

Z kolei pnącza bujnie rosnące potrzebują znacznie mocniejszego wsparcia. Prócz mocnego materiału, niezbędne jest także solidne mocowanie poszczególnych elementów, tak by łączenia gwarantowały sztywność i trwałość konstrukcji. Warto o tym pamiętać, by pod naporem roślin konstrukcja nie złamała się lub nie wywróciła.

pergola ogrodowa,mała architktura
Podpory pnączy na lata
Drewniane elementy będą nam długo służyć, jeśli wcześniej odpowiednio je zaimpregnujemy. Należy to zrobić metodą ciśnieniową, ponieważ wtedy środek impregnujący wnika wgłąb drewna i zabezpiecza je trwale. Innym sposobem jest pomalowanie drewna impregnatami, które dostępne są w marketach budowlanych.
Natomiast elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Jeśli nie są, warto pokryć je powłoką antykorozyjną.

Rośliny idealne do obsadzenia pergoli
Tak naprawdę pergole czy trejaże można obsadzić wieloma gatunkami roślin pnących. Oczywiście przed wyborem danego gatunku warto wziąć pod uwagę umieszczenie podpór oraz rodzaj gleby, na której zostaną posadzone rośliny.
W miejscach dobrze nasłonecznionych doskonale będą rosnąć powojniki, które charakteryzują się kwiatami w odcieniu bieli, fioletu, różu czy błękitu. Intensywnie kwitną w miesiącach letnich i nie obciążają znacząco elementów konstrukcyjnych.

Pergola ogrodowa,mała architektura
Pnącza dorastające do znacznych rozmiarów, jak milim, potrzebują mocnych konstrukcji. Podobnie róże pnące, które doskonale pasują do ogrodów o romantycznym charakterze. Warto wiedzieć, że w magazynach i książkach o tematyce ogrodniczej można znaleźć różne wzory podpór na róże, które mogą urozmaicić ogrodową aranżację.

Gatunki ciężkie i silnie rosnące, jak złotokap czy glicynia, potrzebują metalowych lub murowanych słupów. Podpory muszą być na tyle silne, żeby utrzymać zwiększający się z czasem ciężar rośliny.

Pergola
Jeśli konstrukcja pergoli jest ciekawa, warto zastanowić się, czy nie zrezygnować z roślin ciężko okrywających. Można pokusić się o te delikatniejsze pnącza, które nie tylko odsłonią interesującą pergolę, ale także ją delikatnie osłonią i ozdobią. Jesienią bardzo interesująco będą prezentować się winorośle i winobluszcze, których główną ozdobą są pięknie przebarwiające się liście.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-07-18 18:55:45
Tagi do artykułu: mała architektura | pnącza | pergole | powojniki | Róże
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodowe pergole

mała architektura
Ogrodowe pergole porośnięte piękną i gęstą roślinnością nie tylko dodają uroku ogrodowym zakątkom. Dzięki nim możemy osłaniać tarasy przed słońcem, tworzyć w naszym doskonale spisują się zarówno na dużych jak i małych terenach zielonych, jako tło rabat lub miejsce ekspozycji zjawiskowych pnącz.

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.

Ażurowa podpora dla roślin

Altana ogrodowa
Pergola to obecnie bardzo popularny element małej architektury w naszych przydomowych ogrodach. Ubierając ją w piękne pnącza jesteśmy w stanie urozmaicić nawet przeciętny krajobraz. Bardzo często wykonywana jest z drewna, niestety podatnego na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto więc zastanowić się nad alternatywą jaką mogą się okazać ażurowe pergole Legi.

Ogród - aranżacje

Ogród w stylu angielskim
Aranżacja ogrodu to zwykle nie lada wyzwanie z jakim musi zmierzyć się jego właściciel. Urządzanie ogrodu, tak jak aranżacja wnętrz, poddaje się zmiennym trendom. Na początku warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma różnymi projektami i realizacjami.