Pergole ogrodowe – ażurowe dekoracje ogrodów

ogród

fot. ogród

Pergole i trejaże stosowane są w ogrodach od stuleci. Te ażurowe elementy małej architektury pozwalają na eksponowanie pięknych pnączy a także na kształtowanie ogrodowej przestrzeni. Dzięki nim nawet mało ciekawa zielona aranżacja nabierze dekoracyjnego charakteru.

Ażurowa podpora będzie służyć przez wiele lat, jeśli jej konstrukcję dostosujemy do właściwości pnącza, które chcemy posadzić. Należy wiedzieć, że będą na nią oddziaływać nie tylko siły wynikające z obciążenia pionowego, pędów i liści, ale także siły poziome powodowane przez wiatr napierający na utworzoną przez roślinność ścianę. Dlatego istotny jest wybór materiału, z którego będą wzniesione podpory dla roślin.

Dla pnączy o delikatnych pędach i drobnych liściach wystarczą konstrukcje wykonane z prętów lub listew metalowych, drewnianych lub bambusowych. Różnego rodzaju modele są dostępne w centrach i marketach ogrodniczych. Można zdecydować się na konstrukcję gotową, do samodzielnego montażu lub kupić materiał i wykonać pergolę według swojego projektu.

Z kolei pnącza bujnie rosnące potrzebują znacznie mocniejszego wsparcia. Prócz mocnego materiału, niezbędne jest także solidne mocowanie poszczególnych elementów, tak by łączenia gwarantowały sztywność i trwałość konstrukcji. Warto o tym pamiętać, by pod naporem roślin konstrukcja nie złamała się lub nie wywróciła.

pergola ogrodowa,mała architktura

fot. pergola ogrodowa,mała architktura

Podpory pnączy na lata
Drewniane elementy będą nam długo służyć, jeśli wcześniej odpowiednio je zaimpregnujemy. Należy to zrobić metodą ciśnieniową, ponieważ wtedy środek impregnujący wnika wgłąb drewna i zabezpiecza je trwale. Innym sposobem jest pomalowanie drewna impregnatami, które dostępne są w marketach budowlanych.
Natomiast elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Jeśli nie są, warto pokryć je powłoką antykorozyjną.

Rośliny idealne do obsadzenia pergoli
Tak naprawdę pergole czy trejaże można obsadzić wieloma gatunkami roślin pnących. Oczywiście przed wyborem danego gatunku warto wziąć pod uwagę umieszczenie podpór oraz rodzaj gleby, na której zostaną posadzone rośliny.
W miejscach dobrze nasłonecznionych doskonale będą rosnąć powojniki, które charakteryzują się kwiatami w odcieniu bieli, fioletu, różu czy błękitu. Intensywnie kwitną w miesiącach letnich i nie obciążają znacząco elementów konstrukcyjnych.

Pergola ogrodowa,mała architektura

fot. Pergola ogrodowa,mała architektura

Pnącza dorastające do znacznych rozmiarów, jak milim, potrzebują mocnych konstrukcji. Podobnie róże pnące, które doskonale pasują do ogrodów o romantycznym charakterze. Warto wiedzieć, że w magazynach i książkach o tematyce ogrodniczej można znaleźć różne wzory podpór na róże, które mogą urozmaicić ogrodową aranżację.

Gatunki ciężkie i silnie rosnące, jak złotokap czy glicynia, potrzebują metalowych lub murowanych słupów. Podpory muszą być na tyle silne, żeby utrzymać zwiększający się z czasem ciężar rośliny.

Pergola

fot. Pergola

Jeśli konstrukcja pergoli jest ciekawa, warto zastanowić się, czy nie zrezygnować z roślin ciężko okrywających. Można pokusić się o te delikatniejsze pnącza, które nie tylko odsłonią interesującą pergolę, ale także ją delikatnie osłonią i ozdobią. Jesienią bardzo interesująco będą prezentować się winorośle i winobluszcze, których główną ozdobą są pięknie przebarwiające się liście. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)