Gwiazda Betlejemska nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia

Gwiazda Betlejemska

fot. Gwiazda Betlejemska

Święta Bożego Narodzenia uznawane są za jedne z najważniejszych w roku i wiążą się z pięknymi tradycjami. Jest to okres, w którym polskie domy przepełnione są licznymi ozdobami, wprowadzającymi świąteczny nastrój i potęgującymi radosną atmosferę. Jedną z niezastąpionych roślin, stwarzających ogromną paletę możliwości dekoracyjnych, jest poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby ta zimowa piękność, zmieniła się w niepowtarzalną dekorację.

Poinsecja zawdzięcza swoją popularność bogatej kolorystyce oraz różnorodnym rozmiarom. Cieszy się uznaniem, ponieważ nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, żeby móc ją podziwiać do Nowego Roku. Nie lubi stać w wodzie, a nadmierne podlewanie prowadzi do wybarwienia lub utraty liści. Nadmiar wody jest dla poinsecji jest bardziej szkodliwy, niż jej niedomiar. W okresie kwitnienia wystarczy je podlewać umiarkowanie co dwa dni. Aby zapobiec pojawieniu się plam i brązowych krawędzi na liściach, można raz na miesiąc dodać odżywkę. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej ok. 15-22 stopnie Celsjusza, ale wytrzyma także niewielkie wahania. Należy ją ustawić w jasnym miejscu z dostępem do niewielkiej ilości słońca, z dala od źródeł ciepła.

Gwiazda Betlejemska

fot. Gwiazda Betlejemska

Trezba pamiętać, że kondycja rośliny uzależniona jest od warunków przechowywania w sklepie. Cała nasza staranna pielęgnacja pójdzie na nic, jeżeli roślina stała w ruchliwym miejscu i przeciągu. Warto wybrać poinsecję bez uszkodzeń, o grubych liściach oraz widocznych pąkach kwiatowych. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, ale małe pąki, znajdujące się w samym środku. Należy także sprawdzić wilgotność ziemi w doniczce. Przed transportem dobrze jest starannie ją owinąć papierem i chronić przed mrozem.

Gwiazda Betlejemska

fot. Gwiazda Betlejemska

Tę niesłychanie modną roślinę doniczkową można w prosty sposób zaaranżować według własnych upodobań. Miłośnicy tradycji mogą stworzyć ciekawą kompozycję w drewnianej lub glinianej osłonce, dekorując ją naturalnymi dodatkami jak mech,szyszki czy gałązki iglaków. Jeżeli nasza kompozycja ma być utrzymana w stylu nowoczesnym warto sięgnąć po świece, kokardy z tafty, wstążki, metaliczne oraz proste, gładkie doniczki.

dekoracje stołu

fot. dekoracje stołu

Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu w gronie rodzinnym jest wymyślanie śmiesznych osłonek na roślinę. Wystarczy zanurzyć dłoń w farbie i pozostawić odciski na papierowej gładkiej torbie. W taki prosty sposób można stworzyć zabawną osłonkę na nasza roślinę.

Poinsecję można otulać różnymi materiałami, które dodadzą jej szyku i elegancji. W zależności od nastroju okrycia z futra czy filcu spowoduje, że nasza piękność będzie wystrojona jak prawdziwa gwiazda. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)