X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Izolacja ścian od wewnątrz

izolacja ścian zewnętrznych
Każdy z nas pragnie, aby zimą mieszkanie było ciepłe i przytulne. Ocieplenie ścian od zewnątrz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy parametrów cieplnych budynku. Pozwala skutecznie eliminować mostki termiczne a tym samym zyskać optymalne warunki we wnętrzu mieszkania. Niestety czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest izolacja ścian od wewnątrz, która jednak jest dużo mniej skuteczna niż zewnętrzna izolacja.


Czym warto ocieplać?
Decydując się na ocieplenie ścian od wewnątrz, do wyboru mamy różne rozwiązania. Najpopularniejszym jest użycie wełny mineralnej lub styropianu. Izolacja termiczna przy użyciu styropianu jest sposobem najczęściej wybieranym. W metodzie tej wykorzystuje się metalowe profile, które zmontowane w gotowy ruszt ustawia się w odległości ok. 2 cm od istniejącej ściany. Następnie układa się izolację z wełny, której grubość powinna wynosić co najmniej 10 cm i dokładnie wypełniać całą konstrukcję. Należy pamiętać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Na tak ocieplony ruszt montuje się folię paroizolacyjną a następnie płyty kartonowo-gipsowe.

wełna mineralnaInną metoda jest użycie styropianu, który przylepia się bezpośrednio do ściany. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby styki płyt były zupełnie szczelne. Użycie styropianu nie wymaga stosowania paroizolacji, ponieważ materiał ten przepuszcza parę wodną. Niedogodnością może okazać się konieczność ułożenia na przyklejone płyty tynków cienkowarstwowych.

Płyty do izolacji ścian od wewnątrz można także montować na drewnianym ruszcie. Rozstaw profili dostosowuje się do wymiarów płyt. Na przygotowanym ruszcie układa się płyty osłonięte na styku folią lub taśmą samoprzylepną. Do nich także przykręca się płyty kartonowo-gipsowe.

Mniej popularną metodą jest termoizolacja ścian bloczkami z betonu komórkowego. Takie bloczki przyklejane są na zaprawę murarsko-tynkarską, którą nanosi się na całą powierzchnię bloczków przy użyciu pacy zębatej. Bloczki dociska się do ściany ok 4 cm od miejsca ich montażu a następnie płynnym ruchem przeciąga się po jej powierzchni na właściwe miejsce. Dużym ułatwieniem jest to, że bloczki można dociąć do dowolnego kształtu.

ocieplaniePo przyklejeniu wszystkich bloczków ewentualne nierówności należy usunąć pacą do szlifowania. Następnie cała powierzchnię należy pokryć pięciomilimetrową warstwą zaprawy, w której zatapia się siatkę z włókna szklanego. Na koniec należy zatrzeć powierzchnię całej ściany i ostatecznie ją wyrównać. Po związaniu zaprawy ścianę można np. pomalować lub wygładzić gładzią gipsową.

Należy wiedzieć, że izolacja ścian od wewnątrz jest możliwa wyłącznie wtedy, jeśli w mieszkaniu czy domu działa sprawna wentylacja. W innym wypadku w czasie sezonu grzewczego w szczelnym pomieszczeniu bez sprawnego systemu wentylacyjnego ściany mogą być zagrożone powstawaniem niebezpiecznych pleśni i grzybów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
2016-02-25 22:40:43
Tagi do artykułu: ocieplenie | mostki termiczne | Wełna mineralna | styropian | ściany
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian od wewnątrz

ocieplanie
Ocieplanie ścian od wewnątrz to niekiedy jedyne rozwiązanie, aby poprawić komfort cieplny. Niestety izolacja od środka jest o wiele mniej korzystna niż ta stosowana od zewnątrz. Przed rozpoczęciem remontu, warto wiedzieć jakie szkody może przynieść zastosowanie tej metody termomodernizacji.

Ocieplanie ścian metodą lekko-mokrą

ocieplanie
Sposobem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu jest ocieplenie ścian. Jedna z chętniej stosowanych metod to docieplanie metodą lekko-mokrą, które jest proste w wykonaniu a do tego trwałe i niedrogie. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej ocieplać i jakich materiałów użyć, aby budynek był odpowiednio docieplony.

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Ile energii zużywa polski dom?

dom jednorodzinny
Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m2 energii w skali roku. To prawe dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Najwyższy czas to zmienić...