X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Światło w kuchni

kuchnia
Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy znaczną cześć każdego dnia. To tutaj przyrządzamy i spożywamy posiłki, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Planując oświetlenie kuchenne pamiętajmy, aby było ono nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim praktyczne.


Najczęściej spotykanym oświetleniem w kuchni jest lampa umieszczona pośrodku sufitu. Mimo że zyskujemy w ten sposób w miarę równomierne oświetlenie, takie rozwiązanie nie zapewni komfortowej pracy i może utrudniać korzystanie z pomieszczenia. Dlatego planując oświetlenie w kuchni, warto wziąć pod uwagę zasadę czterech źródeł światła.

Oświetlenie ogólne
Zainstalowane w centralnym miejscu na suficie światło jest niezbędne w każdej kuchni, ponieważ daje równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Warto jednak zaplanować je w taki sposób, aby najpierw odbijało się od sufitu a następnie padało na pozostałe sprzęty. W ten sposób unikniemy powstawania cieni.

Szeroki wybór opraw oświetleniowych na rynku z pewnością pozwoli dobrać odpowiednią - pasującą do stylu kuchni. Można zdecydować się na stylową lampę wiszącą lub plafon. Do bardziej nowoczesnych wnętrz najlepiej wybrać lampki halogenowe umieszczone w suficie podwieszanym lub system lampek np.: zamocowanych na linkach.

Przy wyborze oświetlenia do kuchni warto zwrócić uwagę na liczbę i moc żarówek, gdyż nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Przykładowo trzy tradycyjne świetlówki o mocy 40 W dają tyle samo światła, co jedna setka a przy tym zużywają o wiele więcej energii. Pamiętajmy jednak, że w większej kuchni centralna lampa nie wystarczy gdyż niektóre miejsca mogą być niedoświetlone.
Osobne źródło światła warto zamontować nad stołem. Światło powinno padać na cały blat stołu, równocześnie nie oślepiając osób przy nim siedzących.

Jasno nad blatem
Blaty kuchenne pod szafkami powinny być oświetlone mocnym, jasnym światłem. Ułatwi to wszelkie prace w kuchni. Najczęściej używane są lampki halogenowe lub taśmy ledowe montowane pod szafkami, jednak bez problemu można stosować różne inne źródła oświetlenia. Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także umieszczone pod szafkami lampki na szynach, które w razie potrzeby można przesuwać w dowolne miejsce. Takie rozwiązanie pozwala także oświetlić blat, nad którym nie ma szafek.

Światło dekoracyjne
Planując tego rodzaju oświetlenie warto trzymać się zasady, że nie powinno ono dominować nad oświetleniem ułatwiającym pracę, lecz powinno je uzupełniać i tworzyć miły i przytulny klimat. Dobrze by było skierowane na przedmioty dotąd niedostrzegane. Ciekawym rozwiązaniem może być oświetlenie dekoracyjne LED w postaci małych lampek, umieszczonych we wnękach kuchennych lub w przeszklonych szafkach.

Ciekawym pomysłem może okazać się podświetlenie sufitu podwieszanego przy pomocy dekoracyjnych taśm ledowych. Umieszczone pod sufitem nie oświetlają bezpośrednio pomieszczenia, a jedynie tworzą nastrojową poświatę, która tworzy nastrój w pomieszczeniu. Alternatywą dla sufitowego oświetlenia są oprawy montowane w podłodze, które doskonale zaakcentują najniższe partie kuchennej zabudowy.
kuchniaoświetlenieOdpowiednio dobrane oświetlenie w kuchnikuchnia
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Oświetlenie
2016-07-23 07:06:44
Tagi do artykułu: oświetlenie | kuchnie | żarówki | świetlówki
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Kuchnie Kuchnie Galeria Stoły Stoły
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

sypialnia
Przestrzeń mieszkalna, odzwierciedlająca upodobania i preferencje mieszkańców, zaspokaja przede wszystkim potrzebę schronienia i odpoczynku, w atmosferze rodzinnego ciepła. Oświetlenie, jako jeden z najistotniejszych elementów budujących nastrój wnętrza, dobrane indywidualnie do charakteru pomieszczenia, sprzyja wykonywaniu poszczególnych czynności, wpływając uspakajająco i pozytywnie na regenerację sił i witalność organizmu.

Nastrój kreowany światłem

sypialnia
Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni. Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd.

Pod kloszem

lampkiTo, jak istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie wie każdy kto choć raz dekorował światłem wnętrze swojego mieszkania. W aranżacji wnętrz najważniejsze jest wzornictwo. Odpowiednio dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Równie istotne znaczenie ma umiejscowienie źródła światła.

Żyrandole, abażury, kinkiety..

oświetlenie
Dobrze oświetlone mieszkanie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Światło jest elementem dekoracyjnym, pozwala kreować przestrzeń oraz wydobywa walory wnętrza. Dzięki niemu można stworzyć niepowtarzalny klimat w naszym mieszkaniu.