X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Cegła klinkierowa

dom jednorodzinny
Cegła klinkierowa w budownictwie nie jest tak powszechna jak beton czy prefabrykaty. Mimo tego znajduje rzesze entuzjastów, którzy chętnie stosują ją do budowy domów i aranżacji stylowych wnętrz.

Ponadczasowa cegła klinkierowa
Domy wznoszone z cegły postrzegane są jako solidne i długowieczne. Doskonałą rekomendacją dla tej technologii są zabytkowe budowle sakralne i murowane domy mieszkalne, które zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie.

Historia pierwszych wypalanych cegieł sięga III tysiąclecia p.n.e. W przeciwieństwie do konstrukcji drewnianej cegły mają właściwości ognioodporne, dzięki czemu przeżyły swój renesans w XI w. Wówczas technologię wznoszenia budowli murowanych zaczęto udoskonalać i przedkładać nad budownictwo drewniane.

Właściwości techniczne i dekoracyjne cegły doceniali już nasi przodkowie. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniała ona swój kształt i kolor. Różne rozmiary, wygląd i wybarwienie cegieł powstawało z myślą o walorach estetycznych wznoszonych budowli, a klinkier elewacyjny układano w ozdobne wzory, np. wendyjski, gotycki, krzyżykowy lub kowadełkowy.
przedpokój
Współczesna klinkierówka
Aktualnie proces produkcji cegieł klinkierowych jest precyzyjnie sterowany, począwszy od etapu mieszania składników, przez formowanie do wypalenia gotowych elementów. Dobór proporcji substancji składowych, spośród których glina jest głównym składnikiem, kontrolowany jest na każdym etapie produkcji.

Cegły dzieli się ze względu na sposób wykonania, klasę wytrzymałości oraz drążenia i oznacza symbolami, np. cegła klinkierowa pełna - P, cegła bez otworów - B, cegła drążona – D i cegła szczelinowa – S.

Inny podział dotyczy zastosowania produktu i jego wymiarów. W sprzedaży dostępne są więc cegły zwykłe pełne – do murowania, cegły licówki - do licowania ścian, cegły sitówki, cegły kanalizacyjne do murowania przewodów kanalizacyjnych, cegły siatkówki, cegły dziurawki, cegły poryzowane o zwiększonej porowatości, cegły kominowe i cegły klinkierowe wyróżniające się wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Płyty klinkierowe
Cegła klinkierowa do celów wykończeniowych i dekoracyjnych dostępna jest także w formie płytek klinkierowych. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Do wykańczania i izolacji cieplnej elewacji produkowana jest wygodna w montażu tzw. płytka klinkierowa. Na warstwę ociepleniową naklejone są płytki klinkierowe imitujące fragment muru. Poszczególne moduły zestawione ze sobą idealnie łączą się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Płyta klinkierowa jest chętnie wybierana przez inwestorów prywatnych do ocieplenia elewacji domów jednorodzinnych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacje
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-28 06:38:42
Tagi do artykułu: cegły | klinkier | cegły klinkierowe | płytki klinkierowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ozdobna elewacja klinkierowa

cegły
Klinkier jest niezwykle eleganckim materiałem budowlanym, jednak budowa domu z cegły jest kosztowna. Z myślą o tych, którzy marzą o takim wykończeniu elewacji powstały specjalne okładziny klinkierowe, które można stosować zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Jak murować elewację z klinkieru?

elewacja
Jak wykonać elewacje z klinkieru, żeby była trwała, elastyczna i pozbawiona białych wykwitów? Jest to trudne zadanie murarskie, wymagające czasu, staranności oraz dużej wiedzy. Ale efekt jest tego warty.

Ogrodzenie z klinkieru krok po kroku

cegły
Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad zmianą tymczasowego ogrodzenia posesji. Prowizoryczne płoty z drewnianych desek lub drucianej siatki wystarczające w trakcie budowy, po jej zakończeniu szpecą i kontrastują z nowym budynkiem. Warto wtedy pomyśleć o efektywnym i trwałym ogrodzeniu murowanym.

Wykończenie wnętrz i elewacji klinkierem

Elewacja klinkierowa
Cegła klinkierowa kojarzona jest przede wszystkim z elewacją lub małą architekturą w ogrodzie. Bogata gama struktur i barw pozwala przy jej pomocy stworzyć nie tylko wyjątkowe wykończenie budynku, ale także wnętrza.