Kiedy przyda się pistolet do malowania ścian i jaki pistolet do malowania ścian wybrać?

Jak działa pistolet do malowania ścian

Oprócz tradycyjnych metod aplikacji farby mamy obecnie do dyspozycji wygodną  alternatywę dla wałka czy pędzla, taką jak choćby pistolet do malowania ścian. To proste w obsłudze urządzenie, rozprowadzające cząstki produktu pod ciśnieniem sprawia, że malowanie staje się o wiele przyjemniejsze. Możemy mieć pewność, że dzięki nowoczesnej metodzie aplikacji nawet trudno dostępne miejsca o nietypowej fakturze zostaną równomiernie pokryte emulsją.

Jaki pistolet do malowania ścian wybrać?

W zależności od pojemności zbiornika, w który wyposażone jest urządzenie, jedno napełnienie farbą wystarczy na równomierne pokrycie od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Pojemnik uzupełnia się przy użyciu specjalnego lejka dołączonego do urządzenia. W sprzedaży można znaleźć także pistolet do malowania farbą emulsyjną bez zbiornika, wówczas farba jest zasysana bezpośrednio z puszki lub wiaderka.

Urządzenia nadają się zarówno do aplikacji farb emulsyjnych, akrylowych, olejnych poliuretanowych, jak i lateksowych. Niektóre systemy wyposażone są dodatkowo w samoczyszczącą się pompę tłoczącą. Aby zmienić kolor bądź rodzaj farby, wystarczy przepłukać urządzenie wodą.

Jaki pistolet do malowania ścian i sufitu wybrać?

fot. Jaki pistolet do malowania ścian i sufitu wybrać?

Jak działa pistolet do malowania ścian?

Pistolet natryskowy rozbija farbę na drobne cząsteczki, które wydostają się na zewnątrz przez maleńkie otwory w dyszy pod wpływem sprężonego powietrza. Aby pokryć powierzchnię równomiernie bez grudek i zacieków, farba musi mieć odpowiednią lepkość. Zbyt rzadka może tworzyć zacieki, za gęsta natomiast zatka dyszę bądź spowoduje, że malowana powierzchnia stanie się chropowata. Lepkość emulsji kontroluje się przy użyciu lepkościomierza, a gotową mieszankę przelewa do zbiornika przez filtr lub nylonową pończochę.

 Pistolet do malowania ścian

fot. Pistolet do malowania ścian

Czasami pistolet do malowania ścian metodą natryskową ma dodatkowo możliwość regulacji strumienia i wymienne końcówki, które dobiera się w zależności od rodzaju i wielkości malowanej powierzchni. Mimo tego należy wciąć pod uwagę, że unoszące się w powietrzu na spore odległości cząsteczki farby mogą pokryć delikatną mgiełką posadzkę, meble, elementy stolarki, a nawet przedostać się do innego pokoju. Dlatego przed przystąpieniem do pracy dobrze jest zamknąć pokój i osłonić elementy wyposażenia, które mogłyby ulec trudnym do usunięcia zabrudzeniom, a podłogę okleić papierem ochronnym.

Szczególnie ważne jest szczelne oklejenie folią urządzeń elektrycznych, takich jak klimatyzatory, piece czy grzejniki elektryczne. Niektóre farby, na przykład alkidowe, mogą je zniszczyć lub spowodować wybuch.

Pistolet do malowania natryskowego na zewnątrz

Malowanie natryskowe jest doskonałą metodą na odświeżenie wyglądu elewacji, ogrodzenia lub mebli ogrodowych. Pistolet do malowania elewacji wyposażony w długą rurę, duży zbiornik i teleskopowy wysięgnik, ułatwi równomierne rozprowadzenie farby na dużych powierzchniach.

Pistolet do malowania ścian na zewnątrz powinien być stosowany wyłącznie w bezwietrzny, słoneczny dzień. Przy dużym wietrze cząsteczki farby mogą unosić się na duże odległości i osiąść na sąsiednich elewacjach oraz samochodach. Im silniejszy wiatr, tym większy obszar należy zabezpieczyć przed zabrudzeniami.

 Pistolet do malowania elewacji

fot. Pistolet do malowania elewacji

Dlaczego warto zaopatrzyć się w pistolet do malowania ścian?

Bywa, że sama zmiana koloru ścian we wnętrzu to prawdziwa rewolucja, dająca naprawdę spektakularne efekty. Warto eksperymentować, jednak malowanie tradycyjnymi metodami, przy użyciu wałka lub pędzla, bywa bardzo męczące i kłopotliwe, przez co zniechęca do częstych zmian aranżacji. Co więcej, nałożenie jednej warstwy produktu zwykle nie wystarcza, więc aby kolor równomiernie pokrył powierzchnię, pracę trzeba powtórzyć jeszcze jeden lub dwa razy. Każda z powłok potrzebuje także odpowiedniej ilości czasu na wyschnięcie. Gdy za bardzo się pospieszymy, materiał najprawdopodobniej zacznie się łuszczyć, pękać, a w konsekwencji odpadać od ściany, nierzadko nawet z fragmentami tynku lub gładzi. Pistolet do malowania ścian znacznie ten proces przyspieszy i ułatwi, sprawiając, że nawet najtrudniejsze do pomalowania powierzchnie, będą zachwycać nasyconym, jednolitym kolorem.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)