X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Cement jako spoiwo budowlane

maszyna buowlana
Spoiwa budowlane są to sproszkowane mieszkanki wiążące, które zmieszane z wodą lub też inną substancją płynną wiążą a następnie twardnieją. Mieszanki te służą do przygotowywania betonów, zapraw oraz różnego rodzaju materiałów tynkarskich oraz wykończeniowych.


Spoiwa można podzielić na spoiwa powietrzne, czyli takie, które twardnieją tylko na powietrzu (m.in. wapno, gips) oraz na spoiwa hydrauliczne, czyli twardniejące na powietrzu i pod wodą (m.in. cement, wapno hydrauliczne).

Jednym z bardziej popularnych mieszanek wiążących jest cement. Jest to spoiwo hydrauliczne, czyli drobno zmielony materiał nieorganiczny. W skład cementu wchodzi:
- klinkier portlandzki – powstaje przez spiekanie wapieni gliniastych oraz margli. W większości przypadków jest to podstawowy składnik cementu;
- granulowany żużel wielkopiecowy – składa się on głównie z tlenku wapnia, tlenku magnezu oraz dwutlenku krzemu. Materiał ten wykazuje swoje właściwości hydrauliczne dopiero po odpowiedniej aktywacji. Granulowany żużel wielkopiecowy otrzymywany jest w hutach, działając wodą na roztopiony żużel;


- pucolana – jest to materiał przemysłowy lub naturalny. Składa się przede wszystkim z dwutlenku krzemu i tlenku glinu. Pucolaną naturalną jest tuf, popiół wulkaniczny czy pumeks. Natomiast pucolaną sztuczną (przemysłową) sproszkowane odpady ceramiczne, wypalone gliny czy łupki;
- popioły lotne – może być krzemionkowy – wykazujący właściwości pucolanowe lub wapienny – może mieć dodatkowo właściwości wulkaniczne;
- łupek palony – jest on wytwarzany w piecu w temperaturze 800°C. Materiał ten w drobno zmielonym stanie, wykazuje właściwości hydrauliczne, bardzo podobne do cementu portlandzkiego oraz dodatkowo, właściwości pucolanowe.

Obecnie na rynku dostępne są takie klasy cementu jak:
- CEM I - czyli inaczej cement portlandzki czysty. Jest to materiał najczęściej stosowany. Otrzymuje się go ze zmielenia klinkieru z gipsem i z dodatkami hydraulicznymi. Jest on używany do przygotowywania betonu, z którego wykonywane są konstrukcje stropów, nadproży oraz słupów. Cement o tej klasie może być używany w niskich temperaturach. Cement portlandzki wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które zapewnią odpowiednią wilgotność w czasie dojrzewania;
- CEM II – jest to cement portlandzki z dodatkami. Jest on stosowany do zapraw murarskich oraz tynkarskich, rzadziej do betonów niskich klas;
- CEM III – jest to cement hutniczy. Tej klasy cement jest ma wysoką odporność na działanie siarczanów oraz kwasów humusowych. Dzięki temu jest wykorzystywany do budowy fundamentów;
Jednak zalecane jest, by nie stosować go, jeżeli temperatura powietrza spada poniżej 5°C.
- CEM IV – czyli cement pucolanowy. Jest bardzo odporny na siarczany oraz kwasy glebowe. Tego rodzaju cement może być wykorzystywany do zaprawy i tynków, które używane są w dolnych poziomach budynku;

Oprócz tych podstawowych gatunków cementu, mogą być także produkowany na specjalne życzenie klienta cement portlandzki biały, cement hydrotechniczny lub cement glinowy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Materiały
Autor: Anna Dębiec
2016-06-20 08:58:19
Tagi do artykułu: Spoiwa powietrzne | gips | Spoiwa hydrauliczne | cement | skład cementu | klasy cementu | cement portlandzki | cement hutniczy | cement pucolanowy | zaprawy | tynki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Spoiwa budowlane

maszyna buowlana
Spoiwa budowlane to mieszanki wiążące, które służą m.in. do przygotowania betonów, zapraw, materiałów ściennych i wykończeniowych.

Wapno jako spoiwo budowlane

Zaprawa murarska
Wapno budowlane jest spoiwem powietrznym, czyli takim, które twardnieje tylko na powietrzu. Jego głównymi składnikami są tlenki i wodorotlenki wapnia z małą domieszką wodorotlenku magnezu, dwutlenku krzemu, tlenku glinu i tlenku żelaza. Zazwyczaj wapno służy jako dodatek do innych spoiw - cementu lub też gipsu. W ten sposób poprawiają się ich właściwości ciepłochronne, urabialność oraz reguluje się czas wiązania.

Gips- materiał znany od lat

tynki
W ostatnich czasie inwestorzy i wykonawcy coraz częściej kupują gotowe mieszanki tynkarskie, dające gwarancję wysokiej jakości. Ich oferta rynkowa jest bardzo różnorodna – od tradycyjnych cementowo-wapiennych, poprzez czystowapienne i gliniane, do najczęściej stosowanych wewnątrz pomieszczeń tynków gipsowych. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety gotowych mieszanek oraz relatywnie niską cenę, okazuje się, że w tej chwili nie ma lepszej alternatywy.

Faktura wielce pożądana

szpachlowanie
Wygląd i sposób wykończenia ścian to jeden z ważniejszych elementów nadających estetykę naszym wnętrzom. Jeszcze kilkanaście lat temu na polskim rynku nie było praktycznie żadnych materiałów do wyrównania i wygładzania ścian. Wygładzona ściana, zwłaszcza w budynkach nowych, stanowi standard, ale zgodnie z obowiązującą teraz modą masy szpachlowe wykorzystuje się także do oryginalnej dekoracji ścian.