Dom energooszczędny – korzyści nie tylko w sezonie grzewczym

Dom energooszczędny

Świadomość polskich inwestorów, a także prywatnych właścicieli domów na temat kosztów utrzymania budynków jednorodzinnych stale rośnie. Dlatego też dziś nie jest już niczym dziwnym budowanie domów energooszczędnych na szeroką skalę. Wizja płacenia jak najniższych rachunków za ogrzewanie jest bardzo kusząca. Nie każdy jednak wie, że dom energooszczędny to korzyści nie tylko zimą, ale także latem. Dowiedz się więcej!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najważniejsze cechy domu energooszczędnego,
  • jakie korzyści z posiadania domu energooszczędnego możesz zauważyć poza sezonem grzewczym,
  • dlaczego decyzję o budowie domu energooszczędnego warto podjąć już na etapie wyboru projektu domu.

Aż do 70% kosztów eksploatacji domu pochłania ogrzewanie. Dlatego też projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Warto dowiedzieć się więcej o tym, czym charakteryzują się takie budynki oraz jakie realne korzyści uzyskasz dzięki nim w ciągu całego roku.

Zobacz również: Wielkoformatowe przeszklenia

Dom energooszczędny, czyli jaki – najważniejsze cechy

Energooszczędny dom to budynek, w którym ograniczono do minimum straty energii i znacznie zmniejszono zapotrzebowanie energetyczne. Kluczowy dla obliczeń wydajności domu jest wskaźnik EP (energia pierwotna, wyrażana w kWh/m2/rok), który określa roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie, wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Im wartość wskaźnika jest niższa, tym większa energooszczędność domu.

W koncepcji domu energooszczędnego są uwzględniane zarówno możliwości pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, jak i jej odzysku. Urządzenia, które mogą być wykorzystywane do tych procesów, to:

  • kolektory słoneczne – urządzenie do konwersji energii słonecznej na ciepło – promienie docierające do kolektora ogrzewają nośnik ciepła, którym może być ciecz lub gaz,
  • pompy ciepła – urządzenia, które pozyskują ciepło w ekologiczny sposób, czerpiąc je z gleby, powietrza lub wody (w zależności od typu pompy), gwarantują maksymalny komfort użytkowania i wysoką wydajność przez cały rok,
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją – umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza do pomieszczenia i na zewnątrz oraz odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza,
  • kominek z płaszczem wodnym – podgrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania, dlatego może być alternatywą lub uzupełnieniem działania kotła grzewczego; jednocześnie zachowuje walory ekonomiczne, estetyczne i ekologiczne zwykłego kominka.

Aby jednak budynek pozwalał na realne oszczędności energetyczne i finansowe w dłuższej perspektywie, oprócz specjalistycznych urządzeń konieczna jest wiedza na temat tego, z czego budować dom energooszczędny oraz jakie rozwiązania architektoniczne zastosować.

Dom energooszczędny – korzyści, które zauważysz latem

Korzyści z posiadania domu energooszczędnego są największe w sezonie grzewczym, kiedy zauważasz oszczędności energii. Warto jednak wiedzieć, że zalety budownictwa energooszczędnego można dostrzec także latem, np.:

  • dobra wymiana powietrza dzięki systemowi wentylacji (brak wrażenia „stojącego” powietrza, które utrudnia oddychanie),
  • brak kosztów związanych z ogrzewaniem wody (dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych),
  • ochłodzenie wnętrza dzięki zastosowaniu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej.

Z czego budować dom energooszczędny – postaw na profesjonalny projekt

Aby główne założenie domu energooszczędnego zostało spełnione, należy zadbać o to już na pierwszym etapie budowy, za który można uznać projektowanie domu. To od architekta zależy, czy budynek będzie rzeczywiście miał minimalne zapotrzebowanie na energię. Dlatego w przypadku tego rodzaju budowy warto postawić na sprawdzone, gotowe projekty domów, na przykład z oferty pracowni projektowej Dobre Domy, a także dobrej jakości materiały budowlane. O czym warto pamiętać przy projektowaniu domu energooszczędnego?

  • Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do objętości całego budynku powinien być jak najmniejszy – ponieważ ciepło w największym stopniu „ucieka” z domu przez ściany zewnętrzne.
  • Strefa dzienna powinna znajdować się od strony nasłonecznionej, czyli południowej.
  • Jeśli parcela, na której ma mieścić się dom energooszczędny, to działka z wjazdem od południa, warto umieścić od tej strony dużą liczbę przeszkleń.

Wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych jest możliwe także w już istniejącym domu, jednak w takim przypadku konieczny jest proces termomodernizacji. Dlatego jeśli jesteś na etapie wyboru projektu Twojego nowego domu, rozważ koncepcję budynku energooszczędnego. Efekty zauważysz natychmiast po wprowadzeniu się – i to o każdej porze roku! Sprawdź ofertę Dobrych Domów i wybierz projekt dla siebie.

Zobacz również: Płomień za szybą
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)