X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego

okno
Prawidłowo zamontowana stolarka okienna gwarantuje długoletnią trwałość okien, a także zapewnia najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną. Dotyczy to także parapetu. Błędy popełnione podczas osadzania go mogą spowodować zawilgocenie murów w obrębie okna. Cieknąca po elewacji woda będzie wsiąkać w tynk, powodując jego kruszenie, a w konsekwencji rozwinie się pleśń.


Jak zamontować parapet zewnętrzny?
Nieprawidłowy montaż parapetu zewnętrznego i izolacji spowoduje powstanie mostka termicznego. W miejscu ucieczki ciepła będzie się stale gromadziła wilgoć, która stwarza doskonałe warunki dla rozwoju pleśni. Oto kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać podczas montażu parapetu zewnętrznego:
- odległość, na jaką powinien wystawać parapet zewnętrzny to min. 20 mm, a najlepiej 30 – 40 mm,
- parapet zewnętrzny mocuje się do kształtownika progowego ościeżnicy,
- montując parapet z kształtowników lub z aluminium, kołnierz wprowadza się pod profil progowy ościeżnicy (w oknach drewnianych, które nie są do tego przystosowane, należy wykonać samodzielnie tzw. „wydrę”),
- parapet kołnierz - nie powinno się wywijać kołnierza parapetu z blachy na ramy ościeżnicy; takie rozwiązanie dopuszcza się w wypadku zastosowania taśmy rozprężnej akrylowej pomiędzy kołnierzem parapetu a kształtownikiem ościeżnicy i dodatkowego uszczelnienia tego miejsca kitem elastycznym.

Blaszane i aluminiowe parapety są bardzo lekkie. Mogą być poderwane do góry przez wiatr i hałasować podczas opadów deszczu lub gradu. Dlatego też niezmiernie ważny jest ich solidny montaż i wygłuszenie.

Prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych
Parapet wewnętrznyParapety wewnętrzne montuje się łatwo, więc można to zrobić samodzielnie. Należy zacząć od dopasowania jego długości. Element musi być nieco dłuższy od szerokości wnęki okiennej. Osadza się go na głębokości nie większej niż 1,5 cm pod ościeżnicą okna. Do montażu używa się kleju lub zaprawy cementowej. Parapet z wrębem ościeżnicy trzeba uszczelnić tak, aby zapobiec przedostawaniu się wody i pary wodnej w miejsce połączenia pomiędzy ościeżem a progiem okna, przy czym materiał uszczelniający musi mieć niską przewodność ciepła.
Pod parapetem dobrze jest zastosować folię paroszczelną, a miejsce na styku z oknem dodatkowo zabezpieczyć silikonem.

Jak zrobić parapet z płytek ceramicznych?
Montaż parapetu z płytek ceramicznych należy rozpocząć od wyprofilowania pięcioprocentowego spadku dla zapewnienia swobodnego odpływu wody opadowej. Elementy parapetu montuje się pod ramą okienną na głębokości od 0,5 do 1 cm. Końce parapetu wpuszcza się na 2 do 5 cm w elewację, natomiast fragmenty płytek ceramicznych wystające na zewnątrz nie powinny być krótsze niż 3 cm.
Płytki układa się na klej do klinkieru rozpoczynając od środka okna - dla zachowania symetrii. Powierzchnie poszczególnych kafli powinny ściśle przylegać do ramy okiennej, pod którą są wsuwane. Pomiędzy płytkami pozostawia się wolne przestrzenie na krzyżyki, które na koniec należy wypełnić fugą.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-17 06:24:50
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
rolety

Dekorowanie okna

Okno jest nie tylko otworem w ścianie, przez który do wnętrza domu czy mieszkania wpada światło dzienne i świeże powietrze. Jest także elementem wystroju wnętrza.
 
    Najlepsze projekty domów