X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Oczko wodne

Oczko
Jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowych jest oczko wodne. Pomimo, iż jego założenie i utrzymanie w idealnej formie wymaga wielu wysiłków, jednak warto w niego zainwestować, ponieważ stanie się magicznym miejscem relaksu.

Zanim przystąpimy do wykonania, najpierw musimy zaplanować jego kształt i głębokość oraz miejsce, w którym będzie się znajdować. Jeżeli chcemy, aby nasz zbiornik wyglądał naturalnie, powinniśmy unikać nadawania mu prostych krawędzi oraz ostrych brzegów. Aby w oczku panowała równowaga biologiczna, powinno mieć nie mniej niż 2m kwadratowe i głębokość 1 m lub więcej. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym słońce znajduje się przez kilka godzin dziennie.


Powinniśmy pamiętać, aby w sąsiedztwie oczka nie znajdowały się drzewa, ponieważ spadające z nich igły i liście blokują dostęp tlenu. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczanie w pobliżu oczka kranu lub węża ogrodowego, znacznie ułatwia to bowiem uzupełnienie wody w razie potrzeby.


Następnie przystępujemy do kopania. Do wykopania większego zbiornika lub przy ciężkim gliniastym podłożu musimy użyć niewielkiej koparki, do mniejszego, wystarczy szpadel.

Nachylenie boków oczka powinno być stosunkowo łagodne, aby ścianki nie popękały w okresie zimowym pod naporem lodu. Nasze oczko wodne powinno posiadać trzy strefy głębokości, na których mogą rosnąc rośliny wodne o różnych wymaganiach siedliskowych. Najlepiej umiejscowić je w specjalnych koszach ażurowych, aby móc swobodnie je przestawiać, rozmnażać lub przenosić zimą do zamkniętych pomieszczeń.

Krawędzie sadzawki powinny być na tym samym poziomie, żeby woda się z nich nie przelewała. Można to sprawdzić za pomocą przeźroczystej plastikowej rurki napełnionej wodą.

Dla osób, które zakładają małe oczka wodne, wygodnym rozwiązaniem mogą być gotowe formy dostępne w sklepach budowlanych. Ich zaletą jest wytrzymałość i prostota montażu.
Kolejnym sposobem na nasze oczko jest wypełnienie wnętrza specjalną folią z PCV, która daje dużą swobodę, ale nie jest prosta do rozłożenia. Powinna być ona gruba oraz bezpieczna dla roślin i rybek, ponadto odporna na promieniowanie słoneczne i na mróz.

Przy zakładaniu folii nie napinamy jej ani nie wchodzimy na nią, ponieważ w późniejszym czasie mogła by być podatna na uszkodzenia.
Po założeniu folii napełniamy nasz staw wodą czekając jak się ułoży. Po kilku godzinach odcinamy jej nadmiar pozostawiając jedynie konieczny margines, który zakrywamy kamieniami.
W założonym oczku wodnym powinniśmy zachowywać równowagę biologiczną i systematycznie je oczyszczać z zanieczyszczeń i glonów, np. za pomocą stosowania preparatów antyglonowych. Niezbędnym elementem naszego zbiornika wodnego muszą być urządzenia filtrujące.

Artykuł oczko wodne powstał we współpracy z portalem: http://oczko-wodne.w.polsce.biz/
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-28 07:07:30
Tagi do artykułu: Oczko wodne | drzewa | folia | PCV
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wodny ogród

ogrody
Woda to od wieków ważny element ogrodów. Jest tak samo istotna jak trawnik, żywopłot czy malownicze kobierce z kwiatów. Stanowi cenne źródło życia, a jednocześnie integralny składnik przyrody, który projektanci ogrodów mogą wykorzystać i ukształtować wedle własnej woli...

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.

Glony w oczku wodnym

glony
Zazwyczaj już w trzy tygodnie po napełnieniu naszego oczka wodnego świeżą wodą i pozostawieniu go bez opieki woda staje się zielonkawa. Wszystko to za sprawą jednokomórkowych glonów, z rodzaju zielenic. Glony zaliczają się do niewielkich roślin będących naturalną częścią biotopu. Jeśli jednak mają okazję do namarzania się w sposób masowy – korzystają z tego, stwarzając dla nas poważny problem.