X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Winogrona na tarasie

Winogrona na tarasie
Przepyszne wino własnej roboty na 10 piętrze wysokiego bloku? Czy brak hektarów pod budowę winnicy może stanąć nam na przeszkodzie w posiadaniu smacznych owoców? Z całą pewnością nie! Wystarczą chęci i nasłoneczniony balkon lub taras. Każdy z nas może stać się właścicielem winnicy, nawet małej, jednodoniczkowej.


Najważniejsze w uprawie, jak zawsze będzie stanowisko. Do uprawy balkonowej winorośli wybierzmy donicę ceramiczną bądź drewnianą, dużą, o pojemności 120-200 litrów. Pamiętajmy, by miała ona minimum 40-60 centymetrów głębokości i otwór odprowadzający nadmiar wody w dnie.
Na dnie takiego donicy umieśćmy kilku centymetrową warstwę keramzytu, żwiru, czy też potłuczonych starych doniczek. Winorośl nie znosi nadmiaru wody znajdującej się w korzeniach. Warstwa drenażu oraz otwór odpływowy zapewnią odpowiednie stosunki wodne.
Donicę wypełnijmy ziemią ogrodową. Kupioną w sklepie ziemię do kwiatów zmieszajmy z piaskiem w równych proporcjach. Winorośl doskonale rośnie na glebie o odczynie pH rzędu 6-7.Bardzo ważną sprawą w uprawie winorośli jest zaplanowanie sposobu prowadzenia krzewu na ścianie balkonu czy tarasu, w kolejnych latach po posadzeniu. Do wyboru mamy specjalnie do tego celu wykorzystywane i dostępne w sklepach kratownice z listewek, które umieścić możemy na ścianie budynku, bądź też w przestrzeni między naszym balkonem a balkonem powyżej. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie kratownicy bezpośrednio w donicy. Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, by zawsze pozwoliło na wspinanie się po niej naszym roślinom, zapewniało dobre nasłonecznienie oraz dobre przewietrzanie. Umieszczając kratownicę na ścianie budynku, nie montujmy jej zbyt blisko ściany. Pomiędzy ścianą budynku a kratownicą pozostawmy wolną przestrzeń rzędu 10-15 centymetrów.

Białe winogronaDecydując się na dobór odmiany wybierajmy te słabiej rosnące. Ograniczona przestrzeń balkonu, przy zbyt wybujałej odmianie może być przyczyną kłopotów.
W momencie sadzenia umieśćmy sadzonkę troszeczkę głębiej niż rosła ona w pojemniku, w którym ją kupiliśmy. Tuż obok niej wbijmy w ziemię palik do którego podwiązywać będziemy rosnącą winorośl. Zróbmy to na tyle delikatnie, by nie uszkodzić korzeni. W późniejszych latach palik zastąpimy kratownicą, na razie jednak prowadźmy ją na paliku.

Po posadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu i usuwaniu pojawiających się chwastów. Podlewając, uważajmy, by nie przelać jej zbyt mocno. Nie zapominajmy o nawożeniu roślin nawozem wieloskładnikowym, nie później niż do pierwszych dni sierpnia.
Jesienią po opadnięciu liści i zdrewnieniu pędów wykonajmy pierwsze, obowiązkowe cięcie. Przytnijmy łozy na 2-3 oczka. Na zimę przycięty krzew zabezpieczmy kopczykiem ziemi. Pozwoli to na ochronę winorośli przed mrozem. Dodatkowo bardzo staranie zabezpieczmy donicę i system korzeniowy. Dokładnie więc ocieplmy całą donicę, z wszystkich stron. Wykorzystajmy styropian, suche liście, słomę, korę i inne naturalne, dostępne materiały izolacyjne. Równie ważne jak boki, są góra i spód donicy. Zadbajmy, by temperatura ziemi nie spadła poniżej -6, -7°C. W przypadku braku możliwości zapewnienia roślinie ochrony przed mrozem, przenieśmy ją na czas zimy do chłodnego pomieszczenia.

Wiadro pełne winogronJeśli posadziliśmy winorośl w ubiegłym roku, właśnie teraz, wiosną, drugiego roku, pod koniec marca lub na początku kwietnia, zdejmijmy izolację cieplną i rozgarnijmy ochronny kopczyk ziemi. Zaraz potem nawieźmy i obficie podlejmy naszą roślinę. Przechowywane w piwnicy, garażu, czy nawet pozostawione na czas zimy na balkonie, nasze sadzonki z pewnością nie miały takiego dostępu do wody, jak winorośl uprawiana w glebie i mająca dostęp do śniegu.
Cięcie winorośli utrzymywanych na balkonach i tarasach, z uwagi na specyficzne warunki powinno być wykonane w taki sposób, by dało nam możliwość łatwego okrywania roślin na zimę, swobodny do nich dostęp, nieutrudniający nam jednocześnie poruszania na niewielkiej przestrzeni. Najwłaściwsze wydaje się być prowadzenie pnączy na sznurze Royat ze stałym wieloletnim ramieniem, podwiązanym do poręczy balkonu oraz latoroślami pnącymi się po kratce umieszczonej pomiędzy naszym balkonem, a balkonem znajdującym się powyżej.

W kolejnych latach pamiętajmy o ocieplaniu donic przed zimą. Ochrona winorośli, a szczególnie jej nadziemnych części jest bardzo ważna. W tym celu należy owinąć nadziemne części krzewu opisanymi już materiałami izolacyjnymi. Taka sprawdzona uprawa winogron z odrobiną zapału i cierpliwości z pewnością zaowocuje, dosłownie i w przenośni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Winorośla
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-27 09:08:51
Tagi do artykułu: tarasy | Winorośl | krzewy | sadzonki | pnącza | winnica | balkon | taras
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Uprawa winogron

Opłacalność uprawy winorośli w Polsce

Ostatnio dość popularny jest temat polskich winnic i win, które nie odbiegałyby jakością od win Europy Południowej i Zachodniej. Pamiętajmy, iż w Polsce nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące uprawy winorośli oraz wytwarzania wina domowymi sposobami na własny użytek. Dopiero w momencie, jeśli zdecydują się Państwo na sprzedaż wina, potrzebne będą m. in. zezwolenia i rejestracja działalności gospodarczej.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Ogród na balkonie

pelargonie
Decydując się na ukwiecenie balkonu i stworzenie niewielkiej kwiecistej przestrzeni powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na parę pytań. Jak duży obszar chcemy zagospodarować? Jak słoneczny jest nasz balkon? W jakim stylu chcemy urządzić nasz balkon, bylinowym, czy też jednorocznym? Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest sprawą najłatwiejszą, aczkolwiek wykonalną.

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.