X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Bramy wjazdowe – konstrukcja i zastosowanie

brama
Brama wjazdowa to ważny element ogrodzenia. Aby była funkcjonalna i wygodna, musi spełniać kryteria odnośnie lokalizacji i odległości, względem miejsca postojowego na działce, oraz połączenia komunikacyjnego z ulicą lub drogą.

Nietypowy rozmiar bramy wjazdowej wykonywany jest na indywidualne zamówienie przez większość producentów. Standardowa szerokość wynosi od 2,4 do 3,5 m, a wysokość od 1,0 do 3,00 m.

Przeważnie bramy wjazdowe i furtki montuje się w jednej linii z ogrodzeniem, na wprost garażu bądź wiaty. W szczególnych przypadkach, ze względu na normy lub dla wygody użytkowania, bramę trzeba cofnąć w głąb działki. Np. wtedy, gdy: ulica jest wąska i nie ma miejsca na manewr, brama utrudnia dostęp do sąsiednich posesji, czy urządzenia z nią stanowią zagrożenie dla innych pojazdów, przechodniów i urządzeń technicznych poza granicami działki.

Bramy wjazdowe konstrukcja i rodzaje
bramaZe względu na sposób otwarcia rozróżniamy dwa typy bram wjazdowych:


- Bramy wjazdowe rozwierane – Jedno, bądź dwa skrzydła, umocowane do słupków przy pomocy zawiasów, rozwierają się na jeden lub dla boki, w sposób manualny bądź automatyczny.
- Bramy wjazdowe przesuwne - samonośne lub przesuwane na szynie – Bramy przesuwne składają się zwykle z jednego skrzydła, które podczas otwierania chowa się równolegle za ogrodzeniem. To doskonałe rozwiązanie dla małych działek, które nie dysponują wystarczającą ilością miejsca na otwarcie bramy rozwieranej.

bramaWadą bram szynowych jest konieczność częstego czyszczenia korytka szyny z kamieni, błota i zabrudzeń, dlatego mniej uciążliwa wydaje się być brama samonośna. Wymaga ona jednak więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, ze względu na długość skrzydła. Na jego końcu zamontowana jest przeciwwaga, która utrzymuje bramę w poziomej pozycji podczas otwierania i zamykania.

Producenci oferują bramy wykonane z metalu i drewna. Bramy metalowe są bez wątpienia mocniejsze i spełniają kryteria antywłamaniowe. Bramę drewnianą można wykonać samodzielnie. W przeciwieństwie do bramy metalowej nie jest antywłamaniowa. Za konstrukcję skrzydeł mogą posłużyć bale lub okrąglaki.

Bramy wjazdowe z napędem automatycznym
bramyBramy wjazdowe mogą być otwierane ręcznie bądź automatycznie. Instalacja napędu znajduje się zwykle w słupku bramy, a uruchomiana jest przy pomocy przycisku na słupku lub pilota. W przypadku bramy przesuwnej, instalacja automatyczna wymaga wykonania dodatkowego fundamentu.
Dzięki czujnikom na fotokomórkę, lub reagującym na nacisk, działanie bramy automatycznej jest bezpieczne dla przeszkód, które pojawiają się w zasięgu skrzydła. Gdy auto zgaśnie podczas przejazdu przez bramę, automat zarejestruje to i zatrzyma mechanizm w bezpiecznej odległości od pojazdu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-29 22:14:06
Tagi do artykułu: bramy wjazdowe | bramy
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
mur

Ogrodzenia murowane

Ogrodzenie murowane jest efektywne i wytrzymałe. Sprawia wrażenie solidnego i trwałego. Szeroki wybór materiałów daje nieograniczone możliwości stworzenia czegoś szczególnego. Takie ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu, być delikatną ozdobą ogrodu lub też ochroną naszej prywatności. Powinno być także porządnie wykonane, aby nie stanowiło zagrożenia. Konstrukcja takiego ogrodzenia musi być mocna i solidnie podparta, dlatego bardzo istotne są jego fundamenty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Różne oblicza bram

garaż
Nie ulega wątpliwości, że każdy garaż musi mieć bramę. Brama chroni nas przede wszystkim przed kradzieżą, intruzami, ale także zamyka w całość bryłę naszego domu. Ogrodzenie domu również musi mieć bramę. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Zarówno tych garażowych jak i ogrodzeniowych. Czym się różnią? Którą wybrać?

Sprawdź jaka brama jest Ci najbardziej potrzebna

garaż
Odpowiednio dobrana brama zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo, wysoką funkcjonalność i wygodę obsługi. Jeżeli jej wybór będzie dobrze przemyślany, osiągniemy wygodny wjazd zarówno na teren posesji jak i do garażu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego rozwiązania.

Montaż ogrodzenia na nierównym terenie

ogrodzenie
Budowa ogrodzenia wynika z potrzeby poczucia bezpieczeństwa, dlatego jest to pierwsza rzecz, na którą decydują się nabywcy nieruchomości. Jeśli obszar własności jest geometrycznie wydzielony i plaski, montaż systemu ogrodzeniowego będzie prosty i schematyczny. Problem pojawia się wówczas, gdy teren jest silnie pofałdowany bądź stromy. Jak stawiać płot na nierównym terenie?

Sekcyjne bramy garażowe

brama garażowa
Bramom garażowym stawia się coraz większe wymagania - muszą być funkcjonalne, estetyczne, bezpieczne i przy tym nie zajmować cennej przestrzeni w garażu. Te kryteria spełniają bramy sekcyjne boczne firmy Normstahl, w których nowoczesność zastosowanych rozwiązań, w powiązaniu z bogactwem dostępnych wzorów i kolorów na nowo definiuje możliwości użytkowe bramy garażowej.