X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Pod kloszem

lampkiTo, jak istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie wie każdy kto choć raz dekorował światłem wnętrze swojego mieszkania. W aranżacji wnętrz najważniejsze jest wzornictwo. Odpowiednio dobrany pod względem stylu, kształtu i koloru element oświetleniowy jest ważnym dodatkiem dekoracyjnym. Równie istotne znaczenie ma umiejscowienie źródła światła. Oprócz lamp sufitowych coraz częściej stosuje się mniej intensywne światło boczne, dające zupełnie inny efekt upiększający. Podnosząc estetykę wnętrza nie należy jednak zapominać o głównej funkcji systemu oświetlenia.


Celem zastosowania oprawy oświetleniowej jest przede wszystkim umocowanie źródła światła, zmniejszenie szkodliwej dla oczu luminacji i uzyskanie żądanego kierunku strumienia. Oprawy oświetleniowe możemy podzielić ze względu na różne kryteria. Ze względu na zastosowanie rozróżniamy oprawy oświetleniowe przemysłowe, mieszkaniowe i dekoracyjne. Ze względu na zamocowanie wyróżniamy oprawy: stałe, przenośne i nastawne. Istnieje jeszcze 5 klasowy podział opraw uwzględniający sposób zabezpieczenia od wpływów zewnętrznych.Wybór dekoracyjnej oprawy oświetleniowej to jedno. O wiele ważniejszy jest wybór zastosowanego wkładu. W tej kwestii liczy się jedno – energooszczędność.

Tradycyjna lampa żarowa, zwane potocznie żarówką, od momentu wynalezienie w 1879 roku, królowała w naszych domach, gospodarstwach domowych i wszystkich tych miejscach gdzie niezbędne jest oświetlenie. Dziś zostaje wypierana przez energooszczędną konkurencję. Mimo, że dzisiejsza żarówka jest 7- krotnie bardziej wydajna od tej zaprezentowanej przez Edisona, pochłania zbyt dużo energii z której jedynie 5% przekształcane jest na światło. W świetle obecnych przepisów obowiązujących nas od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej, lampa żarowa jest powoli wycofywana z użycia. W celu poprawienia wydajności energetycznej wdrażana jest dyrektywa mająca na celu zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych we Wspólnocie.

żarówkaAlternatywą dla żarówki jest świetlówka kompaktowa. Lampy fluorescencyjne zużywają 80% mniej energii elektrycznej. Świetlówki mogą być wkręcane w miejsce tradycyjnych żarówek ponieważ posiadają taki sam gwint. Oprawy świetlówkowe, dla wydłużonych lamp fluorescencyjnych mają kształt korytkowy. Oprawy dla świetlówek kompaktowych najczęściej tworzą bryły obrotowe.

Halogeny należą do grupy żarowych źródeł światła. Posiadają do 5 razy większą żywotność niż zwykłe żarówki. Są także od nich sprawniejsze, trwalsze i dają bielsze światło. Wśród zalet oświetlenia halogenowego można także wymienić szeroki zakres ich zastosowania (zarówno niskie napięcie jak i napięcie sieciowe), szeroki wachlarz mocy, a także bogaty wybór opraw oświetleniowych. Niepomijalna ich wadą jest jednak wysoka temperatura. Żarówki halogenowe nagrzewają się o wiele bardziej niż tradycyjne, w związku z czym zastosowanie ich jako zamiennika do obudowy oświetleniowej przeznaczonej na zwykłą żarówkę wiąże się z montażem halogenu o niższej mocy. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest jednak zasięgnięcie informacji u źródła – producenta oprawy.

lampyLampy LED to innowacyjne rozwiązanie stanowiące istotną konkurencję zarówno dla świetlówek jak i lamp halogenowych. Diody pozwalają na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej do 80% w porównaniu do tradycyjnej żarówki przy trwałości 45 razy dłuższej. Diody elektroluminescencyjne produkowane są w różnych wielkościach i kształtach obudów. W większości przypadków kolor obudowy odpowiada barwie emitowanego światła. Nowoczesne oświetlenie LED jest idealne do uzyskania barwnej aranżacji zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Efekt świetlny może być rozproszony lub punktowy. Oprawy oświetleniowe LED wyposażone są w specjalne optyki pozwalające na kreowanie w dowolnej płaszczyźnie iluminacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Oświetlenie
2016-06-22 19:31:24
Tagi do artykułu: oświetlenie | oprawy | żarówki | świetlówki | żarówki halogenowe | lampy | diody
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Lampy Lampy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
oświetlenie

Nowe wcielenie żarówki

Wybierając lampy przeważnie kierujemy się ich walorami estetycznymi i funkcjonalnymi. Ważny jest zatem kształt, kolorystyka, materiał, a następnie sposób montażu, jakość, moc i zakres emitowanego światła. Żarówki natomiast najczęściej stanowią praktyczny element dodatkowy – mają pasować do klosza, dawać odpowiednie światło, charakteryzować się energooszczędnością.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

sypialnia
Przestrzeń mieszkalna, odzwierciedlająca upodobania i preferencje mieszkańców, zaspokaja przede wszystkim potrzebę schronienia i odpoczynku, w atmosferze rodzinnego ciepła. Oświetlenie, jako jeden z najistotniejszych elementów budujących nastrój wnętrza, dobrane indywidualnie do charakteru pomieszczenia, sprzyja wykonywaniu poszczególnych czynności, wpływając uspakajająco i pozytywnie na regenerację sił i witalność organizmu.

Nastrój kreowany światłem

sypialnia
Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni. Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd.

Światło w ogrodzie

oświetlenie
Nastrojowo oświetlony ogród może stać się miejscem, gdzie w gronie przyjaciół będziemy spędzać pogodne, letnie wieczory. Światło na zewnątrz jest przydatne nie tylko ze względów estetycznych. Dzięki oświetleniu zieleni wokół domu możemy w każdej chwili zobaczyć co się dzieje na zewnątrz.

Żyrandole, abażury, kinkiety..

oświetlenie
Dobrze oświetlone mieszkanie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Światło jest elementem dekoracyjnym, pozwala kreować przestrzeń oraz wydobywa walory wnętrza. Dzięki niemu można stworzyć niepowtarzalny klimat w naszym mieszkaniu.