X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Kwiaty wiosenne

Szafirki, narcyzy i tulipany
Pierwsze wiosenne kwiaty są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, kwiaty wiosenne w ogrodzie dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.


Przy sprzyjającej pogodzie, pod koniec lutego zaczynają kwitnąć przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, zawilce gajowe czy ranniki zimowe. Natomiast w marcu pojawiają się pierwsze kwiaty cebulicy syberyjskiej, śnieżnika sardeńskiego, krokusów, kosaćca żyłkowanego, kokoryczy pustej oraz pierwiosnka gruzińskiego. Można także spróbować uzyskać wcześniejsze kwitnienie kwiatów, a w szczególności narcyzów oraz hiacyntów. Informacje na ten temat można przeczytać w artykułach pt. "Pędzenie narcyzów" oraz "Pędzenie hiacyntów".


kwiaty
Wczesnowiosenne rośliny cebulowe już na początku lata stają się mało atrakcyjne i na rabacie pozostają puste miejsca. Warto wiedzieć, że pośród szerokiej gamy roślin cebulowych znajdują się te lubiące słońce, lekkie zacienienie oraz o różnych wymaganiach glebowych. Dzięki takiemu zróżnicowaniu te wiosenne kwiaty mogą być sadzone w różnych miejscach naszego przydomowego ogrodu.
Krokusy

Niewysokie kwiaty wczesnej wiosny mogą stanowić doskonałą dekorację obrzeż rabat. Doskonale nadają się hiacynciki hiszpański, pierwiosnki, szafirki, hiacynty czy też niskie narcyzy. W reprezentacyjnej części ogrodu wspaniale będą prezentować się ciemierniki, przebiśniegi lub śnieżyce wiosenne. Często rośliny cebulowe są sadzone pomiędzy gatunkami zadarniającymi np. bluszczykiem kurdybankiem czy barwinkiem. Rośliny okrywowe powinny być nieco niższe od roślin cebulowych, ponieważ dzięki temu te niepozorne kwiaty będą bardziej widoczne.

Dobrym sposobem jest także posadzenie krokusów, narcyzów lub szafirki wprost na trawniku. Ilość tak posadzonych cebul zależy od wielkości naszej ogrodowej murawy. Najciekawszy efekt uzyskamy, gdy kwiaty będą zajmować około 1/4 powierzchni trawnika.
kwiaty

W ogrodzie skalnym swoje miejsce mogą znaleźć niewielkie krokusy, szafirki czy hiacynty. Sadzone w kępkach pomiędzy kamieniami wspaniale urozmaicą nasz skalniak. Dzięki wczesnowiosennym roślinom cebulowym nasz ogród z tygodnia na tydzień będzie się zmieniał.

Nie można zapomnieć o tulipanach, które są popularnymi roślinami cebulowymi. Szeroka gama odmian, barw i kształtów umożliwiają wybranie kwiatów najbardziej pasujących do naszego ogrodu. Wiosenne tulipany zakwitną już w marcu, ale liczne inne odmiany będą zdobić nasz ogród jeszcze przez cały kwiecień i maj.
kwiaty
Warto wiedzieć, że cebulki wiosenne sadzi się przede wszystkim jesienią, natomiast pozostałe byliny późnym latem. Bulwki ranników najlepiej sadzić pod koniec lata (w sierpniu i wrześniu), cebule przebiśniegów i bulwy kokoryczy na początku września. Natomiast bulwy cebulic, krokusów, ranników, śnieżyc i śnieżników dobrze posadzić w połowie września.

Ważne jest by przed nadejściem pierwszych mrozów, świeżo wysadzone rośliny wiosenne do gruntu przykryć suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków. Pamiętajmy jednak żeby okrycie zdjąć jak najwcześniej. W przeciwnym razie pąki kwiatowe mogą ulec deformacji podczas przebijania się na zewnątrz. Wiele cennych informacji na temat cebul sadzonych jesienią można przeczytać w naszym artykule pt. "Cebulki sadzone jesienią".
kwiaty

Pierwsze kwiaty wiosny, a szczególnie rośliny cebulowe doskonale prezentują się także w pojemnikach zarówno tych klasycznych jak i konewkach, cynowych misach, czy w starych, drewnianych skrzyniach. Pojemniki pełne wielobarwnych kwiatów wspaniale ozdobią nasz balkon, taras czy wejście do domu już na początku marca. Warto pamiętać, że takie naczynie powinno mieć otwór odpływowy. Ziemia w takich pojemnikach szybko przesycha, dlatego rośliny powinny być dość często podlewane.

Do stworzenia ciekawej wiosennej kompozycji wystarczy kilka kwitnących okazów. Na początku wiosny kwiaty nie mają zbyt dużej konkurencji i nawet niewielka kompozycja od razu jest dobrze widoczna.
kwiaty

Sadząc rośliny cebulowe, warto wcześniej sprawdzić w jakim okresie kwitną. Jeżeli wybrane przez nas gatunki kwitną w tym samym czasie, niższe kwiaty sadzimy przed wyższymi. Jeśli jednak będziemy sadzić gatunki o różnym czasie kwitnienia z przodu rabaty posadźmy wysokie, a za nimi te o subtelniejszej budowie. W momencie gdy rośliny posadzone z przodu będą kiełkować, drugi rząd będzie w pełni rozkwitu. Gdy rośliny z drugiego rzędu przekwitną, będą schowane za kwitnącym pierwszym.

Kolor naszych wczesnowiosennych kwiatków ma także znaczenie. Niewielkie ogródki warto obsadzać kwiatami występującymi w jednej tonacji barwnej. Natomiast w ogrodach o dużej przestrzeni, stosowanie kilku kolorów, umożliwi wydzielanie fragmentów ogrodu, pełniących różne funkcje.
Warto wiedzieć, że kwiaty o ciepłych barwach są bardziej widoczne, a te o zimnych działają uspokajająco oraz optycznie powiększają przestrzeń.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2011-03-24 11:13:01
Tagi do artykułu: kwiaty | rośliny cebulowe | Narcyzy | trawniki | Krokusy | ogrody | byliny
 
Kwiatki wiosenne, to piękne roślinki - tylko szkoda, że kwitną raz w roku i tak krótko.
gość_Grazia @ 2011-04-27 02:39:42
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
zegar słoneczny

Porcelanowy czas ogrodu

Niezależnie od tego, jak współczesny człowiek daleko rozwinie swoje umiejętności techniczne i technologiczne, niezależnie od tego, jak bardzo rozwinie się sama cywilizacja, ludzkość zawsze będzie podporządkowana prawom natury. Ten nierozłączny związek, namiętny i burzliwy romans budzi od zawsze chęć ubrania w słowa i kształty człowieczego oddania naturze.

Jedną ze słynniejszych światowych firm, której designerzy traktują przyrodę jako źródło nieustających inspiracji, jest luksusowa, duńska marka MENU...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.

Narcyzy

kwiaty
Ogród pozbawiony roślin cebulowych, będzie równie smutny jak pozbawiony roślin nowy dom. Zadbajmy więc o ich obecność, wybierzmy te najpiękniejsze. Gdybyśmy ogłosili konkurs na najbardziej niezawodne, najłatwiejsze w uprawie i najszybciej przystosowujące się wiosenne rośliny cebulowe, z pewnością pierwsze miejsce zajęłyby narcyzy, zwane także żonkilami. Przystosowane przez lata do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.