X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Kwiaty wiosenne

Szafirki, narcyzy i tulipany
Pierwsze wiosenne kwiaty są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, kwiaty wiosenne w ogrodzie dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.


Przy sprzyjającej pogodzie, pod koniec lutego zaczynają kwitnąć przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, zawilce gajowe czy ranniki zimowe. Natomiast w marcu pojawiają się pierwsze kwiaty cebulicy syberyjskiej, śnieżnika sardeńskiego, krokusów, kosaćca żyłkowanego, kokoryczy pustej oraz pierwiosnka gruzińskiego. Można także spróbować uzyskać wcześniejsze kwitnienie kwiatów, a w szczególności narcyzów oraz hiacyntów. Informacje na ten temat można przeczytać w artykułach pt. "Pędzenie narcyzów" oraz "Pędzenie hiacyntów".


kwiaty
Wczesnowiosenne rośliny cebulowe już na początku lata stają się mało atrakcyjne i na rabacie pozostają puste miejsca. Warto wiedzieć, że pośród szerokiej gamy roślin cebulowych znajdują się te lubiące słońce, lekkie zacienienie oraz o różnych wymaganiach glebowych. Dzięki takiemu zróżnicowaniu te wiosenne kwiaty mogą być sadzone w różnych miejscach naszego przydomowego ogrodu.
Krokusy

Niewysokie kwiaty wczesnej wiosny mogą stanowić doskonałą dekorację obrzeż rabat. Doskonale nadają się hiacynciki hiszpański, pierwiosnki, szafirki, hiacynty czy też niskie narcyzy. W reprezentacyjnej części ogrodu wspaniale będą prezentować się ciemierniki, przebiśniegi lub śnieżyce wiosenne. Często rośliny cebulowe są sadzone pomiędzy gatunkami zadarniającymi np. bluszczykiem kurdybankiem czy barwinkiem. Rośliny okrywowe powinny być nieco niższe od roślin cebulowych, ponieważ dzięki temu te niepozorne kwiaty będą bardziej widoczne.

Dobrym sposobem jest także posadzenie krokusów, narcyzów lub szafirki wprost na trawniku. Ilość tak posadzonych cebul zależy od wielkości naszej ogrodowej murawy. Najciekawszy efekt uzyskamy, gdy kwiaty będą zajmować około 1/4 powierzchni trawnika.
kwiaty

W ogrodzie skalnym swoje miejsce mogą znaleźć niewielkie krokusy, szafirki czy hiacynty. Sadzone w kępkach pomiędzy kamieniami wspaniale urozmaicą nasz skalniak. Dzięki wczesnowiosennym roślinom cebulowym nasz ogród z tygodnia na tydzień będzie się zmieniał.

Nie można zapomnieć o tulipanach, które są popularnymi roślinami cebulowymi. Szeroka gama odmian, barw i kształtów umożliwiają wybranie kwiatów najbardziej pasujących do naszego ogrodu. Wiosenne tulipany zakwitną już w marcu, ale liczne inne odmiany będą zdobić nasz ogród jeszcze przez cały kwiecień i maj.
kwiaty
Warto wiedzieć, że cebulki wiosenne sadzi się przede wszystkim jesienią, natomiast pozostałe byliny późnym latem. Bulwki ranników najlepiej sadzić pod koniec lata (w sierpniu i wrześniu), cebule przebiśniegów i bulwy kokoryczy na początku września. Natomiast bulwy cebulic, krokusów, ranników, śnieżyc i śnieżników dobrze posadzić w połowie września.

Ważne jest by przed nadejściem pierwszych mrozów, świeżo wysadzone rośliny wiosenne do gruntu przykryć suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków. Pamiętajmy jednak żeby okrycie zdjąć jak najwcześniej. W przeciwnym razie pąki kwiatowe mogą ulec deformacji podczas przebijania się na zewnątrz. Wiele cennych informacji na temat cebul sadzonych jesienią można przeczytać w naszym artykule pt. "Cebulki sadzone jesienią".
kwiaty

Pierwsze kwiaty wiosny, a szczególnie rośliny cebulowe doskonale prezentują się także w pojemnikach zarówno tych klasycznych jak i konewkach, cynowych misach, czy w starych, drewnianych skrzyniach. Pojemniki pełne wielobarwnych kwiatów wspaniale ozdobią nasz balkon, taras czy wejście do domu już na początku marca. Warto pamiętać, że takie naczynie powinno mieć otwór odpływowy. Ziemia w takich pojemnikach szybko przesycha, dlatego rośliny powinny być dość często podlewane.

Do stworzenia ciekawej wiosennej kompozycji wystarczy kilka kwitnących okazów. Na początku wiosny kwiaty nie mają zbyt dużej konkurencji i nawet niewielka kompozycja od razu jest dobrze widoczna.
kwiaty

Sadząc rośliny cebulowe, warto wcześniej sprawdzić w jakim okresie kwitną. Jeżeli wybrane przez nas gatunki kwitną w tym samym czasie, niższe kwiaty sadzimy przed wyższymi. Jeśli jednak będziemy sadzić gatunki o różnym czasie kwitnienia z przodu rabaty posadźmy wysokie, a za nimi te o subtelniejszej budowie. W momencie gdy rośliny posadzone z przodu będą kiełkować, drugi rząd będzie w pełni rozkwitu. Gdy rośliny z drugiego rzędu przekwitną, będą schowane za kwitnącym pierwszym.

Kolor naszych wczesnowiosennych kwiatków ma także znaczenie. Niewielkie ogródki warto obsadzać kwiatami występującymi w jednej tonacji barwnej. Natomiast w ogrodach o dużej przestrzeni, stosowanie kilku kolorów, umożliwi wydzielanie fragmentów ogrodu, pełniących różne funkcje.
Warto wiedzieć, że kwiaty o ciepłych barwach są bardziej widoczne, a te o zimnych działają uspokajająco oraz optycznie powiększają przestrzeń.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2011-03-24 11:13:01
Tagi do artykułu: kwiaty | rośliny cebulowe | Narcyzy | trawniki | Krokusy | ogrody | byliny
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
klimatyzator przenośny

Jeden klimatyzator – wiele zalet - Blaupunkt MOBY BLUE 1312

Od klimatyzatora coraz więcej się wymaga. Już nie tylko ma chłodzić, ale również dobrze wyglądać, niewiele kosztować i najlepiej, gdy jednocześnie może być również urządzeniem grzewczym.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Magnolia gwieździsta

Rok w ogrodzie - kwiecień

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
Krokusy

Rok w ogrodzie - marzec

Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.
nawierzchnia

Jak wykorzystać naturalne nierówności terenu w ogrodzie?

Liczne wzniesienia, skarpy i pagórki na terenie posesji spędzają sen z powiek wielu właścicielom działek. Okazuje się jednak, że wszelkie nierówności terenu mogą okazać się prawdziwym atutem ogrodu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.

Narcyzy

kwiaty
Ogród pozbawiony roślin cebulowych, będzie równie smutny jak pozbawiony roślin nowy dom. Zadbajmy więc o ich obecność, wybierzmy te najpiękniejsze. Gdybyśmy ogłosili konkurs na najbardziej niezawodne, najłatwiejsze w uprawie i najszybciej przystosowujące się wiosenne rośliny cebulowe, z pewnością pierwsze miejsce zajęłyby narcyzy, zwane także żonkilami. Przystosowane przez lata do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.