X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Poradnik ogrodniczy

rabata
Każdy kto marzy o własnym domu, z pewnością także pragnie być szczęśliwym właścicielem pięknego ogrodu. To właśnie w nim będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu pełnym obowiązków lub po prostu spędzić miło czas z przyjaciółmi.

Przed założeniem ogrodu powinniśmy zastanowić się nie tylko nad funkcją ale i nad jego charakterem. Nasz wymarzony ogród powinien być bogaty w zieleń. To właśnie kwiaty, drzewa i krzewy w znacznym stopniu tworzą nastrój w ogrodzie. Planując ogród, zwróćmy uwagę nie tylko na ich urodę ale także znać wymagania siedliskowe, nasłonecznienie i rodzaj gleby, ponieważ razem mogą rosnąć rośliny o podobnych wymaganiach siedliskowych.


Rośliny powinniśmy dobrać w ten sposób, by stanowiły one ozdobę ogrodu przez cały sezon. Wiele bylin, po przekwitnięciu traci swój urok, dlatego sadźmy je w pobliżu kwiatów, które doskonale ukryją puste miejsca. Warto pamiętać o roślinach, których liście pięknie przebarwiają się jesienią.Jednym z ważniejszych elementów ogrodu będą byliny i rośliny cebulowe, które mogą rosnąć przez wiele lat. Dodatek będą stanowić kwiaty jednoroczne, dzięki nim, kompozycje roślinne mogą być co roku zmieniane.
Rośliny w naszym ogrodzie nie muszą tworzyć, wyszukanej kompozycji. Jeżeli nasz ogród nie należy do najmniejszych można je posadzić w prostych kwaterach, które będą oddzielone od siebie ogrodowymi ścieżkami.
Najodpowiedniejsze rośliny do ogrodu to te, które dość szybko się rozrastają, tworzą duże kwiatostany, a ich uprawa jest prosta. Wiele kwiatów wystarczy posiać raz, a większość z nich w kolejnych latach będzie wysiewać się samemu.
Dokonując wyboru kwiatów do ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Bardzo ciekawie wyglądają rabaty kwietne o jednej tonacji barw. Na obfitość w kolorach można sobie pozwolić, jeśli nasz ogród nawiązuje na przykład do tych o wiejskim charakterze.
Kwietne rabaty będą bardziej atrakcyjne, jeżeli otoczymy je wonną aurą. Warto zadbać o to, by w naszym ogrodzie znalazły się kwiaty o pięknym zapachu. Takie gatunki warto sadzić w miejscach zacisznych, tak by woń osiągała duże natężenie. Odpowiednie będą stanowiska jasne, ale nie mocno nasłonecznione.

rabataPodczas wybierania i kupowania roślin należy dokładnie obejrzeć sadzonki kwiatów. Nie powinniśmy kupować roślin, jeśli na liściach zauważymy plamy, przebarwienia, naloty lub dziury. Niepokojącą oznaką są także zdeformowane liście oraz zniekształcona i łuszcząca, popękana kora na drzewkach lub krzewach. Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie w pobliżu wejścia do domu, tak by mieć wiele okazji do nacieszenia się ich wonią.

W wielu ogrodach znajdują się miejsca, w których ciężko rosną rośliny ozdobne, a czasem nawet trawa. W takie miejscach doskonale będą się nadawać rośliny zadarniające, które płożą się i rozrastają na boki. Ich płożące się pędy zakorzeniają się w ziemi i w ten sposób tworzy się zbita darń. Takie zwarte dywany doskonale spisują się na skarpach, piwniczkach ziemnych oraz wszędzie tam gdzie koszenie trawy bywa utrudnione. Rośliny zadarniające nie tylko ładnie kwitną, ale także mają bardzo atrakcyjne ulistnienie, dzięki czemu mogą zdobić ogród przez znaczną część roku.

By kwiaty w ogrodzie pięknie kwitły należy właściwie o nie zadbać. Substancję odżywcze w znacznej mierze decydują o prawidłowym wzroście naszych roślin. Dlatego glebę w ogrodzie powinno się przynajmniej raz w roku zasilić odpowiednią ilością składników pokarmowych. Ich podstawowym źródłem są nawozy organiczne i mineralne.
Wiadomo również, że rośliny bez wody żyć nie mogą. Większość roślin musi być dość regularnie podlewana, dzięki czemu będzie pięknie i obficie kwitnąć. Warto pamiętać, że czasami nawet krótkotrwałe przesuszenie gleby może spowodować szkody. Większość roślin lubi wilgotne i świeże podłoże, dlatego podczas słonecznych i ciepłych dni, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-01-26 09:51:11
Tagi do artykułu: ogród | kwiaty | byliny | rośliny cebulowe | rabaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwiaty

Krzew Mojżesza (dyptam jesionolistny)

Dyptam jesionolistny, występujący także pod nazwą "krzew Mojżesza" lub "drzewo Mojżesza" to bylina, którą nieczęsto można spotkać w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny rurowatych i na terenie Polski roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W naturalnych warunkach porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą oraz Kaukaz.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czyściec wełnisty

liście
Rośliny okrywowe wyglądają bardzo ciekawie i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. W ogrodach skalnych ze swoją dynamiką i siłą wzrostu stanowić będą doskonały kontrast dla głazów i wapiennych kamieni.

Byliny otwartych przestrzeni

Ogród pełen bylin
Przez setki lat byliny występowały bardzo często w roli roślin ozdobnych. Dominowały zarówno na dworach jak i tuż obok chłopskich chat. Na początku XX wieku ustąpiły miejsca uporządkowanym, niemalże sterylnym ogrodom, trawom, drzewom iglastym oraz roślinom jednorocznym. Ostatnie dwie dekady poprzedniego stulecia „przywróciły” jednak światu modę na byliny. Obecnie możemy obserwować prawdziwy „rozkwit” popularności tych roślin.

Ogrody półcienia

FunkiaWiększość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.