Poradnik ogrodniczy

rabata

fot. rabata

Każdy kto marzy o własnym domu, z pewnością także pragnie być szczęśliwym właścicielem pięknego ogrodu. To właśnie w nim będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu pełnym obowiązków lub po prostu spędzić miło czas z przyjaciółmi.

Przed założeniem ogrodu powinniśmy zastanowić się nie tylko nad funkcją ale i nad jego charakterem. Nasz wymarzony ogród powinien być bogaty w zieleń. To właśnie kwiaty, drzewa i krzewy w znacznym stopniu tworzą nastrój w ogrodzie. Planując ogród, zwróćmy uwagę nie tylko na ich urodę ale także znać wymagania siedliskowe, nasłonecznienie i rodzaj gleby, ponieważ razem mogą rosnąć rośliny o podobnych wymaganiach siedliskowych.

Rośliny powinniśmy dobrać w ten sposób, by stanowiły one ozdobę ogrodu przez cały sezon. Wiele bylin, po przekwitnięciu traci swój urok, dlatego sadźmy je w pobliżu kwiatów, które doskonale ukryją puste miejsca. Warto pamiętać o roślinach, których liście pięknie przebarwiają się jesienią.

Jednym z ważniejszych elementów ogrodu będą byliny i rośliny cebulowe, które mogą rosnąć przez wiele lat. Dodatek będą stanowić kwiaty jednoroczne, dzięki nim, kompozycje roślinne mogą być co roku zmieniane.
Rośliny w naszym ogrodzie nie muszą tworzyć, wyszukanej kompozycji. Jeżeli nasz ogród nie należy do najmniejszych można je posadzić w prostych kwaterach, które będą oddzielone od siebie ogrodowymi ścieżkami.
Najodpowiedniejsze rośliny do ogrodu to te, które dość szybko się rozrastają, tworzą duże kwiatostany, a ich uprawa jest prosta. Wiele kwiatów wystarczy posiać raz, a większość z nich w kolejnych latach będzie wysiewać się samemu.
Dokonując wyboru kwiatów do ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kolorystykę. Bardzo ciekawie wyglądają rabaty kwietne o jednej tonacji barw. Na obfitość w kolorach można sobie pozwolić, jeśli nasz ogród nawiązuje na przykład do tych o wiejskim charakterze.
Kwietne rabaty będą bardziej atrakcyjne, jeżeli otoczymy je wonną aurą. Warto zadbać o to, by w naszym ogrodzie znalazły się kwiaty o pięknym zapachu. Takie gatunki warto sadzić w miejscach zacisznych, tak by woń osiągała duże natężenie. Odpowiednie będą stanowiska jasne, ale nie mocno nasłonecznione.

rabata

fot. rabata

Podczas wybierania i kupowania roślin należy dokładnie obejrzeć sadzonki kwiatów. Nie powinniśmy kupować roślin, jeśli na liściach zauważymy plamy, przebarwienia, naloty lub dziury. Niepokojącą oznaką są także zdeformowane liście oraz zniekształcona i łuszcząca, popękana kora na drzewkach lub krzewach. Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie w pobliżu wejścia do domu, tak by mieć wiele okazji do nacieszenia się ich wonią.

Przeczytaj również: Pielęgnacja surfinii

W wielu ogrodach znajdują się miejsca, w których ciężko rosną rośliny ozdobne, a czasem nawet trawa. W takie miejscach doskonale będą się nadawać rośliny zadarniające, które płożą się i rozrastają na boki. Ich płożące się pędy zakorzeniają się w ziemi i w ten sposób tworzy się zbita darń. Takie zwarte dywany doskonale spisują się na skarpach, piwniczkach ziemnych oraz wszędzie tam gdzie koszenie trawy bywa utrudnione. Rośliny zadarniające nie tylko ładnie kwitną, ale także mają bardzo atrakcyjne ulistnienie, dzięki czemu mogą zdobić ogród przez znaczną część roku.

By kwiaty w ogrodzie pięknie kwitły należy właściwie o nie zadbać. Substancję odżywcze w znacznej mierze decydują o prawidłowym wzroście naszych roślin. Dlatego glebę w ogrodzie powinno się przynajmniej raz w roku zasilić odpowiednią ilością składników pokarmowych. Ich podstawowym źródłem są nawozy organiczne i mineralne.
Wiadomo również, że rośliny bez wody żyć nie mogą. Większość roślin musi być dość regularnie podlewana, dzięki czemu będzie pięknie i obficie kwitnąć. Warto pamiętać, że czasami nawet krótkotrwałe przesuszenie gleby może spowodować szkody. Większość roślin lubi wilgotne i świeże podłoże, dlatego podczas słonecznych i ciepłych dni, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego ogrodu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)