X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - styczeń

drzewa
Styczeń to dobry miesiąc, aby zacząć drobne prace pielęgnacyjne. Dla roślin jest to ciągle okres spoczynku, warto więc raz na jakiś czas sprawdzić, jak zimują nasze rośliny w ogrodzie.

Podobnie jak w grudniu, strząsajmy z drzew i krzewów zalegającą pokrywę śnieżną. Dzięki temu zapobiegniemy wyłamywaniu gałęzi. Dobrym pomysłem jest również regularnie sprawdzanie stanu okryć roślin ogrodowych i w miarę potrzeby uzupełnianie go.

Zwróćmy szczególną uwagę także czy osłony bylin nie uległy uszkodzeniu. Jeżeli jesienią przygotowaliśmy doniczki z roślinami cebulowymi, możemy powoli zacząć je pobudzać do kwitnienia - pędzić. Warto w tym celu przenieść doniczki z ogrodu czy balkonu do domu. Stawiamy je w ciemnym miejscu o temperaturze 10-15°C, a po wykiełkowaniu i osiągnięciu 10 cm wysokości, możemy je przenieść do jaśniejszego pomieszczenia o temp. 18-20°C.

krzewDuże różnice temperatur występujące między dniem a nocą w styczniu sprzyjają powstawaniu ran zgorzelinowych. Należy wtedy pomyśleć o bieleniu drzew owocowych]. W tym celu sporządzamy mleko wapienne z 2 kg wapna palonego i 10 litrów wody. Popularne bielenie ma na celu spowolnienia procesów wegetacyjnych rośliny przy bardzo jeszcze niskiej temperaturze w okolicach korzeni.Nie zapominajmy o roślinach uprawianych w pojemnikach, które zimują w chłodnych pomieszczeniach. Nie należy dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Sprawdźmy także, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeżeli już zaobserwowaliśmy działalność tych nieproszonych gości, spryskajmy nasze rośliny odpowiednim preparatem chemicznym zakupionym w sklepie lub punkcie ogrodniczym. Nasiona niektórych roślin warto wysiać już w styczniu i wystawić na świeże powietrze. Kwiaty takie jak: jeżówka purpurowa, chaber wielkogłówkowy, pierwiosnek, ciemiernik biały czy dzwonek dalmatyński dopiero po przemrożeniu nasion są zdolne do kiełkowania. Po około 6 tygodniach skrzynki z roślinami chowamy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 12°C.

Rośliny w mieszkaniu warto trzymać z dala od grzejników. Powietrze jest tam dla nich zbyt suche i ciepłe, a bryła korzeniowa może ulec przesuszeniu. Pielęgnacja sprowadza się tu do regularnego podlewania, odkurzania oraz zraszania roślin.

krzewyStyczeń dla kaktusów to okres głębokiego spoczynku. W przeciwieństwie do innych roślin hodowanych w naszych mieszkaniach powinniśmy zapewnić im suche i niezbyt ciepłe środowisko. Aż do marca nie powinniśmy ich podlewać ani tym bardziej nawozić.

W styczniu nie wykonujemy żadnych prac przy trawniku, jeśli jednak tylko pogoda nam na to pozwoli możemy zacząć przycinać żywotniki, cisy, niektóre cyprysiki oraz żywopłoty. Starajmy się nie dopuścić do zalegania na trawniku skorupy zamarzniętego śniegu. Pozbawiona tlenu trawa może chorować.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium Ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Kalendarium - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2016-08-19 02:40:42
Tagi do artykułu: ogród | krzewy | byliny | szkodniki | kwiaty | pierwiosnek | trawniki | żywopłoty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Szafirki, narcyzy i tulipany

Kwiaty wiosenne

Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.