X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ile naprawdę kosztuje dom?

Ceny mieszkań w budynkach wielorodzinnych osiągnęły „przed kryzysem” bardzo wysoki poziom. Otarły się nawet o granicę 10 tys. zł za m² w największych aglomeracjach. „W kryzysie” ceny materiałów budowlanych oraz koszty robocizny spadają, stąd dom, oprócz wielu oczywistych zalet, zyskał jeszcze jedną: koszt jego budowy może być porównywalny z kosztem nabycia o wiele mniejszego mieszkania w bloku (nawet po obniżkach, jakimi kuszą deweloperzy). Pojawiły się spekulacje, że można zbudować dom w cenie 2 000 zł za m² powierzchni użytkowej. Czy to możliwe?


dom jednorodzinnyAby to sprawdzić, poddaliśmy analizie koszt budowy domu wg projektu Laura pracowni MTM STYL. Jest to dom z użytkowym poddaszem o powierzchni 106,7m², bez podpiwniczenia i garażu. Pomimo niewielkiej skali dom ma wszystko, czego jego przyszli mieszkańcy mogą oczekiwać: wygodną kuchnię, dwie łazienki, trzy sypialnie z garderobą na poddaszu. Na parterze oprócz salonu jest nawet dodatkowy pokój mogący służyć jako gabinet do pracy. Dom ma zwartą bryłę na planie prostokąta i jest przykryty prostym, dwuspadowym dachem.
Dom w założeniu miał być prosty i tani w budowie, ale nie odmówiliśmy sobie „luksusów” w postaci prawdziwej dachówki, fragmentów elewacji z płytek klinkierowych i dobrej stolarki okiennej. Poniżej przedstawiamy przewidywane koszty budowy domu według projektu Laura.


koszt budowy domu
* nie obejmuje fundamentów
** koszty realizacji pochodzą ze stycznia 2009r.


Jak widać koszt realizacji domu proponowany przez firmy budowlane jest nieco większy od przewidywań kosztorysowych. Różnicę zapewne można wynegocjować, jednak w żadnym wypadku nie jest możliwe osiągnięcie poziomu 2 000 zł za m² domu. Pomimo większych kosztów korzystanie z usług firm wykonawczych ma jednak szereg plusów. Po pierwsze można z góry określić koszty inwestycji (co jest ważne dla osób korzystających z kredytu). Po drugie minimalizujemy ryzyko związane z ekipami niewiadomego pochodzenia. W przypadku firm budujących kompleksowo mamy do czynienia z jednym podmiotem, który odpowiada za wszystko. W systemie gospodarczym korzystamy z usług wielu firm, gdzie w przypadku sytuacji spornej trudno znaleźć winnego i tak naprawdę koszty błędów musi ponieść inwestor.

Czy możliwe jest zbudowanie domu w cenie 2 000 zł za m²? Jeżeli założymy, że około 35% kosztów budowy stanowi robocizna – wszystko jest „w rękach” inwestora…
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie domów
2009-04-22 11:50:29
Tagi do artykułu: koszt budowy domu | Kosztorys
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budowa domu - planowanie kosztów

budowa
Według humorystycznej opinii planowanie kosztów projektu domu należy rozpocząć od wypisania kosztów… a następnie pomnożenia ich przez dwa. Dopiero wtedy można „zmieścić się” w zaplanowanym budżecie. Czy rzeczywiście musi tak być? Co zrobić, aby tego uniknąć?...

Co kryje w sobie cena budowy domu?

dom jednorodzinny
Cena budowy domu, wiadomo, uzależniona jest od wielu czynników. Projekt, materiały budowlane, pozwolenia to tylko początek góry lodowej. Później dochodzi jeszcze wykończenie, a po drodze seria nieprzewidzianych wydatków...

Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników: regionu, sytuacji gospodarczej w kraju, cen materiałów, technologii i metody budowania. Ze względu na ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych i wysokie ceny surowców nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus.

Kosztorysy, wyceny projektów domów

projekt
Budowa domu to poważna inwestycja kapitału, dlatego warto ją dobrze przemyśleć i zaplanować. Zarządzanie wydatkami na lokalizację przedsięwzięcia, realizację oraz wykończenie to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza gdy zależy nam by dom z czasem zyskiwał, a nie tracił na wartości.