X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Czereśnia "Kordia"

Czereśnie
Czereśnie to, zaraz za truskawkami, jedne z najsmaczniejszych i najpopularniejszych owoców sezonu letniego. Apetyczny wygląd, zapach oraz słodki smak sprawiają, że chętnie po nie sięgamy nie tylko na surowo, ale także jako dodatek do różnego rodzaju deserów. Najsłodsze i najlepsze czereśnie to te o ciemnoczerwonym miąższu.


Te owocowe drzewa wywodzą się od czereśni ptasiej. Odmiany czereśni można podzielić na sercówki, o miękkich i soczystych owocach oraz na chrząstki, których owoce są twarde.

Drzewo to należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i może osiągać nawet do 20 metrów wysokości. Jest to roślina mało wymagająca, jednak im lepsze warunki uprawowe, tym plony są obfitsze. Wiosną drzewa te pokrywają się mnóstwem kwiatów o białej lub różowej barwie.

drzewo owocowe
Uprawa czereśni
Czereśnia to drzewo, które do szybkiego dojrzewania potrzebuje słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Dobrze rośnie na niemal każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej owocuje na tych żyznych, lekkich, przepuszczalnych i piaszczysto-gliniastych. Ich uprawa na najzimniejszych terenach, jest dość ryzykowna, ponieważ większość odmian jest wrażliwa na mróz.Formowanie i cięcie czereśni
Tuż po posadzeniu drzewa te nie wymagają formowania korony. W późniejszych latach cięcie drzewa polega na skróceniu wierzchołka oraz usunięciu gałęzi, które za bardzo zagęszczają koronę. Ten zabieg pielęgnacyjny ma na celu ograniczenie rozrostu drzewa oraz zwiększenie przejrzystości korony.

Czereśnie
Szkodniki i choroby czereśni
Mimo prawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych, czereśnie mogą być atakowane przez liczne szkodniki, które mają wpływ na pogorszenie się plonów. Najczęściej spotykanym szkodnikiem tego drzewa są mszyce, które atakują roślinę jeszcze przed kwitnieniem. To owocowe drzewo może być zaatakowane także przez przędziorki, kwieciaka pestkowca oraz nasionnice trześniówkę. Także niektóre ptaki, w szczególności wrony, wróble i gawrony wyrządzają szkody, dziobiąc dojrzewające owoce.

Najgroźniejszą chorobą jest rak bakteryjny czereśni, drobna plamistość drzew pestkowych, szara zgnilizna lub monilioza. Drzewa czereśniowe są także wrażliwe na choroby wirusowe, które wpływają na wrażliwość roślin na mróz oraz na choroby grzybowe i bakteryjne.

Czereśnie
Najlepsza czereśnia to ta całkowicie wybarwiona i dojrzała. Nie należy zrywać owoców zbyt wcześnie, gdy są niewielkie i niesmaczne. Późne odmiany czereśni nierzadko z powodu deszczów pękają na drzewie i niestety gniją. Dlatego tez gdy tylko dojrzeją, należy je niezwłocznie zerwać.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Autor: Anna Dębiec
2016-07-07 18:27:16
Tagi do artykułu: drzewa owocowe | owoce | szkodniki | mszyce
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Drzewa owocowe - sadzenie

Drzewo owocowe   brzoskwinia
Najsmaczniejsze owoce, to te zerwane prosto z drzewa. A zrobione z nich przetwory stanowią wspomnienie lata w jesienne lub zimowe dni. Kto z nas nie chciałby mieć drzewek owocowych w swoim przydomowym ogrodzie. Rośliny sadownicze warto wykorzystać jako jeden z elementów kompozycji, mając na uwadze fakt, że nie tylko dostarczą nam pysznych owoców, ale będą wspaniale wyglądać.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.