Czereśnia "Kordia"

Czereśnie

fot. Czereśnie

Czereśnie to, zaraz za truskawkami, jedne z najsmaczniejszych i najpopularniejszych owoców sezonu letniego. Apetyczny wygląd, zapach oraz słodki smak sprawiają, że chętnie po nie sięgamy nie tylko na surowo, ale także jako dodatek do różnego rodzaju deserów. Najsłodsze i najlepsze czereśnie to te o ciemnoczerwonym miąższu.

Te owocowe drzewa wywodzą się od czereśni ptasiej. Odmiany czereśni można podzielić na sercówki, o miękkich i soczystych owocach oraz na chrząstki, których owoce są twarde.

Drzewo to należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i może osiągać nawet do 20 metrów wysokości. Jest to roślina mało wymagająca, jednak im lepsze warunki uprawowe, tym plony są obfitsze. Wiosną drzewa te pokrywają się mnóstwem kwiatów o białej lub różowej barwie.

drzewo owocowe

fot. drzewo owocowe

Uprawa czereśni
Czereśnia to drzewo, które do szybkiego dojrzewania potrzebuje słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Dobrze rośnie na niemal każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej owocuje na tych żyznych, lekkich, przepuszczalnych i piaszczysto-gliniastych. Ich uprawa na najzimniejszych terenach, jest dość ryzykowna, ponieważ większość odmian jest wrażliwa na mróz.

Formowanie i cięcie czereśni
Tuż po posadzeniu drzewa te nie wymagają formowania korony. W późniejszych latach cięcie drzewa polega na skróceniu wierzchołka oraz usunięciu gałęzi, które za bardzo zagęszczają koronę. Ten zabieg pielęgnacyjny ma na celu ograniczenie rozrostu drzewa oraz zwiększenie przejrzystości korony.

Czereśnie

fot. Czereśnie

Szkodniki i choroby czereśni
Mimo prawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych, czereśnie mogą być atakowane przez liczne szkodniki, które mają wpływ na pogorszenie się plonów. Najczęściej spotykanym szkodnikiem tego drzewa są mszyce, które atakują roślinę jeszcze przed kwitnieniem. To owocowe drzewo może być zaatakowane także przez przędziorki, kwieciaka pestkowca oraz nasionnice trześniówkę. Także niektóre ptaki, w szczególności wrony, wróble i gawrony wyrządzają szkody, dziobiąc dojrzewające owoce.

Najgroźniejszą chorobą jest rak bakteryjny czereśni, drobna plamistość drzew pestkowych, szara zgnilizna lub monilioza. Drzewa czereśniowe są także wrażliwe na choroby wirusowe, które wpływają na wrażliwość roślin na mróz oraz na choroby grzybowe i bakteryjne.

Czereśnie

fot. Czereśnie

Najlepsza czereśnia to ta całkowicie wybarwiona i dojrzała. Nie należy zrywać owoców zbyt wcześnie, gdy są niewielkie i niesmaczne. Późne odmiany czereśni nierzadko z powodu deszczów pękają na drzewie i niestety gniją. Dlatego tez gdy tylko dojrzeją, należy je niezwłocznie zerwać.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)