X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ogrodowe pergole

mała architektura
Ogrodowe pergole porośnięte piękną i gęstą roślinnością nie tylko dodają uroku ogrodowym zakątkom. Dzięki nim możemy osłaniać tarasy przed słońcem, tworzyć w naszym ogrodzie kameralne wnętrza oraz zielone ściany. Takie ogrodowe elementy małej architektury doskonale spisują się zarówno na dużych jak i małych terenach zielonych, jako tło rabat lub miejsce ekspozycji zjawiskowych pnącz.


Pergola może być zbudowana z drewna, stali, kamienia, aluminium czy tworzyw sztucznych. Ważne by jej konstrukcja była solidna i estetycznie wykonana. Tylko dobrze wykonana będzie stanowiła ozdobę naszego ogrodu. Forma i materiały użyte do jej wykonania powinny nawiązywać do architektury domu i stylu ogrodu. Pergole murowane lub wykonane z litego drewna mogą sprawić wrażenie ciężkich, dlatego lepiej pasują do dużych ogrodów. Natomiast konstrukcje metalowe są lekkie, ażurowe i doskonale będą się komponować w niedużych, przydomowych ogródkach.


pergola
Budowanie pergoli
Jeżeli nasza pergola ma zdobić wejście do ogrodu, należy pamiętać by jej wysokość nie była mniejsza niż 2 m. Trzeba także wziąć pod uwagę obciążenia wynikające z ciężaru poszczególnych elementów konstrukcyjnych, a także samego ciężaru rośliny. Dobrze też uwzględnić maksymalne obciążenia powodowane przez boczne wiatry. Solidność pergoli zależy od pionowych słupów, które podtrzymują elementy poziome. Ważne jest by były sztywno osadzone w podłożu, na betonowych stopach fundamentowych, na głębokości przynajmniej 60 cm. Elementy drewniane można łączyć ze sobą za pomocą ocynkowanych klamer i sworzni. Konstrukcja pergoli będzie bardziej wytrzymała, jeżeli do łączenia użyjemy złącz ciesielskich. Złącza na wpust stosowane są przy mocowaniu poziomych belek do pionowego słupka.

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne jest wiele gotowych pergoli, które wymagają tylko złożenia. Jest to rozwiązanie łatwiejsze od samodzielnej budowy, jednak wymaga znacznie wyższych nakładów finansowych.
Pergola ogrodowa,mała architektura
Pnącza na pergolę
Wybierając rośliny, które pokryją naszą pergolę, warto pamiętać by dostosować je do stylu naszego ogrodu. Do obsadzenia dużych i mocnych konstrukcji możemy wybrać pięknie kwitnącą glicynię chińską. Na słonecznych stanowiskach doskonale spisze się większość powojników, wiciokrzewu lub milinu amerykańskiego. Miejsce zacienione będzie idealne dla kokornaka wielkolistnego oraz pięknie przebarwiającego się jesienią winobluszcza.

Jeżeli konstrukcja naszej pergoli jest ciekawa, warto wybrać takie rośliny, które w całości jej nie zakryją. Słupy i elementy poprzeczne będą delikatnie oplecione rośliną, która stworzy delikatną przesłonę. W tym przypadku doskonale spiszą się powojniki wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Nie można zapomnieć o pięknych, aczkolwiek wymagających różach pnących. Odpowiednio dobierając różne odmiany i pielęgnując je, będziemy mogli cieszyć się nimi od czerwca do października. Warto je zabezpieczyć przed szkodnikami i chorobami, które z chęcią żerują na tych pięknych kwiatach.
pergola ogrodowa,mała architktura
Pergole można budować w prawie każdym kształcie. Na jej aranżację jest bardzo wiele pomysłów. Można je łączyć z innymi elementami ogrodowymi np. altaną lub przy jej pomocy osłonić rzadką roślinność źle znoszącą wiatr i nasłonecznienie. Pergola może nasz ogród urozmaicić i zapełnić nowymi zakamarkami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-08-15 03:57:36
Tagi do artykułu: pergole | mała architektura | glicynia chińska | powojniki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pergole ogrodowe - ażurowe dekoracje ogrodów

ogród
Pergole i trejaże stosowane są w ogrodach od stuleci. Te ażurowe elementy małej architektury pozwalają na eksponowanie pięknych pnączy a także na kształtowanie ogrodowej przestrzeni. Dzięki nim nawet mało ciekawa zielona aranżacja nabierze dekoracyjnego charakteru.

Atrakcyjnie dwukolorowy powojnik "Nelly Moser"

powojnik
Dwubarwne kwiaty powojnika "Nelly Moser" olśniewają nas swoją jasnoliliową piękną barwą działek okwiatu i intensywnym ciemnoróżowym paskiem biegnącym w środku działek oraz czerwonymi pylnikami. Niemal wszyscy wiedzą, że kwitnące powojniki wyglądają wprost zjawiskowo i potrafią stać się prawdziwą ozdobą ogrodu...

Pnącza samoczepne

pnącze
Nagie murki, puste ściany, nieciekawe zbocza, stare drzewa w ogrodzie można łatwo zamaskować żywą dekoracją. A gdy dodatkowo zależy nam na szybkim efekcie, zmieniającym w mgnieniu oka oblicze ogrodu, należy przypomnieć sobie o pnączach. Rośliny te odgrywają znacząca role w ogrodach ze względu na plastyczność, walory dekoracyjne i nietuzinkowy wygląd spowodowany masą wytworzonej zieleni, kwiatów, ozdobnych owoców.

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.