X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?


Wśród prac, jakie na nas czekają w tym miesiącu zajmijmy się najpierw pracami, jakie mamy do wykonania w ogrodzie ozdobnym, wśród przepięknie kwitnących kwiatów.

Właśnie teraz powinniśmy wysiać do inspektów i skrzyneczek rośliny dwuletnie. Na rozsadnik wysiejmy orliki, dzwonek szerokolistny i karpacki, rogownice, sasanki. Na rozsadnik lub do donic możemy wysiać stokrotki, bratki, niezapominajki, czy goździki brodate. Na rozsadnik lub na miejsce stałe wysiejmy łubiny, dzwonek ogrodowy, naparstnice oraz malwy. Bezpośrednio na miejsce stałe wysiejmy te rośliny jednoroczne, które zdążą jeszcze zakwitnąć przed jesienią. Wysiejmy groszek pachnący, smagliczki oraz nagietki. Po wysianiu roślin zacieńmy je. Przez podział możemy rozmnożyć byliny, które zakończyły już kwitnienie: pierwiosnki, aster alpejski, a przez sadzonki korzeniowe: mak wschodni i przykwiatowy. Przepikujmy wysiane w maju kwiaty letnie, które już wzeszły.ogródNatnijmy również sadzonki z krzewów. Sadzonki krzewów przygotujmy ze słabo zdrewniałych, młodych pędów. Odetnijmy boczne pędy oraz liście. Pozostawmy tylko 2 lub 3 liście. Jeden z końców tak otrzymanej gałązki zanurzmy w ukorzeniaczu i umieśćmy w wilgotniej mieszance dwóch części torfu i jednej części piasku. Na koniec sadzonki okryjmy folią. Po przekwitnięciu krzewów kwitnących wiosną m.in.: forsycji, wczesnych tawuł, krzewuszki i pigwowca, przytnijmy je. Jak prawidłowo przyciąć drzewa można przeczytać w artykule pt. "Pielęgnacja i wycinka drzew oraz krzewów - okrzesywanie".

Pamiętajmy o usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz pożółkłych części roślin rozmnażanych przez korzenie i cebulki. Oberwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia kwiatów, oraz będzie przyczyną ich obfitszego kwitnienia pod koniec lata, jesienią lub w przyszłym roku, w zależności od terminów ich kwitnienia. Po przycięciu kwiatów podlejmy je obficie i nawieźmy. Możemy wykorzystać nawozy wieloskładnikowe: Azofoskę, Polifoskę, mieszanki nawozowe przeznaczone dla poszczególnych grup roślin lub kompostu. Pamiętajmy, by nawozić rośliny dobrze już ukorzenione, a więc nie wcześniej niż trzy-cztery tygodnie po posadzeniu czy wysianiu.

różowe kwiatyNie zapomnijmy o podlewaniu. Najlepszą porą do zraszania jest wieczór. Zachowajmy zasadę, iż zraszanie długie i dokonywane rzadziej, jest lepsze, niż krótkie codzienne zraszanie. Na temat podlewania roślin ogrodowych można przeczytać w artykule pt. "Jak podlewać rośliny ogrodowe?".
Zwróćmy również uwagę na obecność ceglasto czerwonych niewielkich chrząszczy, to poskrzypka liliowa - odłówmy ją.
Krzewom róż powtarzającym kwitnienie powinniśmy właśnie teraz przyciąć pędy z przekwitłymi kwiatami, by pobudzić je do ponownego kwitnienia. Zabieg ten przeprowadzamy o dwie pary liści poniżej kwiatu.

Czerwcowe makiPosiadacze trawników powinni pamiętać o ich przystrzyżeniu, przy jednoczesnym i ewentualnym wykopaniu z nich roślin cebulowych i wymagających rozsadzenia. Właśnie teraz, jeśli nie zrobiliśmy tego w maju, powinniśmy zasilić trawnik mieszankami nawozowymi do trawników. Podlewajmy go regularnie - zwłaszcza w okresie suszy. Uzupełnijmy potencjalne braki i szkody na trawniku. Jeżeli na trawniku pojawi się mech, glebę spulchnijmy widłami lub walcem kołkowym. Nie zapomnijmy także o odchwaszczaniu trawnika. Preparat chemiczny rozsypmy rano na wilgotny od rosy trawnik, tuż przed deszczem, jeśli jesteśmy pewni, że będzie padać lub też wieczorem przed podlewaniem. Rośliny cebulowe rosnące na trawniku wykopujemy wtedy, gdy zaczynają żółknąc ich liście. Pozostawione w glebie mogą mieć zbyt wilgotno, by zaczęły tworzyć pąki. Z roślin cebulowych pozostawionych w ziemi wyrosną rośliny słabsze, drobniejsze, podatniejsze na choroby i słabiej kwitnące. W momencie wykopania cebul oddzielmy cebulki chore, uszkodzone, a do dalszej hodowli wybieramy okazy zdrowe oraz te najdorodniejsze z cebul przybyszowych. Po wykopaniu dosuszmy je w temperaturze 25-35°C i przechowajmy w przewiewnym, suchym pomieszczeniu w temperaturze 17-20°C.

W sadzie i jagodniku pamiętajmy o przymocowaniu pędów krzewów owocowych do ziemi. Pomożemy im w ukorzenieniu.
kwiatyPrzerzedźmy zawiązki owocowe, by zmusić jabłonie i grusze do corocznego owocowania. Zawiązki owocowe obrywamy tak, by nie uszkodzić krótkopędów, pozostawiając szypułkę, tak, by te najzdrowsze i najlepiej rozwinięte zawiązki dzieliła odległość około 20 centymetrów. Przeprowadzenie tego zabiegu pod koniec czerwca nie pobudzi już naszych drzew do corocznego owocowania. Prześwietlmy malinowy chruśniak, pozostawiając 10-12 pędów na m2.
Zwróćmy uwagę na pojawiające się oprzędy gąsienic, zwalczmy parcha i mącznika. Z zarazą ogniową poradzimy sobie poprzez mocne przycięcie porażonych gałęzi. Pamiętajmy o zwalczaniu szarki u śliw, o której więcej można dowiedzieć się z artykułu pt. "Szarka śliw".

Czerwiec jest miesiącem, w którym możemy już zebrać pierwsze czereśnie, truskawki oraz pierwsze jagody agrestu.
Do połowy czerwca zasilamy drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowych lub kompostem.
W czerwcu wciąż jeszcze możemy sadzić drzewa i kwiaty, jednak tylko te, sprzedawane w pojemnikach.

Pamiętajmy o nawiezieniu mulczu na powierzchnię wokół drzew owocowych, w zasięgu ich koron. Ściółkę rozłóżmy także wokół młodych roślin, krzewów oraz w międzyrzędziach.
Ziemię wciąż nieobsadzoną spulchnijmy. Systematycznie usuwajmy pojawiające się chwasty. W razie suszy podlejmy nasze rośliny.

poziomkiW ogrodzie zwalczajmy mszyce, mszyce wełniste, a także chrząszcze opuchlaki. Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki, jeśli jednak w naszym ogrodzie jest ich za mało, do oprysków możemy wykorzystać również preparaty chemiczne. W przypadku ataku czerwców lub też innych niewielkich owadów, możemy zaatakowane miejsce zwilżyć spirytusem, a potem opryskać je roztworem szarego mydła i spirytusu w ilości 20 g mydła i 100 ml spirytusu na 1 l wody.

Początek czerwca jest miesiącem, w którym przerzedzamy grona winorośli. Kiedy nasze owoce osiągną wielkość ziarenek grochu, usuńmy jagody rosnące wewnątrz grona oraz te skarłowaciałe. Pozostawmy jedynie najdorodniejsze.

Właściciele liściastych żywopłotów powinny teraz przystrzyc je, pod warunkiem, że gnieżdżące się w nich młode ptaki zdążyły już opuścić swe gniazda.

Posiadacze oczek wodnych powinni zwrócić uwagę na kolor wody w swoim stawie. Zielona woda świadczy o zbyt bujnie rozrośniętych glonach. Wyłówmy je, podobnie jak wpadające do wody kwiaty, liście, owoce, czy padłe zwierzęta wodne. Przyczyną zbyt szybkiego wzrostu glonów może być zbyt duża ilość światła słonecznego. Powinniśmy pamiętać, by staw miał do niego dostęp nie dłużej niż przez 6 godzin dziennie. Rozwiązaniem może być wpuszczenie do oczka wodnego rozwielitek, będących naszymi sprzymierzeńcami. Zbyt gęsto rosnące rośliny strefy przybrzeżnej rozsadźmy. Pamiętajmy o uzupełnianiu wody w upalne dni oraz o jej napowietrzaniu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Kalendarium Ogrodowym, zapraszamy do lektury artykułów:
Rok w ogrodzie - styczeń
Rok w ogrodzie - luty
Rok w ogrodzie - marzec
Rok w ogrodzie - kwiecień
Rok w ogrodzie - maj
Rok w ogrodzie - czerwiec
Rok w ogrodzie - lipiec
Rok w ogrodzie - sierpień
Rok w ogrodzie - wrzesień
Rok w ogrodzie - październik
Rok w ogrodzie - listopad
Rok w ogrodzie - grudzień
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-01 12:33:24
Tagi do artykułu: ogrody | byliny | kwiaty | krzewy | trawniki | mech | rośliny cebulowe | mszyce | oczka wodne
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
ognik szkarłatny,krzew

Rok w ogrodzie - wrzesień

We wrześniu zaczynamy powoli przygotowywać nasz piękny ogród do zimowania. To, co dziś ofiarujemy naszemu ogrodowi, on odda nam w przyszłym roku. Rozmnażajmy, sadźmy i przesadzajmy na całego!
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kwiaty wiosenne

Szafirki, narcyzy i tulipany
Wczesnowiosenne byliny są niewielkie i niepozorne, jednak bardzo łatwo można je zauważyć na tle ostatnich płatów śniegu oraz liści. Pomimo tego, że noce są jeszcze zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, pierwsze kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.