Dom bezpieczny

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Po raz pierwszy w historii światowej architektury powstał budynek, którego ruchome elementy znacząco ingerują w urbanistykę działki. Dom Bezpieczny, innowacyjny projekt Roberta Koniecznego.

Przeczytaj również: Designerski smak soli i pieprzu

Dom Bezpieczny Roberta Koniecznego to ze wszech miar budynek niezwykły: niedostępny dla wzroku ciekawskich i skomplikowany technicznie. Inwestorowi zależało przede wszystkim na poczuciu całkowitego bezpieczeństwa i odizolowania się od otoczenia. Architekci z biura KWK Promes zaproponowali dom z potężnymi, długimi na 22 m., ruchomymi ścianami. W zależności od ich położenia dom może być albo zamkniętym szarym prostopadłościanem, albo przestronną, przeszkloną willą.

Co ważne, po wysunięciu ścian parteru (wschodniej i zachodniej) jest on nadal bardzo bezpieczny − gdy dwie potężne ściany dojeżdżają do ogrodzenia, między budynkiem a ogrodzeniem tworzy się swoisty bufor bezpieczeństwa. Dlatego też aby dostać się do wnętrza domu, a następnie do ogrodu, goście muszą poczekać na zaproszenie właścicieli. Kolejnym elementem ruchomym, nawiązującym do niedostępnej twierdzy, jest podnoszony mostek łączący piętro domu z dachem basenu. Dach ten służy jednocześnie jako taras.

Najbardziej innowacyjnym elementem Domu Bezpiecznego jest zmienność wyglądu budynku i układu całej działki podczas przesuwania się ruchomych ścian. Jak tłumaczy Robert Konieczny, jest to jedyne znane mu rozwiązanie tego typu na świecie: "Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co, gdy dom jest zamknięty (na przykład w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród".

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Technologia wykonania
Cała ślusarka okienna Domu Bezpiecznego została wykonana w systemie Reynaers CS 68. Ten trójkomorowy system okienno-drzwiowy z paskami termoizolacyjnymi został wybrany przede wszystkim ze względu na optymalne połączenie wysokiej izolacyjności termicznej z dostatecznym poziomem bezpieczeństwa, na czym najbardziej zależało inwestorowi. Dodatkowo, za pomocą wbudowanego w elewację silnika elektrycznego, okna mogą być przesłonięte panelami. Po ich zamknięciu, w ciągu minuty, powstaje gładka, nieprzenikniona powierzchnia. Całkowicie oszklona jest elewacja ogrodowa, ale i ją w prosty sposób można zamknąć za pomocą ogromnej (6 x 14 metrów) stalowej rolety. Podobne wymogi bezpieczeństwa musiało spełnić trzynaścioro drzwi przesuwnych, znajdujących się na parterze budynku, piętrze oraz przy wolnostojącym basenie.

taras

fot. taras

Zdecydowano się na system drzwi podnoszono-przesuwnych Reynaers CP 155 LS (Lift and Slide). Spełniając surowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej, bezpieczeństwa i przyjaznego użytkowania, CP 155 LS był doskonałym kandydatem do wykorzystania w Domu Bezpiecznym. Po pierwsze, głębokość montażowa systemu, wynosząca 155 mm, pozwoliła na zaprojektowanie ciężkich i stabilnych drzwi przesuwnych o maksymalnej wysokości do 3 m i maksymalnym ciężarze do 400 kg. Po drugie, dzięki temu, że drzwi CP 155 LS posiadają profil prowadnicy dolnej o minimalnej wysokości, doskonale można było zintegrować je w podłodze. W ten sposób uzyskano rozwiązanie zacierające granicę między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną. Przebywając w głównym pomieszczeniu domu na parterze odnosi się wrażenie, że ogród zza okna „niemal” wchodzi do środka.

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Inwestorowi Domu Bezpiecznego najbardziej zależało na całkowitym poczuciu bezpieczeństwa. Dzięki nowatorskiemu projektowi architekta, przemyślanym rozwiązaniom technologicznym oraz zastosowaniu najwyższej klasy systemów budowlanych marzenie to mogło zostać w pełni zrealizowane.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)