Projekty domów drewnianych. Domy z bali

Jednorodzinne budownictwo drewniane obecne jest w naszym kraju od wieków. Wśród tradycyjnego budownictwa wyróżniamy trzy podstawowe typy konstrukcji:
– zrębowe (węgłowe)
– sumikowo-łątkowe
– szkieletowe

projekty domów drewnianych

domy z bali projekty

Przeczytaj również: Zakupy budowlane w sieci

Domy drewniane o tradycyjnej konstrukcji zrębowej (tzw. domy z bali) to domy budowane z ciosanych dwustronnie połówek bali drewnianych, zwanych płazami. Płazy układane są warstwowo i łączone w narożach na specjalne zacięcia (np. jaskółczy ogon, rybi ogon). Bale łączone są specjalnymi kołkami zwanymi tyblami. Szczeliny pomiędzy płazami zapychane są tzw. skrętkami.

Drugi typ to konstrukcje sumikowo-łątkowe. Łątki to narożne i pośrednie słupy, pomiędzy którymi umieszcza się układane poziomo sumiki, czyli krótkie drewniane bale posiadające specjalne zacięcie wpasowujące się w wyżłobienia łatek.
Konstrukcja szkieletowa zwana także ramowo-słupową opiera się o ramę powstałą z pionowych słupów i poziomych bali łączonych ze sobą za pomocą zacięć i czopów.

Współczesne techniki budowlane oraz nowoczesne materiały wykończeniowe odświeżyły i spopularyzowały konstrukcję sumikowo-łątkową oraz węgłową. Nowoczesne techniki budowy przywędrowały także z innych krajów. Przykładem powszechnie obecnie stosowanego rozwiązania są domy kanadyjskie i szwedzkie o konstrukcji szkieletowej.

Zobacz także:
Domy szwedzkie
Domy kanadyjskie
Domy szkieletowe

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)