Jak zbudować grill ogrodowy? Grill murowany krok po kroku

Dania z grilla

Smaczne, aromatyczne potrawy można szybko przygotować nawet na małym, przenośnym grillu. Jeśli jednak marzy nam się ładny, trwały oraz funkcjonalny grill ogrodowy z cegły, warto zastanowić się nad jego samodzielnym wykonaniem. Podpowiadamy, jak zbudować grill murowany krok po kroku.

Murowanie grilla od podstaw – niezbędne materiały

Budowa grilla ogrodowego nie wymaga szczególnych umiejętności, tymczasem właściwie zaprojektowana konstrukcja to niebanalna ozdoba każdego tarasu czy działki. Możemy wykonać trwały i elegancki grill ogrodowy z cegły klinkierowej lub elewacyjnej. Niezbędna będzie także dobrej jakości zaprawa murarska do klinkieru oraz ruszty stalowe dostępne w markecie budowlanym bądź zakładzie ślusarskim. Dobór dodatkowych elementów ozdobnych zależy wyłącznie od naszej inwencji twórczej.

Lokalizacja grilla ogrodowego

Zanim rozpoczniemy murowanie grilla, należy zastanowić się nad jego umiejscowieniem. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go w zacisznym miejscu w ogrodzie lub ewentualnie na płycie tarasu. Podstawowym kryterium wyboru lokalizacji powinna być wygoda. Warto, by grill stał w pobliżu miejsca, gdzie spożywamy letnie posiłki, na przykład koło altany ogrodowej, aby obsługująca go osoba mogła uczestniczyć w rozmowach. Dzięki zastosowaniu technologii odprowadzania dymu możemy bez obaw postawić grill ogrodowy z cegły blisko stołu, gdzie wszyscy będą mieli do niego swobodny dostęp. Dzięki temu pozostawione na ruszcie potrawy nie zdążą wystygnąć, a my nie nabiegamy się zbytnio podczas spożywania wspólnego posiłku.

Pamiętajmy, żeby konstrukcja grilla była spójna z koncepcją całego terenu oraz pozwalała na jego swobodne wykorzystywanie do innych form wypoczynku. W miarę możliwości unikajmy umieszczania jej w pobliżu ściany czy okapu budynku, ponieważ może to spowodować zabrudzenie ich dymem bądź tłuszczem, a takich śladów wyjątkowo trudno się pozbyć.

Jak zbudować grill murowany, by był ładny i funkcjonalny?

Grill ogrodowy z cegły ma wiele zalet – nie rdzewieje, nie wymaga miejsca na przechowywanie zimą, a co więcej z pewnością nie zostanie skradziony.

Samodzielna budowa grilla ogrodowego umożliwia zaprojektowanie go w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadał wszystkim naszym potrzebom. Wysokość oraz wielkość rusztu dobieramy przede wszystkim w zależności od indywidualnych preferencji użytkowników. Warto na przykład wziąć pod uwagę, ile osób będzie z niego zwykle korzystać, tak by dopasować mniej więcej rozmiary grilla do liczby przyrządzanych potraw. Konieczność przygotowywania posiłku „na raty” w przypadku większej grupy ucztujących może czasem okazać się uciążliwa.

Murowanie grilla ogrodowego

fot. Murowanie grilla z cegły

Pomysłowa budowla może pełnić jednocześnie funkcję przydomowej wędzarni lub funkcjonalnego schowka. Także kolor grilla bez większego problemu dopasujemy do elewacji domu lub pozostałych elementów wyposażenia ogrodu. Świetnie nadająca się do budowy cegła klinkierowa występuje w całej gamie barw i odcieni od żółtych czy piaskowych aż do ciemnych grafitów oraz czerni. Kolory ciemniejsze są oczywiście bardziej praktyczne, ponieważ mniej widać na nich zanieczyszczenia, takie jak choćby ślady dymu.  Gładka faktura lica (angoba) umożliwia natomiast łatwe usuwanie bieżących zabrudzeń. Cegły wykonywane ręcznie można w razie potrzeby piaskować, jednak w praktyce regularnego czyszczenia wymaga głównie ruszt.

Przeczytaj: Design w ogrodzie

Powinniśmy jedynie pamiętać, że konstrukcja musi być na tyle stabilna, a cała budowa grilla ogrodowego przemyślana, żeby korzystanie z niego nie stwarzało zagrożenia dla biesiadników.

Jak zbudować grill krok po kroku?

1. Przygotuj projekt grilla, dostosowując jego rozmiar do wielkości działki. Pamiętaj, że budowa grilla ogrodowego będzie trwała kilka dni – dobrze ją zaplanuj.  Weź pod uwagę, że gdy rozpoczniemy murowanie grilla oraz spoinowanie ścian, nie można dopuścić do ich zamoczenia, warto więc zaopatrzyć się w folię i każdorazowo po zakończeniu pracy zabezpieczyć nią konstrukcję.

2. Przygotowanie płyty fundamentowej, na której stanie grill, rozpocznij od zaznaczenia jego zarysu.  Najlepiej zrobić to, wbijając paliki i rozciągając między nimi sznurek. Na tak wydzielonym obszarze wykop dołek o głębokości ok. 30 cm, utwardź go żwirem, a następnie połóż równą warstwę betonu. Pamiętaj, że betonowa płyta fundamentowa powinna być sezonowana. Należy pozostawić ją na kilka dni, aby materiał uzyskał odpowiednią wytrzymałość.

Budowa grilla krok po kroku - płyta fundamentowa

fot. Budowa grilla krok po kroku – płyta fundamentowa

3. Zanim rozpoczniesz murowanie grilla, oczyść dokładnie płytę fundamentową i „na sucho” ustaw z cegieł zarys grilla. Pozwoli to precyzyjnie wyznaczyć kąty proste w narożnikach.

Jak zbudować grill murowany

fot. Jak zbudować grill ogrodowy

4. Jako spoiwa do budowy ścian najlepiej użyć gotowej masy do klinkieru. Na zaprawie ułóż kolejne warstwy cegieł, pamiętając o umieszczeniu elementów dystansowych, dzięki którym fugi będą równe. Elementy dystansowe usuń po ułożeniu kolejnych warstw muru. Warto pamiętać, aby na bieżąco sprawdzać poziom i pion ścian przy użyciu poziomnicy. W razie potrzeby do wyrównania poszczególnych cegieł użyj młotka murarskiego.

udowanie grilla ogrodowego

fot. Budowanie grilla ogrodowego

5. Na gotowych już ścianach możesz zbudować płytę paleniska. Ustaw tymczasową podporę, na której ułożysz cegły prostopadle do ścian, następnie zamocuj płytę paleniska. Warto pozostawić podpory do czasu, aż zaprawa się zwiąże. Górną część ściany grilla ułóż dłuższymi brzegami cegieł do środka grilla. Wywierć otwory w cegłach ułożonych z przodu. Użyj krótkich prętów do wzmocnienia konstrukcji.

6. Między kolejnymi warstwami cegieł umieść ceowniki, które posłużą za prowadnice rusztu. Warto zabezpieczyć wszystkie metalowe elementy farbą antykorozyjną. Sprawdź, czy szyny ceowników są oznaczone w odpowiedniej odległości. Możesz użyć w tym celu pręta o długości odpowiadającej szerokości zamówionego rusztu. Warto wbudować ceowniki pomiędzy dwie kolejne warstwy cegieł. Dzięki temu ruszt będzie mógł się znajdować bliżej lub dalej ognia.

7. Na płycie fundamentowej ułóż bruk klinkierowy na wypoziomowanej podsypce piaskowo-cementowej.

8. W miejscu, gdzie będzie palenisko, umieść wyciętą na wymiar blachę, a w prowadnicach z ceowników ruszt.

9. Do osadzenia płyty z piaskowca użyj specjalnego kleju do kamienia, wypoziomuj ją dobrze i pokryj impregnatem.

10. Po kilku dniach, gdy zaprawa zwiąże się, będziesz mógł wypróbować swój nowy grill ogrodowy z cegły.

Własnoręczna budowa grilla ogrodowego to praca warta zachodu

Przygotowywanie potraw na własnoręcznie wykonanym, samodzielnie zaprojektowanym grillu murowanego będzie nie tylko wyjątkowo wygodne, ale również bardzo przyjemne. Przybliżony koszt takiej inwestycji zależy od konkretnego projektu oraz wykorzystanych materiałów i zaczyna się już od kilkuset złotych. Choć na pewno moglibyśmy kupić gotowy grill nieco taniej, to prawdopodobnie nie będzie on prezentował się równie wyjątkowo jak ten wykonany przez nas, a przede wszystkim nie przyniesie nam takiej satysfakcji.

Sending
Ocena artykułu
3.75 (4 głosów)