Jesień sprzyja zmianom w ogrodzie

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Zanim nadejdą pierwsze mrozy, warto zadbać o przydomowy ogród, tak by na początku wiosny cieszyć się pięknym miejscem do wypoczynku. Ciepłe jesienne dni oraz cykl wegetacyjny roślin w tym okresie korzystnie wpływają na zmiany. Jesień to także czas posezonowych wyprzedaży asortymentu producentów małej architektury ogrodowej. Można dzięki nic odmienić ogród z zyskiem dla domowego portfela.

Przeczytaj: Ogrody półcienia

Jesień w ogrodzie to czas wielu prac. Jeżeli jeszcze przez zimą planujemy odświeżyć ogrodową aranżację, wszystkie działania powinniśmy zakończyć przed nadejściem pierwszych przymrozków, tak by nie naruszać naturalnego cyklu sezonowego kwiatów, krzewów i drzew. – Wprowadzanie w życie nowego projektu ogrodu rozpocznijmy od roślin, by zdążyły jeszcze przed zimową wegetacją ukorzenić się po przesadzeniu – radzi Tomasz Ługowski, Główny Projektant w firmie Bruk-Bet. – Na koniec możemy zostawić prace związane z układaniem nawierzchni czy wznoszeniem murków oporowych, ponieważ mniej szkodzą im niskie temperatury powietrza – dodaje.

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Korzystnie aranżować po sezonie
Producenci nawierzchni i elementów małej architektury ogrodowej prześcigają się w pomysłach na aranżacje zieleni wokół domów. Asortyment produktów dostępnych na rynku pozwala z powodzeniem zrealizować projekty niezależnie od ich przewodniego stylu – od ogrodów minimalistycznych, nowoczesnych, po wystroje rustykalne czy postarzane. Końcówka sezonu rokrocznie upływa pod znakiem promocji i wyprzedaży, które pozwalają korzystnie zakupić kostki brukowe, płyty tarasowe czy elementy uzupełniające, jak murki, bloczki, palisady – mówi Tomasz Ługowski z firmy Bruk-Bet. – Ceny wyrobów mogą spaść nawet o kilkanaście procent w porównaniu do ich wartości z poprzednich miesięcy. Przed wyborem warto więc rozejrzeć się po składach budowlanych, aby skorzystać z atrakcyjnej oferty produktów podczas jesiennych prac – dodaje.

Wiosna w planie
Efekty wszystkich prac wokół domu, które przeprowadzimy w trakcie ostatniego kwartału roku, będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie na wiosnę. Jeszcze jesienią możemy wysiać trawę, pamiętając, by wybrać jej specjalną jesienną odmianę. Ukorzeni się ona niezwłocznie po odwilży i szybko zazieleni trawnik. Podobnie jest w przypadku cebulek tulipanów czy krokusów oraz nasion jednorocznych – jeżeli trafią do gleby przed zimą, wcześnie rozkwitną w trakcie pierwszych cieplejszych miesięcy. – Jesienne zmiany w ogrodzie docenimy dopiero po kilku miesiącach, na przełomie marca i kwietnia następnego roku. Wówczas cała kompozycja rozrośnie się i nabierze kolorów – mówi Tomasz Ługowski, ekspert Bruk-Betu. – Oszczędzają one pracy przywracającej ogród do życia na wiosnę i, co najważniejsze, pozwalają cieszyć się pięknym miejscem relaksu już od początku sezonu – dodaje. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)