Klimakonwektory – ogrzewanie zimą i chłodzenie latem

klimakonwektor

fot. klimakonwektor

Prawie wszystkie systemy C.O. posiadają wyłącznie funkcję grzewczą, dlatego wymagają montażu oddzielnej instalacji, której zadaniem jest ochłodzenie pomieszczeń latem. Problem ten można jednak rozwiązać instalując klimakonwektor łączący w sobie system grzewczy i klimatyzacyjny.

Klimakonwektor (fan-coile), na pierwszy rzut oka, wygląda jak tradycyjny grzejnik, ale w przeciwieństwie do niego jest wielofunkcyjny, bowiem zapewnia ciepło zimą i ochłodę latem. Jeszcze do niedawna urządzenie cieszyło się największą popularnością w zakładach przemysłowych. Odkąd poziom hałasu, który emitował podczas pracy został obniżony, coraz częściej instaluje się je w biurach i pomieszczeniach mieszkalnych.

Górne źródło ogrzewania
Podstawowym czynnikiem chłodniczym i grzewczym jest woda, podczas gdy klimatyzatory wykorzystują do swego działania najczęściej szybko wrzący freon. Działanie Klimakonwektora polega na wymianie ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładza poprzez skraplanie wilgoci. – Jest więc dzięki temu bardziej przyjazny środowisku. Stanowi ponadto alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzu – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Skropliny odprowadzane są specjalnym systemem, które wykonane jest z blachy pokrytej powłoką antykorozyjną i wyposażone w specjalne filtry jonizacyjne, przez które przechodzi powietrze z pomieszczenia. Podstawą jego działania jest praca na wiatrakach, dzięki czemu czyści, filtruje i sprawia, że powietrze jest mniej wilgotne. Wygodnym atutem urządzenia jest obsługa za pomocą pilota i możliwość programowania. – Inny walor to niewielki poziom hałasu, który wydaje z siebie klimakonwektor. Jeszcze niedawno był na tyle głośny, że musiał stać kilka metrów od łóżka. W nowej generacji tego typu problem nie występuje – tłumaczy ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Obecnie w sprzedaży znajdują się także urządzenia mające zaledwie 13 cm grubości i wyróżniające się nowoczesnym designem.

Dolne źródło ogrzewania
Klimakonwektory mogą być zasilane na kilka sposobów. Właściwym źródłem energii są dla nich pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne. Jednak Fan-coile działają równie dobrze na zasilaniu wysokotemperaturowym, czyli systemie z kotłem, np. na olej opałowy lub gaz, czy nawet też centralnym ogrzewaniem w bloku mieszkalnym. Jest to więc urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu. Wielofunkcyjna pompa ciepła posiada jeszcze dwie zalety: ogrzewa wodę i jest bezobsługowa. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców oraz kotłów nie trzeba pilnować płomienia czy dorzucać co chwilę węgla. Jedyne, co trzeba zrobić, to podłączyć pompę do gniazdka elektrycznego. – Pompy ciepła stają się powoli standardem, jeśli chodzi o budownictwo domów jedno- i wielorodzinnych, głównie ze względu na wymagania unijne, dotyczące energooszczędności. Warto zatem rozpatrzyć zakup klimakonwektora, jako górnego źródła ciepła, jeśli zdecydowaliśmy się już na inwestycję w pompę ciepła – podsumowuje Andrzej Wicher. Dodatkowo szacuje się, że koszt ogrzania w sezonie domu o wielkości 200 m2 energią elektryczną to ok. 17 tys. zł, gazem ok. 10 tys. zł, a pompą ciepła tylko ok. 3,5 tys. zł. Oszczędności są więc znaczące.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)