Ogrzewanie podłogowe bez błędów

Ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do najbardziej efektywnych technologii grzewczych, choć jego montaż wiąże się z dużym wydatkiem. Podpowiadamy, jak wykonać ogrzewanie podłogowe i co zrobić w sytuacji, gdy nie spełnia prawidłowo swoich funkcji.

Ogrzewanie podłogowe bez błędów
Projekt i instalacja ogrzewania podłogowego to zadanie dla fachowca. Samodzielne realizowanie prac jest trudne, kosztowne i grozi wieloma uchybieniami. Jakie błędy popełniane są najczęściej podczas amatorskiego montażu ogrzewania podłogowego?

Zły rozstaw i prowadzenie rur

Zobacz również: Rekuperacja ciepła w domu
ogrzewanie podłogowe

fot. ogrzewanie podłogowe

Przeczytaj również: Klimatyzacja a alergie

Ogrzewanie podłogowe wodne wykonuje się najczęściej z rur wielowarstwowych, które układa się w pętle, ślimaki bądź meandry. Jeśli odległości między nimi są zbyt duże, temperatura w domu może być zbyt niska. Moc grzewcza posadzki jest ograniczona ze względu na temperaturę wody, która nie może być wyższa niż 50 stopni C. Dla optymalnego komfortu cieplnego rury układa się w odstępach 100-300 cm. Ze względu na zwiększoną ucieczkę ciepła w bliskim sąsiedztwie okien dopuszcza się większe zagęszczenie przewodów. Natomiast w miejscach, które trwale zostaną zabudowane, nie układa się instalacji ogrzewania podłogowego, np. pod szafami wnękowymi.

Izolacja cieplna to podstawa
Kolejnym często popełnianym błędem podczas montażu instalacji ogrzewania podłogowego jest niewłaściwa izolacja termiczna posadzki. Wówczas ciepło ucieka na zewnątrz zamiast pozostać w pomieszczeniu. Rury należy układać na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych. Jeśli podłoga przylega do gruntu, należy zastosować także izolację przeciwwilgociową.

Nieodpowiednie pokrycie podłogi

ogrzewanie podłogowe

fot. ogrzewanie podłogowe

Teoretycznie posadzka kładziona na ogrzewanie podłogowe może być wykonana z każdego materiału – nie tylko z płytek ceramicznych, ale także wykładziny, terakoty czy parkietu. W powszechnej sprzedaży można znaleźć niedrogie panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe. Jeśli instalacja ma pracować efektywnie, warto zastosować posadzkę dedykowaną do takiego systemu, która posiada wystarczająco niski współczynnik tzw. oporu cieplnego. W przeciwnym wypadku, nawet gdy instalacja zostanie wykonana poprawnie, temperatura w domu będzie wciąż zbyt niska. Atesty muszą posiadać także kleje czy zaprawy użyte do wykonania posadzki.

Instalacja może się zapowietrzyć
Zbyt niska temperatura może być także efektem zapowietrzenia instalacji. Objawia się to m.in. zimnymi podłogami w niektórych pomieszczeniach – mimo tego, że w pozostałych ogrzewanie działa prawidłowo. Takiej awarii możemy pozbyć się samodzielnie. Wystarczy usunąć kolejno nadmiar powietrza z każdej pętli grzewczej przez odpowietrzniki znajdujące się na belce rozdzielacza. Przy okazji warto sprawdzić, czy działają prawidłowo i nie są zatkane. Jeśli nie – instalacja po odpowietrzeniu powinna działać prawidłowo.

Możemy być pewni, że właściwie zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe to gwarancja nie tylko komfortu cieplnego w całym domu, ale także jego bezawaryjnego działania przez wiele lat. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z kompleksowych systemów przeznaczonych do ich budowy. Eksperymentowanie z tańszymi zamiennikami albo łączenie produktów różnych producentów może przynieść pewne oszczędności, jednak nie bez wpływu na wydajność systemu i bezpieczeństwo domu. W związku z tym lepiej nie ryzykować.

Ogrzewanie podłogowe koszt
Koszt wykonania ogrzewania podłogowego liczony wraz z materiałami zależy od rodzaju instalacji. Dla jednego metra kwadratowego wynosi on średnio od 100 do 300 zł. Najtaniej wyceniany jest montaż ogrzewania podłogowego wodnego, ok. 150 zł za m kw. Należy pamiętać także o dodatkowych elementach instalacji, takich jak szafka rozdzielcza czy rozdzielacz do ogrzewania podłogowego. Ceny rozdzielaczy kształtują się na poziomie ok. 350 zł za sztukę.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)