Materiał przyszłości w Twojej kuchni

Naukowcy od lat pracują nad nowymi technologiami, które umożliwiają tworzenie tzw. materiałów przyszłości. Te niezwykłe tworzywa łączą w sobie wiele różnych właściwości, takich jak wyjątkowa trwałość, lekkość, odporność na wysokie i niskie temperatury.

Materiały takie jak grafen, celuloza nanokrystaliczna, czy karbon wykorzystywane są głównie w przemyśle, budownictwie lub IT. Ale nie tylko – coraz więcej materiałów przyszłości używanych jest w produkcji przedmiotów codziennego użytku. O dziwo, można je znaleźć nawet wśród kuchennych sprzętów, takich jak kultowy czajnik Vera, marki Bugatti. Włoska firma wprowadziła do swojej serii IndiVidual pokryte karbonem czajniki elektryczne.

czajnik elektryczny

fot. czajnik elektryczny

Karbon, czyli włókno węglowe, to materiał, do którego jeszcze 40 lat temu dostęp miało jedynie wojsko i NASA. Dopiero zainteresowanie zespołów Formuły 1 sprawiło, że stał się bardziej dostępny. Ze względu na swoją strukturę jest niezwykle wytrzymały mechanicznie – nawet pięciokrotnie trwalszy niż stal. Doskonale przewodzi prąd, ma niską rozszerzalność cieplną i świetnie znosi nawet bardzo długą eksploatację. Dodając do tego kolejną jego właściwość – lekkość, uzyskujemy materiał, który sprawdza się w wielu dziedzinach. Dodatkową jego zaletą jest dekoracyjny wygląd – najczęściej występuje w formie tkanin, które wykonane są z poszczególnych włókien. Na jedno włókno składa się z od kilku do kilkunastu tysięcy nitek. Powstały materiał jest bardzo elegancki, ma lekko błyszczące wykończenie.

Pokryty karbonem czajnik Vera, marki Bugatti, wygląda niezwykle intrygująco – zobacz dostępne modele na stronie. Dostępne są dwa wykończenia włókna węglowego – połyskujące i matowe. Delikatna struktura materiału czyni go bardzo eleganckim – Vera wygląda jak ubrana w drogą, wieczorową kreację. Patrząc na nią, aż trudno uwierzyć, że materiał, który przez wiele lat zarezerwowany był dla wybranych, możemy mieć teraz we własnej kuchni.

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)