Mrówki w domu – czy domowe sposoby na mrówki są skuteczne?

Sposób na mrówki w domu i ogrodzie

Nawet największy miłośnik natury nie ucieszy się raczej, gdy w jego domu pojawią się mali, niechciani lokatorzy. Bo choć mrówki to pożyteczne owady, stanowiące symbol siły i pracowitości, to ich obecność w naszym lokum może okazać się bardzo uciążliwa. Mrówki w domu szybko się rozmnażają oraz zakładają kolonie, a co gorsza w łatwy sposób przedostają się do źle przechowywanej przez domowników żywności, przez co mogą ją zanieczyścić. Podpowiadamy, jak pozbyć się mrówek z domu i który sposób na mrówki może okazać się najskuteczniejszy w przypadku danego gatunku.

Domowy sposób na mrówki – jak zwalczyć mrówki w domu bez pomocy fachowca?

Najczęściej pojawiające się mrówki w domu to tak zwane faraonki. Zakładają one bardzo liczne kolonie, a także szybko się mnożą, dlatego pozbycie się ich bywa trudnym zadaniem. Zdarza się jednak, że w budynkach pojawiają się także inne gatunki. Mrówki to wyjątkowo liczna grupa owadów, występująca prawie na całym świecie. W naszym kraju występuje około stu gatunków tych owadów, choć oczywiście tylko niektóre z nich pojawiają się w naszych siedzibach. Warto więc dowiedzieć się, jak wyglądają oraz czego nie lubią mrówki danego gatunku, aby móc skutecznie pozbyć się tych niechcianych lokatorów.

Przeczytaj również: Struktura we wnętrzu
Mrówki w domu

fot. Mrówki w domu

Mrówki faraona

Wspomniane już faraonki to odmiana mrówek najczęściej spotykana w naszych domach i mieszkaniach. Charakteryzują je niewielkie rozmiary, od 2 do 4 mm i żółtaworuda bądź brązowoczerwona barwa. Dzięki obecności wielu królowych zakładają one ogromne, wyspecjalizowane kolonie mogące liczyć do kilku milionów osobników i tworzą liczne gniazda. Chętnie osiedlają się w miejscach ciepłych oraz wilgotnych, takich jak na przykład kuchnia. Mogą pożywiać się resztkami produktów zawierających białko i przyczynić się w ten sposób do zanieczyszczenia lub nawet zakażenia niezabezpieczonego pokarmu w naszym domu. Poruszają się gęsiego, przenosząc do swoich siedzib drobinki wielokrotnie większe od nich samych.  Trasę ich poruszania się wyznaczają feromony pozostawione przez robotnice, które odnalazły źródło pokarmu. Możemy mieć niemal pewność, że jeżeli pojedyncze okazy odnajdą w naszej kuchni coś wartościowego, za nimi przywędrują kolejne. Warto wiedzieć, że mrówki faraona z łatwością przedostają się także na wyższe kondygnacje budynków, dlatego zdarza się, że w stosunkowo krótkim czasie zasiedlają cały blok.

Jak pozbyć się mrówek faraonek?

W przypadku faraonek, które założyły kolonię w naszym domu, zastosowanie naturalnych środków odstraszających, czy inne mało radykalne sposoby na mrówki, najprawdopodobniej okażą się nieskuteczne. Do pozbycia się intruzów najlepiej wykorzystać gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach, ponieważ jednorazowe zniszczenie gniazda rzadko prowadzi do całkowitego problemu. Nawet jeśli w wytępimy wszystkie królowe z danego gniazda, a w mieszkaniu uchowa się kilka robotnic, zaczną one pielęgnować jajeczka ten sposób, aby wyrosły z nich kolejne królowe, a rozbudowa kolonii rozpoczęła się od nowa. Gniazdo należy jak najszybciej zlokalizować, na przykład obserwując szlaki mrówczych wędrówek. Jeśli pozwolimy intruzom rozprzestrzenić się za bardzo, konieczna może okazać się pomoc fachowców. Zastosowane środki chemiczne, bez względu na ich rodzaj musimy bezwzględnie chronić przed dziećmi czy zwierzętami domowymi.

Jak wytępić mrówki innych gatunków?

Oprócz mrówek faraonek do naszego lokum zawitać mogą również osobniki innych gatunków. Większość z nich nie zakłada gniazd w siedzibach ludzkich, a jedynie szuka tam pożywienia, dlatego w ich przypadku domowe sposoby na mrówki w domu okazują się niekiedy całkiem skuteczne. Wewnątrz budynków możemy natknąć się między innymi na:

  • Hurtnice zwyczajne – bardzo licznie występujący w Polsce i Europie gatunek mrówek, charakteryzujący się czarnobrunatnym zabarwieniem i wielkością od 4 do nawet 9 mm. Zdarza się, że zakładają one gniazda wewnątrz budynków, częściej jednak szukają tam źródeł pokarmu. Chętnie żywią się spadzią wytwarzaną przez mszyce i dość często zasiedlają nasze ogrody, mogąc przyczynić się do osłabienia niektórych roślin;
  • Gmachówki drzewotoczne – największe z wymienionych, ich długość w przypadku królowych sięgać może nawet 18 mm. Tworzą liczne kolonie oraz prowadzą nocny tryb życia. Zwykle zamieszkują drzewa i zakładają gniazda w lasach. Zdarza się jednak, że pojawią się także w budynkach drewnianych, gdzie mogą powodować zniszczenia.
  • Mrówki darniowe – wyglądem przypominają faraonki. Mogą zasiedlać szczeliny w chodnikach i krawężnikach, ale także na przykład ściany czy podłogi domów. Budują również naziemne kopczyki, a w ogrodach mogą podgryzać korzenie roślin różnych gatunków. Odstrasza je woń liści pomidorów lub czarnego bzu;
  • Rudnice – stosunkowo duże, osiągające długość nawet 11 mm, mrówki zamieszkujące głównie lasy. Raczej nie odwiedzają siedzib ludzkich. Ich znaki rozpoznawcze to olbrzymie gniazda w postaci kopców. Pełnią funkcję „czyścicieli lasu” zjadając larwy oraz martwe owady, a ich kolonie objęte zostały w Polsce ochroną częściową.
Domowe sposoby na mrówki - liście pomidora

fot. Domowe sposoby na mrówki – liście pomidora

Zobacz również: Remont kostki z lat 70-tych

Jak się pozbyć mrówek lub je odstraszyć?

Niektóre zapachy i składniki spożywcze działają na mrówki odstraszająco. Jeśli więc chcemy jedynie odstraszyć mrówki, które założyły kolonię w pobliżu domu czy mieszkania, ale nie przedostały się do środka, możemy wykorzystać ogólnodostępne produkty takie jak:

  • sok z cytryny,
  • ocet,
  • węgiel drzewny,
  • terpentyna,
  • cynamon,
  • zioła lub olejki zapachowe o zapachu mięty, majeranku, lawendy, pieprzu,
  • soda,
  • liście pomidorów lub piołunu,
  • fusy po kawie,
  • nafta.
Domowe sposoby na mrówki - lawenda

fot. Domowe sposoby na mrówki – lawenda

Co na mrówki w domu?

To, czy domowe sposoby na mrówki okażą się skuteczne, zależy przede wszystkim od gatunku owadów, ale także od tego, z jak zaawansowanym problemem mamy do czynienia. Jeśli mrówki odwiedzają nasz dom lub ogród jedynie w poszukiwaniu pożywienia, możemy spróbować odstraszyć je za pomocą domowych sposobów, wykorzystując na przykład aromatyczne, nielubiane przez nie zioła. Jeśli jednak mrówki w domu zdążyły już utworzyć sporą kolonię, nie warto czekać, aż sytuacja się pogorszy. Im szybciej sięgniemy w takim przypadku po profesjonalne środki, tym większa szansa, że pozbędziemy się kłopotliwych lokatorów na dobre.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)