Najczęstsze błędy w użytkowaniu sprzętu AGD

Przeważnie, po zakupie sprzętu AGD, podłączamy go do prądu i użytkujemy bez zapoznania się z treścią instrukcji. To najczęstsza przyczyna złej eksploatacji, a w konsekwencji psucia się urządzeń gospodarstwa domowego. Źle traktowany, produkt potrafi jednak „wołać” o pomoc, np. poprzez głośniejszą pracę. Przedstawiamy listę popularnych błędów w użytkowaniu sprzętów AGD, które zagrażają ich właściwemu funkcjonowaniu.

Wysoka temperatura, a funkcjonowanie lodówki

lodówka

fot. lodówka

Lokalizacja lodówki w kuchni ma duże znaczenie dla efektywności jej pracy i zużycia prądu. Choć najwygodniej było by mieć ją pod ręką podczas gotowania, w rzeczywistości powinna stać jak najdalej od źródeł ciepła. Bliskość kuchenki, piekarnika, czy też grzejnika, sprawia, że urządzenie musi pracować na większych obrotach, żeby utrzymać niską temperaturę wewnątrz, a w konsekwencji potrzebuje więcej prądu.

Należy także wiedzieć, że nie można wstawiać do lodówki gorących potraw. Powoduje to podwyższenie temperatury, skraplanie wody i powstawanie szronu, a w niektórych wypadkach nawet uszkodzenia agregatu. Do minimum warto ograniczyć także otwieranie lodówki i pozostawianie otwartych drzwi. – Zwracajmy uwagę, by nie przeładowywać lodówki zbyt dużą ilością pożywienia. Może to prowadzić do zaburzenia cyrkulacji powietrza, a tym samym niewłaściwego chłodzenia – radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGD.

Pralka potrzebuje równowagi

łazienka

fot. łazienka

Podskakiwanie i przemieszenie się pralki w łazience podczas wirowania, może oznaczać, że urządzenie nie zostało prawidłowo wypoziomowane. Aby wypoziomować urządzenie, trzeba wyregulować nóżki. Nie należy także przeładowywać bębna. – Błędem jest wkładanie do bębna pralki tylu ubrań, ile tylko się zmieści lub upychanie ich na siłę. Ubrania powinny być ułożone luźno, a od góry bębna pozostawmy choć niewielką przestrzeń. Powinniśmy unikać także prania składającego się wyłącznie z materiałów które wchłaniają dużo wody i stają się przez to zbyt ciężkie, np. ręczników. Przeładowywanie pralki wpływa nie tylko na gorsze efekty prania ale także może być przyczyną awarii urządzenia – dodaje Paweł Pierściński.

Przed załadowaniem bębna, opróżnijmy kieszenie ubrań, aby nie dostały się do wnętrza niepożądane przedmioty. Raz w miesiącu warto też sprawdzić i wyczyścić filtr odpływowy, w którym gromadzą się niewielkie zanieczyszczenia.

Gdy odkurzacz ledwo dyszy

odkurzacz

fot. odkurzacz

O wymienia worka w TAG-odkurzacze|odkurzaczu przypominamy sobie najczęściej, gdy znacznie spada siła ssania. Przepełniony worek powoduje nie tylko spadek efektywności, ale także nadmierne obciążenie i przegrzanie silnika. Niektóre modele mają wbudowaną sygnalizację stopnia zapełnienia worka. Wówczas trzeba wyrobić w sobie jedynie nawyk sprawdzania wskaźnika przed każdym użyciem odkurzacza. Modele odkurzaczy z filtrem HEPA posiadają zmywalny filtr, który można myć pod bieżącą wodą. Ważne jednak, by założyć go dopiero po całkowitym wyschnięciu, gdyż wilgoć może uszkodzić silnik.

Należy także wiedzieć, że zwykły odkurzacz nie nadaje się do zbierania pyłów budowlanych – do tego bowiem przystosowane są jedynie specjalistyczne, dedykowane urządzenia.

Aby urządzenia AGD służyły nam jak najdłużej, wsłuchajmy się czasem w ich pracę i nie lekceważmy sygnałów jakie nam wysyłają. Kiedy nagle zaczną pracować głośniej, nie zakładajmy słuchawek na uszy, ale sprawdźmy przyczynę hałasu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)