Prawidłowa impregnacja drewna – jak zabezpieczyć drewno, aby zapewnić mu trwałość na lata?

Jak zabezpieczyć drewno i nadać mu piękny wygląd?

Drewno to jeden z najstarszych, lecz wciąż niezwykle chętnie wykorzystywanych materiałów budowlanych. Trudno się zresztą temu dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę jego liczne zalety. Naturalny surowiec prezentuje się naprawdę pięknie nawet bez zbędnych dodatków, a co więcej ma bardzo wszechstronne zastosowanie i doskonale wpisuje się niemal w każdy styl architektoniczny, stanowiąc doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnymi trendami. Odpowiednia impregnacja drewna sprawi, że zachowa ono swoją urodę oraz trwałość i będzie służyło nam przez naprawdę wiele lat, ciesząc oczy domowników, a także gości. Podpowiadamy, jakie impregnaty do drewna zastosować, aby meble, altana czy wiata przetrwały w każdych warunkach.

Rodzaje preparatów do impregnacji drewna

To, jaki impregnat do drewna sprawdzi się w danej sytuacji, zależy od kilku czynników. Największe znaczenie ma to, czy dany element wykorzystujemy na zewnątrz. Narażony na oddziaływanie drobnoustrojów oraz niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć bądź promieniowanie UV wymaga zdecydowanie silniejszej ochrony niż meble i inne akcesoria drewniane użytkowane wyłącznie w pomieszczeniach..

Impregnaty do drewna na zewnątrz

Choć często używamy określenia „impregnat”, mając po prostu na myśli dowolny preparat do impregnacji drewna, w rzeczywistości jest on tylko jednym z kilku rodzajów tego typu produktów. Decydując, jak impregnować drewno na zewnątrz, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Co ważne, musimy uwzględnić nie tylko względy estetyczne, takie jak odcień, stopień krycia czy połysku, ale także przede wszystkim właściwości ochronne produktu oraz rodzaj drewna, które chcemy nim wykończyć. Wiele nowoczesnych rozwiązań pozwoli nam zabezpieczyć powierzchnię zarówno przed oddziaływaniem wilgoci i promieniowania słonecznego, jak również pojawieniem się pleśni bądź grzybów. Należy liczyć się z tym, że preparaty zależnie od typu różnią się między sobą trwałością i zalecaną częstotliwością stosowania.

Czy impregnaty do drewna na zewnątrz są potrzebne?

fot. Czy impregnaty do drewna na zewnątrz są potrzebne?

Przeczytaj również: Idealne podwórko dla dziecka

Impregnaty do drewna

Typowe impregnaty do drewna to zwykle mieszanki na bazie wody lub organicznych rozpuszczalników, wzbogacone o pigmenty. Składniki wysokiej jakości pozwalają nie tylko zabezpieczyć surowiec przed oddziaływaniem drobnoustrojów, wilgoci czy promieniowania UV, ale także zmienić jego odcień lub podkreślić naturalną barwę przy zachowaniu widocznej struktury słojów. Dobry środek zapobiega również powstawaniu pleśni oraz grzybów  ograniczając przedostawanie się wody w głąb drewna, a także może mieć właściwości ogniochronne.  Na polskim rynku znajdziemy produkty o różnym stopniu ochrony, jednak po ich zastosowaniu warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię specjalnym olejem lub woskiem. Impregnaty do drewna powinniśmy nakładać mniej więcej co 5 lat, zależnie od potrzeb i zaleceń producenta.

Jak impregnować drewno?

fot. Jak impregnować drewno?

Bejca

Kolejny popularny środek do impregnacji drewna na bazie wody to bejca. Dzięki dodawanym przez producentów pigmentom wyrównuje i podkreśla kolor surowca lub zmienia jego odcień, pozostawiając jednak widoczny naturalny rysunek słoi.   Dobrze zabezpiecza przed niekorzystnym oddziaływaniem słońca, nie zapewnia jednak zbyt skutecznej ochrony przed drobnoustrojami oraz insektami, dlatego decydując się na użycie bejcy, warto po jej zastosowaniu dodatkowo pokryć powierzchnię drewna na przykład lakierem.

Lakier

Skutecznie chroni na przykład meble ogrodowe, elewacje bądź altany nawet przed intensywną wilgocią, promieniowaniem UV oraz innymi uszkodzeniami. Nie wnika w głąb drewna jak wymienione wcześniej produkty, ale tworzy stosunkowo trwałą warstwę ochronną na jego powierzchni. Pięknie eksponuje naturalny kolori odświeża go. Lakierowanie wykonuje się średnio co 2 lata. Żeby przedłużyć nieco jego trwałość i zwiększyć skuteczność, możemy zastosować najpierw bezbarwny impregnat.

Lakierobejca

Wzbogacony o pigmenty środek do impregnacji drewna o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Odświeża, wyrównuje bądź zmienia koloryt elementów drewnianych, doskonale podkreślając ich walory dekoracyjne i pozwalając na uzyskanie satynowego połysku. Jednocześnie świetnie nadaje się do zastosowania w miejscach szczególnie narażonych na niszczący wpływ wilgoci. Lakierobejce wykorzystywane na zewnątrz często są rozcieńczane rozpuszczalnikiem. Mają one specyficzny zapach i stosunkowo długo schną, dają jednak wyjątkowo ładny i trwały efekt delikatnego połysku. Stosuje się je co około 4-5 lat i nie wymagają użycia dodatkowych preparatów.

Farba do drewna

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć drewno, a jednocześnie nadać mu zupełnie inny charakter, odpowiedzią może okazać się zastosowanie farby do drewna. Nakłada się ją zwykle w dwóch warstwach z minimum dwunastogodzinnym odstępem. Przydaje się przede wszystkim, gdy zależy nam na mocnym kryciu i całkowitej zmianie koloru danego elementu. Choć elegancko podkreślona i dobrze zabezpieczona faktura słojów zwykle prezentuje się pięknie bez zbędnych dodatków, to nie zawsze wpisuje się ona w nasz zamysł aranżacyjny. Czasem zależy nam także, aby mocno pokryć drewno stare, obdrapane lub poszarzałe tak, aby nadać mu drugie życie. Na szczęście, mamy w czym wybierać, ponieważ gama kolorów oferowana przez producentów stale się powiększa, pozwalając na dopasowanie odpowiedniego odcienia do każdego projektu.

Decydując się na użycie farby, musimy wziąć pod uwagę, że choć jakość i właściwości konserwujące produktów wciąż się poprawiają, to sprawdzi się ona raczej w miejscach średnio lub mało narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczący wpływ wilgoci lub drobnoustrojów. Powinna ona przede wszystkim mieć właściwości hydrofobowe, czyli odpychać cząsteczki wody, zapobiegając ich wnikaniu w głąb drewna. Należy także sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt wykazuje odporność na promieniowanie słoneczne, aby kolor zbyt szybko nie utracił swojej intensywności.

Lazura

Służy nie tylko do impregnacji drewna, ale przede wszystkim pozwala uzyskać cienką, satynową powłokę i wyraźnie zabarwienie. Nadaje się również do pokrycia elementów o niewielkiej powierzchni, wymagających stosunkowo dużej precyzji. Wysokiej jakości preparaty mają także stosunkowo dobre właściwości ochronne.  Zabezpieczą altany, drewniane ramy okienne, drewniane elewacje domu czy ławki przed wilgocią oraz promieniowaniem UV nawet na około 6 lat. W przeciwieństwie choćby do impregnatu dość mocno kryją powierzchnię, ukrywając jej wygląd.

Prawidłowa impregnacja drewna

fot. Prawidłowa impregnacja drewna

Impregnacja drewna w pomieszczeniu

Meble i inne elementy drewniane wykorzystywane w domu są oczywiście zdecydowanie mniej narażone na oddziaływanie wilgoci, insektów bądź drobnoustrojów. Nie oznacza to jednak, że nie warto zapewnić im ochrony, która sprawi, że zachowają trwałość i piękny wygląd na lata. Właściwie dobrane impregnaty do drewna pozwolą zabezpieczyć naturalny odcień lub dopasować go do planowanej aranżacji, a także ochronią powierzchnię przed zarysowaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Miejmy też na uwadze, że elementy drewniane używane w pomieszczeniach takich jak przedpokój, kuchnia czy łazienka, szczególnie narażone na ścieranie, zalanie lub gwałtowne zmiany temperatur, wymagają szczególnej ochrony.

Środki dedykowane do użytku wewnątrz domu mają w większości te same nazwy i typy, co te stosowane na dworze, jednak ich skład jest zwykle nieco inny. Uwzględnia on nie tylko panujące w w budynkach warunki i wynikające z tego odmienne potrzeby, lecz także bezpieczeństwo użytkowników. Produkty tego typu posiadają zwykle dodatkowe atesty, mają także nieco mniej intensywny zapach.

Impregnacja drewna na lata

Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych, niezwykle lubianych materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Cenimy je za trwałość oraz naturalny wygląd, a także ciepło, którego dodają każdej aranżacji. Materiał ten sprawdza się w większości stylizacji i wykorzystuje się go niemal we wszystkich stylach architektonicznych.  Umiejętnie wykończony oraz zabezpieczony zachowuje swoją urodę na długie lata, dlatego warto poświęcić nieco czasu i uwagi na wybór  właściwego środka do impregnacji drewna oraz zastosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta. Szeroka gama nowoczesnych produktów sprawia, że nie tylko z łatwością podkreślimy naturalne piękno surowca, ale także, w razie potrzeby, nadamy mu zupełnie nowy wygląd i charakter.

 

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)