Renowacja ryflowanych desek tarasowych z bambusa

Deski tarasowe z drewna bambusowego, pojawiły się na naszym rynku niedawno. Czy metoda ich pielęgnacja różni się od pielęgnacji innych desek? Specjaliści z firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe i z firmy Janser, informują, że deski z bambusa, tak jak pozostałe produkty drewniane, podlegają renowacji, która wzmacnia ich naturalne właściwości i estetyczny wygląd.

Materiały naturalne, użyte do wykończenia tarasu, takie jak drewno, przez cały rok są narażone na szkodliwe skutki zmiennych warunków atmosferycznych. Naturalną koleją rzeczy jest starzenie się desek, także tych, wykonanych z bambusa. W celu odświeżenia wyglądu tarasu po zimie, wystarczy poddać je renowacji.

Niżej opisana renowacja, to specjalistyczne działanie, na które warto zdecydować się gdy taras jest bardzo zniszczony, lub nie posiadamy odpowiednich umiejętności do samodzielnej odnowy zużytych desek.
Specyfika deski tarasowej polega na tym, że znajdują się na niej ryfle. Dokładne wyczyszczenie powierzchni deski ryflowanej umożliwiają szczotki, które docierają do zagłębień pomiędzy ryflami – mówi Damian Urbaniak, specjalista firmy Janser.

renowacja

fot. renowacja

renowacja

fot. renowacja

Renowacji dokonano przy użyciu maszyny Renovator marki Janser, specjalnie przystosowanej do ryflowanych desek tarasowych.
Proces renowacji polega na zastosowaniu w maszynie walców o różnych gradacjach. Pierwszy etap to wyczyszczenie wszelkich osadów i zanieczyszczeń znajdujących się na desce, przy pomocy dwóch walców. Etap ten odbywa się na sucho. Drugi etap (jeżeli zachodzi taka potrzeba) to czyszczenie z brudu na mokro przy pomocy specjalnego walca oraz przy zastosowaniu odpowiedniego środka chemicznego zaś trzeci i ostatni, bardzo ważny etap, to naniesienie na deskę oleju i wtarcie go przy pomocy walca z miękkiego włosia. Olej nanoszony jest pod bardzo dużym ciśnieniem (ok. 4-6 bar) Istotnym czynnikiem jest bardzo małe zużycie oleju i jednoczesne idealne wtarcie go w deskę co skraca proces schnięcia – tłumaczy Damian Urbaniak.

W miejscach trudno dostępnych stosowana jest ręczna maszyna Renowator.
Proces renowacji deski tarasowej powinien być wykonywany, w zależności od skali zabrudzeń, raz lub dwa razy w roku. W materiale filmowym http://www.tv.podlogi-kopp.pl/33-Renowacja+bambusowej+deski+tarasowej..html można zobaczyć jak proces ten przebiega.

Zobacz również: Gabiony mogą świecić
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)