Rysy i pęknięcia na ścianie – jak je naprawić?

Pęknięcie na ścienie

Przyczyny powstawania pęknięć na ścianie mogą być różne – od poważnych wad konstrukcyjnych, po naturalne naprężenia materiałów i skurcze tynku. Jeśli rysy nie świadczą o nieprawidłowościach w konstrukcji budynku, można podjąć się ich naprawy we własnym zakresie. Jak naprawić pęknięcia na ścianach?

czym wypełnić pęknięcia w ścianie

fot. Pęknięcia ścian zewnętrznych

Jak odróżnić rysy skurczowe od pęknięcia na ścianie?

Płytkie i wąskie rysy przybierające najczęściej kształt pajęczyny to niegroźne pęknięcia powstałe w wyniku skurczu tynku. Trudniej jest odróżnić rysy wynikające z naprężeń materiałów od pęknięć powstałych na skutek wad konstrukcyjnych. Choć ich szerokość bywa identyczna, mogą sięgać dużo głębiej i przechodzić nawet przez kilka warstw materiałów budowlanych, z których zbudowana jest przegroda.

Rysy na ścianie powstałej w wyniku błędów konstrukcyjnych nie da się usunąć samodzielnie. Nawet jeśli zostanie wypełniona i zaszpachlowana, po kilkunastu dniach pojawi się na nowo.

jak naprawić pęknięcia na ścianie

fot. Czym wypełnić pęknięcia w ścianie

Czym wypełnić pęknięcia w ścianie?

Likwidacja rys na ścianie nie jest trudna. Aby się ich pozbyć, wystarczy dobrać odpowiedni wypełniacz do rodzaju tynku na ścianie. Można użyć masy szpachlowej lub specjalnej masy do naprawiania tynków gipsowych i gipsowo-cementowych.

Naturalne i niegroźne rysy będące wynikiem naprężeń pojawiają się przeważnie w narożach ścian, okien lub drzwi i pod kątem biegną aż do sufitu lub podłogi.  Aby usunąć pęknięcia ścian, potrzebna jest specjalna taśma z włókna szklanego lub włókniny i zaprawa szpachlowa bądź akryl malarski i pistolet. Naprawa przy pomocy taśmy z włókniny propylenowej polega na wypełnieniu rysy zaprawą, przyklejeniu taśmy i ponownym naniesieniu zaprawy. Przedtem jednak należy dokładnie oczyścić brzegi rysy z resztek popękanego tynku i farby przy pomocy metalowej szpachelki, a następnie przy użyciu drucianej szczotki i papieru ściernego.

Akryl na pęknięcia na ścianie

Akryl do ścian to modyfikowany kit uszczelniający na bazie wodnej dyspersji akrylowej. Dzięki specjalnemu dodatkowi nie przebarwia się. Ma dobrą przyczepność i gęstą konsystencję zapewniającą łatwość aplikacji i formowania. Można nim wypełniać rysy, spoiny oraz pęknięcia w betonie, gipsie, ceramice, metalu i drewnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Wypełnianie pęknięć na ścianie przy pomocy akrylu malarskiego należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Szczelinę trzeba oczyścić z wolnych zanieczyszczeń, czyli kurzu, rdzy, oleju czy smaru. Do odtłuszczania można użyć acetonu, izopropanolu, etanolu lub detergentu. Suche powierzchnie, takie jak tynk, gips lub beton, warto wcześniej nieco zwilżyć dla lepszej przyczepności uszczelniacza.

Do aplikacji wypełniacza akrylowego na ścianę trzeba użyć specjalnego pistoletu do wyciskania gęstej masy z kartuszy. Po wciśnięciu akrylu w szczelinę powierzchnię należy wygładzić mokrym palcem, szmatką lub gładką szpatułką.

Po wyschnięciu miejsce łączenia wystarczy przeszlifować drobnym papierem, oczyścić z pyłu i pomalować.

Na koniec malowanie

fot. Na koniec malowanie

Sending
Ocena artykułu
3.25 (4 głosów)