Suszarnia do owoców

owoce

fot. owoce

Słodkie, suszone owoce i warzywa są zdrowe i pyszne. Najbardziej jednak smakują te, które zostały zebrane z własnego sadu lub działki, a następnie ususzone w przydomowej suszarni.

Smakowita mieszanka bakaliowa z dodatkiem orzechów to zdrowa przekąska, którą można przegryzać w pracy i w szkole. Ponadto z suszonych owoców gotuje się aromatyczny kompot, a bakalie są nieodłącznym elementem tradycyjnych dań świątecznych, takich jak kutia czy keks.
Zalety oraz metody wykorzystania suszonych warzyw i owoców można by wymieniać bardzo długo, dlatego każdy, kto posiada sad i ogródek warzywny powinien zaopatrzyć się w suszarnię.
Taki obiekt można skonstruować samodzielnie lub skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku.

Suszarnia do owoców budowa i rodzaje
Domowa suszarnia do owoców i warzyw to niewielka budowla o bardzo prostej konstrukcji. Na rynku dostępne są gotowe suszarnie, które wystarczy zamontować w wybranym miejscu na działce. Na ich konstrukcję składają się przeważnie trzy podstawowe zespoły: grzewczo-wentylacyjny, komora suszarnicza oraz stojaki (lub wózki), na których ustawia się perforowane tacki z produktami przeznaczonymi do wysuszenia.
Do usuwania wilgotnego powierza powstałego w procesie suszenia służy system kominów wentylacyjnych.
Gotowa suszarnia do owoców i warzyw nie wymaga budowy fundamentów – wystarczy podstawa z płyty betonowej.

Zobacz: Kaktusy

Tradycyjną metodą suszenia owoców, warzyw i ziół jest suszenie słoneczne (solarne). Służą do tego konstrukcje stacjonarne lub przenośne. Umyte i pokrojone w cząstki produkty wystawia się na działanie promieni słonecznych.
Mała przenośna suszarnia ogrzewana bezpośrednio promieniami słonecznymi może mieć formę skrzynki przykrytej szkłem. Ścianki i dno skrzynki powinny mieć nawiercone otwory przez które będzie ulatywała wilgoć z owoców. Dzięki szybce powietrze wewnątrz konstrukcji szybko nagrzewa się do wysokiej temperatury. Czas suszenia produktu zależy od jego soczystości, wielkości i ilości – od kilku godzin do kilku dni.
Jeśli proces jest długotrwały, wówczas tacki z owocami warto przenosić na noc do ciepłego i suchego pomieszczenia.

Owoce suszone w dymie otrzymamy z suszarni-wędzarni, którą można połączyć z konstrukcją murowanego grilla.
W procesie suszenia bardzo ważna jest odległość między rusztem a paleniskiem, ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze owoce się zwęglą. Do regulacji stopnia ususzenia można wykorzystać kilka rusztów zamocowanych na różnych wysokościach. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)