Zabezpieczanie roślin przed sezonem zimowym

okrycie roślin

fot. okrycie roślin

Zbliżająca się zima to trudny czas dla żywej części Twojego ogrodu. Aby Twoje rośliny przetrwały ją łagodnie, możesz im w tym pomóc.
Pamiętaj o tym, że nawożąc rośliny stymulujesz ich rozwój. Stosuj tylko nawozy i ich dawki przeznaczone dla końca sezonu wegetacyjnego. Błędy przy nawożeniu jesiennym mogą spowodować, że Twoje rośliny nie przygotują się do nadchodzących mrozów. Ograniczaj podawanie wszelkich form azotu już w sierpniu.

Następnym krokiem będzie wykonanie prawidłowych cięć jesiennych. Technik i terminów cięć szukaj w opracowaniach dotyczących uprawianych przez ciebie gatunków. Pamiętaj, że przedwczesne cięcia mogą stymulować roślinę do nadmiernego wzrostu i wypuszczania nowych pędów, które zimują gorzej niż starsze pędy. Gdy natomiast przytniesz konary i gałęzie zbyt późno, rana nie zabliźni się i mróz może spowodować dużo większe okaleczenia.

Następny etap to ściółkowanie podłoża. Za pomocą elektrycznej rębarki Stiga Bio Power 2100W możesz pozostałe po cięciach gałęzie do grubości 40mm rozdrobnić i wykorzystać do podsypania roślin. Jest to bardzo ważne, żeby chronić korzenie roślin płytko korzeniących się (m.in. irga, bluszcz, juka, berberys, trzmielina, jałowiec płożący), a zwłaszcza w zimy bezśnieżne. Do tego celu można stosować jeszcze na przykład korę, liście, kompost, słomę czy inne organiczne ściółki.

Po zabezpieczeniu korzeni, można zacząć zabezpieczać części nadziemne. Ważne, by zrobić to zaraz po pierwszych przymrozkach. To one sygnalizują roślinie potrzebę wejścia w spoczynek. Do okrywania najwygodniej zastosować włókninę Pegas P50 w kolorze białym. Nie powinno się stosować materiałów o czarnym kolorze, które przyciągają promienie słoneczne nagrzewające roślinę oraz utrudniają przedostawanie się promieniom słonecznym do zimozielonych części. Okrywać rośliny można również wszelkiego rodzaju materiałami organicznymi, jak słoma, gałęzie, liście oraz, małe rośliny, ziemią.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)