X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak zabezpieczyć stan zero na zimę?

fundamenty
Stan zerowy, czyli wykonanie fundamentów, to jeden z najważniejszych etapów budowy. Wszelkie niedoróbki i uchybienia przy wykonaniu ław fundamentowych, bądź płyty fundamentowej mogą wpłynąć niekorzystnie na dalszą budowę. Prace nad stanem zero należy zakończyć przed zimą, żeby zdążyć odpowiednio zabezpieczyć go przed nadejściem mrozów.


Stan zero przed zimą
Stan zero to etap, w którym wykonuje się wszystkie prace ziemne. Projekt fundamentów powinien być przygotowany indywidualnie dla każdej inwestycji. W dokumentacji zawarte są informacje techniczne dla wykonawców, np. na temat obciążeń, rodzaju wylewki oraz o terenie, na którym ma stanąć budynek.
Wysokość oraz szerokość ław wynika z obliczeń przeprowadzonych przez projektanta dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich zmieniać.

betonPrace rozpoczyna się od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu, którego parametry także muszą być zgodne z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej do projektu. Beton do wylewania fundamentów można przygotować na miejscu przy użyciu odpowiednich sprzętów lub zamówić gotową mieszankę wraz z transportem na plac budowy. Przed wylewką należy się upewnić, że podłoże pod ławy zostało dobrze wyrównane i zabezpieczyć zbrojenie przed korozją warstwą podkładową z chudego betonu. Zabetonowaną ławę można przykryć folią lub polewać systematycznie wodą przez co najmniej 7 dni.
Następnie wykonuje się ściany fundamentowe. Muszą one być odporne na działanie wilgoci i zamarzanie, dlatego najczęściej wykonuje się je w postaci wylewanych betonowych monolitów lub muruje z bloczków czy pustaków zasypowych.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ławy fundamentowe?
fundamentyIntensywne opady deszczu i śniegu w połączeniu z ujemną temperaturą powietrza mogą wpłynąć destrukcyjnie na źle zabezpieczone fundamenty. Jeśli grunt pod ławą fundamentową zamarznie, jego powierzchnia zwiększy się, a podczas roztopów rozluźni i zacznie zapadać. Jest to częsty powód pękania fundamentów. W przyszłości luźny grunt może być także przyczyną pękania ścian nośnych i nadproży domu. Na wiosnę, przed przystąpieniem do dalszych prac, rozluźniony grunt trzeba więc wybrać i w jego miejsce nanieść nowy, zagęszczony. Jak uniknąć dodatkowej pracy?
Do zabezpieczenia powierzchni pionowych ław fundamentowych najlepiej posłuży izolacja przeciwwilgociowa z folii lub lepiku asfaltowego - nawet jeśli nie ma o tym mowy w dokumentacji technicznej. Zabezpieczy ona skutecznie beton przed wnikaniem wody w jego strukturę. Nie można zapomnieć także o wierzchniej części ław fundamentowych. Wystarczy ułożyć na niej słomiane maty, na nich folię i obciążyć te dwie warstwy tak, żeby nie zdmuchnął ich silny wiatr, np. przysypać warstwą gruntu.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ściany fundamentowe?
fundamentyW czasie zimy woda może wniknąć pod izolację, kiedy zamarznie zwiększy swoją objętość i rozsadzi bloczki lub wylewkę. Aby temu zapobiec, należy osłonić ścianę nośną izolacją termiczną i przeciwwilgociową. Ich wierzch okrywa się matami ze słomy oraz papą bądź folią budowlaną. Pasy izolacji układa się na zakładkę miedzy sobą i na grunt rodzimy. Aby nie przemakały i nie przemieszczały się, trzeba je obciążyć - najlepiej warstwą ziemi, a na koniec zasypać wykop.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-10 13:54:55
Tagi do artykułu: ściany fundamentowe | fundamenty | izolacje przeciwwilgociowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściany fundamentowe i piwniczne

ławy fundamentowe
Materiał na ściany fundamentowe i piwniczne powinien być wytrzymały, odporny na zawilgocenie i mrozoodporny. Wykonane z niego ściany muszą być bowiem solidne - od ich sztywności, nośności i trwałości zależą bezpieczeństwo i stabilność każdego domu.

Pustaki szalunkowe do murowania ścian fundamentowych

fundamenty
Użycie pustaków szalunkowych pozwala szybko i przy niewielkim nakładzie kosztów wykonać jedne z kluczowych dla nowopowstającego budynku prac – wzniesienie ścian fundamentowych. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® swoje zastosowanie znajdują również w innych rodzajach przegród budowlanych wykonywanych w przyziemiu budynku.

Fundamenty i ściany piwniczne

budowanie domu
Wznoszenie ścian fundamentowych i piwnicznych to pierwszy etap budowy domu. To właśnie one przenoszą obciążenia z pozostałych ścian, stropów i dachu na ławy fundamentowe. Dlatego materiał, z którego powstają, musi być wytrzymały, odporny na zawilgocenie i mrozoodporny.

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?