X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ceramiczne pokrycia dachowe

dach
Ceramiczne pokrycia dachowe od wieków cieszą się poważaniem klientów i uznaniem wykonawców. Zapewne dlatego, że są niepalne, nienasiąkliwe, dźwiękoszczelne, odporne na promieniowanie słoneczne i wahania temperatury. Nie wymagają też konserwacji przez cały czas użytkowania. Ich trwałość może być więc liczona w dziesiątkach, a nawet setkach lat.Piąta elewacja

Nie bez powodu mówi się, że dach to piąta elewacja. Dachy spadziste w rękach architektów otrzymują niepowtarzalne kształty, które często decydują o wyjątkowym charakterze całego domu. Tak jak w przypadku projektu Pyramid.

Trudno sobie wyobrazić nowoczesny, zdrowy i energooszczędny dom bez ceramicznego pokrycia dachowego. Dachówka ceramiczna poddaje się ruchom wywołanym zmianami temperatury, nie przenosząc naprężeń na konstrukcję pokrycia. W upalne dni nagrzewa się powoli i równomiernie, nocą w podobny sposób oddaje nagromadzone ciepło. Dzięki temu jej naturalną cechą jest stabilizacja temperatury wewnątrz budynku.Wahania temperatury nie wpływają ani na mrozoodporność dachówki, ani na jej trwałość. Działanie promieni ultrafioletowych czy „kwaśnego deszczu” również nie zmienia jej właściwości i barwy. Gwarantuje to długowieczność całego budynku i powoduje, że pokrycia ceramiczne doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują duże opady śniegu i gdzie dachom stawia się wysokie wymagania, jak np. w terenach górskich i obszarze nadmorskim.

Precyzja wykonania

Jakość dachu decyduje o trwałości budynku, kształtuje jego estetykę. Decyzja o zastosowaniu szlachetnego pokrycia ceramicznego obwarowana jest kilkoma warunkami. Najważniejszymi są: właściwa nośność konstrukcji dachowej i dostosowanie typu dachówki do nachylenia połaci. Jeden metr kwadratowy dachu może ważyć od około trzydziestu siedmiu kilogramów (MONZAplus) do osiemdziesięciu kilogramów (inne pokrycia dachowe), dlatego wymagają odpowiedniej konstrukcji nośnej. Dachówki układane są na łatach mocowanych prostopadle do krokwi. Drugą sprawą jest nachylenie połaci. Dachówki mocowane na łatach przy pomocy specjalnie wyprofilowanych zaczepów (tzw. zamków) układane są bez użycia zaprawy. Zachodzące na siebie fragmenty poszczególnych dachówek, dociskane własnym ciężarem, zapewniają szczelność połaci. Im mniejszy spadek dachu, tym trudniej jest ją utrzymać. Dlatego każdy model dachówki ma wyznaczony minimalny kąt pochylenia połaci, powyżej którego dachówka powinna zachować szczelność.

Na trwałość pokrycia dachowego wpływa nie tylko jakość zastosowanego materiału, ale również technika układania dachu. Ostatnio coraz częściej także w Polsce mamy do czynienia z różnymi anomaliami pogodowymi. Metodą zabezpieczającą zrywanie dachówek spowodowane silnymi wiatrami jest klamrowanie (spinanie) po skosie co trzeciej dachówki. Z kolei dachówki brzegowe muszą być mocowane bezpośrednio do więźby dachowej za pomocą np. wkrętów. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki pogodowe, a przede wszystkim silne wiatry, które zdarzają się już nie tylko w górach czy nad morzem.

Dobry wybór
Ceramiczne pokrycia należą do najpiękniejszych. Dach – pierwszy element domu widoczny już z daleka – jest jego wizytówką. Dlatego oprócz względów funkcjonalnych tak ważna w jego przypadku jest estetyka. Mnogość kolorów i kształtów (czerwony naturalny, brązowy, miedziany, rustykalny, jesienny liść, kasztanowy, czarno-brązowy, antracytowy) pozostawia dużą swobodę tak architektom, jak i inwestorom. Nie do przecenienia jest też blask angobowanej powłoki ceramicznej.

Każdy typ i kolor dachówki wzbogacony jest o dostępny zestaw akcesoriów niezbędnych do kompletnego wykonania dachu i jego estetycznego wykończenia. Należą do nich dachówki skrajne (mocowane do więźby dachowej) i połówkowe. Konieczne są też dachówki o charakterze specjalnym – kształtki z kominami kończącymi piony kanalizacyjne lub ułatwiające montaż anten. Są wśród nich także dachówki z uchwytami do mocowania stopni kominiarskich i inne. Szeroką gamę produktów dopełniają ceramiczne ozdoby i figury upiększające (np. szpice, koty, sowy, koguty).
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dachy
2009-07-27 12:00:12
Tagi do artykułu: dachy | dachówka ceramiczna | dachówki | zaprawy | więźby
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Trwały, ładny dach na lata

dach
Dach to niewątpliwe jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Jego konstrukcja powinna zapewnić ochronę wnętrz przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Istotne są także walory estetyczne. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór materiałów, by dach spełniał swoje funkcje przez długie lata.

Dach przede wszystkim musi być szczelny i cieszyć oko. By spełniał te kryteria, warto zatrudnić dobrego fachowca, oraz wybrać odpowiedni budulec. Jednym z najlepszych materiałów stosowanych przy pokryciach dachowych jest dachówka bitumiczna (zwana także gontem)
...

Jaki dach do domu?- dobór konstrukcji i materiałów wykończeniowych

dach
Solidny i piękny dach to zwieńczenie i niewątpliwa ozdoba domu. Wybudowany z trwałych materiałów, dokładnie wykończony będzie służył przez wiele lat skutecznie chroniąc mieszkańców przed kaprysami matki natury.

Ozdoby na dach i doświetlenie poddasza

dach
Powszechny trend wśród pokryć dachowych wskazuje na coraz częstsze użycie tradycyjnej dachówki. Odważni mieszkańcy domów pokrytych dachówką mogą nieco urozmaicić krajobraz instalując ozdoby na dach...

Niższe ceny dachówek

dachówki
Witając Nowy Rok każdy z niepokojem próbuje zaplanować wydatki w domowym budżecie i... przewidzieć podwyżki. Większe inwestycje jak np. budowa domu lub remont pokrycia dachowego mogą spędzać sen z powiek...