X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Posadzka na ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Możliwość chodzenia po ciepłej podłodze sprawia, że ogrzewanie podłogowe znajduje coraz większe grono zwolenników. Prawidłowe działanie takiej instalacji zależy przede wszystkim od dobrze wykonanej instalacji oraz odpowiednio dobranej posadzki. Podpowiadamy, jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym wyborem.


Podłoga z ogrzewaniem podłogowym przeważnie jest wykończona płytkami ceramicznymi, klinkierem, betonowymi płytkami posadzkowymi, parkietem, panelami czy nawet wykładziną tekstylną. Jednak przed wykończeniem, istotnym aspektem jest odpowiedni dobór i wykonanie wylewki, która będzie przewodzić ciepło i oddawać je do pomieszczenia.

płytki ceramiczneJaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?
Najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie wylewki cementowej. Wykonuje się ją z mieszaniny piasku portlandzkiego i cementu w odpowiedniej proporcji, a następnie miesza się z wodą aż do uzyskania plastycznej konsystencji. Można także wybrać gotową sucha mieszankę o stałym składzie. Na rynku dostępne są produkty do stosowania na ogrzewanie podłogowe, które posiadają gwarantowaną przez producenta wytrzymałość.

Alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do wykonywania podkładów podłogowych związanych z podłożem i na warstwach izolacji termicznej. Dobrze przewodzi ciepło a także ma niski poziom skurczy, dlatego doskonale nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Natomiast płynny jastrych anhydrytowy został stworzony głównie z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i niską porowatość umożliwiającą efektywne oddawanie ciepła w pomieszczeniu.

ogrzewanie podłogoweJaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?
Najbardziej popularnym sposobem na wykończenie ogrzewania podłogowego są płytki kamienne i ceramiczne. Materiały te sprawdzają się doskonale, ponieważ bardzo dobrze przewodzą ciepło a także nie odkształcają się pod wpływem dużych zmian temperatur. Warto wiedzieć, że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia, posadzka z elektryczną podłogówką powinna być uziemiona.

Innym sposobem na wykończenie jest drewno, które w porównaniu do płytek gorzej przewodzi ciepło a także posiada ograniczenie maksymalnej mocy grzewczej ogrzewania. Temperatura pod podłogą nie powinna przekraczać 27 stopni C. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku są parkiety dwu lub trójwarstwowe. Można także wykończyć podłogę panelami podłogowymi, jednak należy pamiętać, że muszą być to specjalnie do tego przeznaczone materiały do układania na instalacji podłogowej.

salon Na ogrzewaniu podłogowym można także układać wykładziny elastyczne, które ze względu na niewielką grubość w niewielkim stopniu ograniczają przewodzenie ciepła. Jednak przed zakupem tego materiału, należy sprawdzić, czy producent dopuścił do ułożenia wykładziny na ogrzewanie.

Należy także pamiętać, że na ogrzewanej podłodze nie można kłaść żadnych materiałów mogących zablokować odprowadzenie ciepła, takich jak grube dywany, materace, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania się podłogi a w konsekwencji do uszkodzenia elementu grzejnego.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2016-01-12 07:36:16
Tagi do artykułu: podłogi | posadzki | wylewki | ogrzewanie podłogowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Łazienki Łazienki Galeria Podłogi Podłogi
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe?

wylewki anhydrytowe
Coraz więcej inwestorów decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Zwłaszcza tych, którzy planują budowę domu jednorodzinnego. Pragną uzyskać równomierne ogrzewanie pomieszczeń, unikając jednocześnie kaloryferów, które nie zawsze sprzyjają aranżacji wnętrz i co więcej zajmują cenną powierzchnię.

Parkiet, wykładzina, deska barlinecka czy płytki ceramiczne?

płytki ceramiczne
Urządzając dom czy mieszkanie, stajemy przed niełatwym wyborem pomiędzy różnorodnymi rodzajami i gatunkami podłóg. Warto zastanowić się nad podstawowymi różnicami między wykładzinami, parkietami, podłogami ceramicznymi i deską barlinecką. Każda podłoga ma bowiem swoje mocne i słabe strony, dlatego też wybór zależy przede wszystkim od potrzeb nabywcy, charakteru wnętrza i warunków użytkowania posadzki.

Posadzki

podłoga
Właściwie dobrana posadzka do naszego domu to istotna sprawa, zarówno ze względów użytkowych jak i estetycznych. Rodzaj posadzki określa jej trwałość, odporność na uszkodzenia oraz wygodę pielęgnacji. Ma także znaczący wpływ na wygląd wnętrza.

Wybieramy drewnianą podłogę

podłoga drewniana
Zakup wysokiej jakości drewnianej podłogi to inwestycja na lata. Przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić, ponieważ podłoga jest podstawą wystroju każdego wnętrza.