Jak dobrać drzwi do podłogi? Podpowiadamy, jaki kolor drzwi wewnętrznych sprawdzi się w aranżacji

Jaki kolor drzwi wewnętrznych w nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się najlepiej?

Sekret udanej aranżacji wnętrza to przede wszystkim odpowiednie dobranie poszczególnych elementów zarówno pod względem kolorów czy faktur, jak i sposobu wykończenia. Warto dobrze przemyśleć wybór podłóg oraz zakup okien i drzwi, które z założenia mają nam towarzyszyć przez długie lata, stanowiąc bazę dla całej stylizacji.

Jaki kolor drzwi do jasnej podłogi, a jaki do ciemnej?

Zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie, szczególnie w przypadku podłóg wyłożonych panelami, to dobór drzwi w zbliżonym odcieniu. Dzięki temu mamy gwarancję, że poszczególne elementy będą do siebie pasować. Zbyt duża liczba kolorów może wprowadzić do wnętrza chaos, natomiast drzwi lekko ciemniejsze lub jaśniejsze od podłogi będą dawały wrażenie spójności. Warto także dopasować te elementy pod względem faktury i zdecydować się na jeden rodzaj drewna lub pokrycia drewnopochodnego.

Ciemne drzwi - jaka podłoga będzie najlepsza?

fot. Ciemne drzwi – jaka podłoga będzie najlepsza?

Co jednak jeśli mażą nam się bardzo ciemne drzwi? Jaka podłoga będzie z nimi współgrać, a jednocześnie nie przytłoczy niewielkiego pokoju lub korytarza? Jeżeli zdecydujemy się na mieszanie kolorów, warto zastosować sprawdzone kontrasty. To dobra opcja także dla osób, które nie przepadają za monochromatycznymi rozwiązaniami. Jasna, dębowa podłoga oraz ciemne drzwi to zestawienie, które znacznie ożywi wnętrze, a także da nam większą swobodę wyboru mebli i dekoracji. Należy jednak pamiętać, że jeżeli decydujemy się na zastosowanie drzwi odbiegających barwą od podłogi, różnica ta powinna być bardzo wyraźna. Materiały o zbliżonych odcieniach mogą sprawiać wrażenie niechlujnie, przypadkowo zestawionych.

Wahając się, jaki kolor drzwi do szarej podłogi dobrać, zawsze możemy postawić na bezpieczną klasyczną biel. Doskonale sprawdzi się ona zarówno we wnętrzu romantycznym, jak i nowoczesnym, harmonijnie dopełniając nawet najbardziej nietypowe zestawienia kolorystyczne.

Jaki kolor drzwi do jasnej podłogi sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji?

fot. Jaki kolor drzwi do jasnej podłogi sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji?

Jak dobrać drzwi do podłogi bez pomocy projektanta wnętrz?

Przed zakupem drzwi warto zaopatrzyć się próbkę danego koloru i przyłożyć ją do parkietu. Trzeba jednak przy tym wziąć pod uwagę, że u różnych producentów pod tą samą nazwą mogą kryć się różne odcienie, które w praktyce zupełnie nie komponują się ze sobą.

Wybierając drzwi i podłogi, warto już wiedzieć, w jakim stylu chcemy urządzić nasz dom czy mieszkanie, aby dobrze dopasować do siebie wszystkie elementy w zgodzie z gustami domowników. Pamiętajmy jednak, że kupując materiały wykończeniowe, należy uwzględnić nie tylko ich odcienie bądź faktury, ale także trwałość, przeznaczenie oraz estetykę wykonania poszczególnych produktów.

 Jak dobrać drzwi do podłogi?

fot. Jak dobrać drzwi do podłogi?

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)