Linoleum do kuchni – kiedy warto zastosować wykładziny linoleum, korkowe lub PCV?

Linoleum do kuchni

Dla wielu osób główna zaleta pokryć podłogowych z tworzyw sztucznych to przede wszystkim ich niska cena. Podłogi drewniane bądź kamienne są rzeczywiście zdecydowanie droższe, nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji sprawdzą się najlepiej. W designerskich wnętrzach coraz częściej spotkać można podłogi korkowe czy wykładziny linoleum, które jeszcze niedawno mogły wydawać się reliktem przeszłości rodem z PRL-u. Jeśli jednak głębiej się nad tym zastanowić linoleum na podłogę doskonale spełnia wymogi nowoczesnych, pragmatycznych wnętrz. Jest łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne, a jednocześnie za pomocą ciekawych, oryginalnych wzorów doskonale oddaje indywidualny charakter domowników.

Wykładziny linoleum i nie tylko – podłoga nie z tej ziemi

Jak wiadomo, podłoga to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Powinna być idealnie dopasowana do całości aranżacji, a przy tym odporna na uszkodzenia oraz łatwa w codziennej pielęgnacji. Najwięcej problemów przysparza zwykle wybór posadzki do kuchni, łazienki i przedpokoju, choćby ze względu na panujące tam specyficzne warunki. Wykorzystane w tych pomieszczeniach materiały są szczególnie narażone na działanie wilgoci, zabrudzenie czy wpływ zmiennej temperatury. Oprócz cieszących się ogromną popularnością płytek ceramicznych doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się oryginalne, elastyczne wykładziny linoleum, PCV czy podłogi korkowe.

Podłogi PCV

PVC to wykładzina składająca się z trzech warstw. Elastyczny, a jednocześnie nierozciągliwy spód, pełniący funkcje izolacyjne, wykonuje się z polichlorku winylu. Kolejna warstwa nośna odpowiada za sztywność i trwałość produktu. Z warstwą dekoracyjna łączy ją drobna siatka z włókna szklanego.

Wykładziny linoleum

Co ciekawe, wykładziny linoleum stosowane są już od blisko stu lat. Ich spodnią warstwę stanowi tkanina jutowa, zatopiona w elastycznej masie z mieszanki olejów, mączek pochodzenia roślinnego, klejów żywicznych i barwników. Warstwa zewnętrzna, dekoracyjna wykończona jest specjalnym woskiem izolacyjnym. Współczesne wykładziny linoleum wyróżnia przede wszystkim ich trwałość, łatwość pielęgnacji, a także różnorodność wzorów i odcieni dostępnych na rynku, umożliwiająca dopasowanie najwłaściwszego produktu do najróżniejszych wnętrz.

Przeczytaj również: Wiosenne remonty: pokój dziecka
fot. Wykładziny linoleum - wzory

fot. Wykładziny linoleum – wzory

Podłogi korkowe

Podłogi korkowe pokryte lakierem cechuje duża odporność na zadrapania i łatwość czyszczenia. Nie wymagają użycia specjalnych środków do pielęgnacji – do zmycia codziennych zabrudzeń wystarczy nam mop lup wilgotna ściereczka.

Układanie linoleum

Planując zakup linoleum, należy pamiętać, że szerokość rolki powinna być co najmniej równa szerokości pomieszczenia. Sztukowanie wykładziny linoleum domowym sposobem pozostawia bardzo nieestetyczne i wyraźnie widoczne ślady. Jeśli jednak nie udało się tego uniknąć, miejsce łączenia najlepiej zamaskować za pomocą profesjonalnej zgrzewarki, którą dysponują specjaliści.

Najważniejszym etapem pracy jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być idealnie gładkie i odpylone. Warto mieć na uwadze, że nawet najmniejsza nierówność stanie się prawdopodobnie widoczna po krótkim czasie użytkowania. Ewentualne niedoskonałości można skorygować przy pomocy wylewki samopoziomującej, którą po wyschnięciu należy dokładnie wyszlifować szlifierką. Po odkurzeniu posadzki trzeba ją zagruntować i pozostawić do wyschnięcia. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być także dodatkowy podkład pod linoleum.

Przeczytaj również: Loft spowity w szarościach

Nierówne krawędzie materiału przycina się nożykiem, a przy ścianie można przymocować listwy wykończeniowe.

Współczesne wykładziny linoleum

Nowoczesne linoleum do kuchni nie jest już tym samą nudną posadzką wykorzystywaną kiedyś głównie ze względów praktycznych i ekonomicznych. Choć wykładziny linoleum zachowały swoje najlepsze cechy, takie jak trwałość i łatwość konserwacji, to jednocześnie ich oferta wzbogacona została o najróżniejsze wzory i kolory, obok których trudno przejść obojętnie.

Wykładziny linoleum - od koloru do wyboru

fot. Wykładziny linoleum – od koloru do wyboru

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)