X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Folie izolacyjne

dach
Aby ściany i dachy nie gromadziły wilgoci, stosowane są materiały, które powstrzymują przenikanie i skraplanie pary wodnej. Od wewnątrz, w pomieszczeniach stosowane są paroizolacje, które ograniczają dopływ pary wodnej. Natomiast z zewnątrz, materiały, które umożliwiają wydobywanie się pary wodnej poza konstrukcję, czyli folie dachowe.


Folie paroizolacyjne, zwane także foliami paroszczelnymi, są bardzo istotne podczas ocieplania poddasza użytkowego. Parametry folii są tak dobrane, by stanowiła ona barierę dla pary wodnej, która powstaję wewnątrz domu. Dzięki temu, konstrukcja domu oraz izolacja cieplna jest chroniona przed zawilgoceniem.
Występują zazwyczaj w kolorze żółtym, choć bywają dostępne także niebieskie lub zielone. Folie paroizolacyjne są niezbędne na ocieplonym poddaszu użytkowym.
Wyróżniane są trzy grupy folii tego typu:
- folie z polietylenu – są zazwyczaj jednowarstwowe. Wzmacniane są one siatką z polietylenu lub polipropylenu. Są podobne do folii budowlanych;


- aktywne paroizolacje – ich działanie polega na utrzymaniu optymalnego poziomu pary wodnej w przegrodzie. Aktywne paroizolacje można stosować wtedy, kiedy pod pokryciem znajduje się wysokoparoprzepuszczalna membrana;
- folie z ekranem aluminiowym – mają budowę polietylenu i polipropylenu, przy czym warstwa skierowana w stronę pomieszczenia jest dodatkowo metalizowana. Folie te odbijają promieniowanie wychodzące z poddasza. Dzięki temu zwiększona jet efektywność ogrzewania, umożliwiając zmniejszyć zużycie energii.

Folie dachowe chronią konstrukcję i izolację cieplną dachu przed wiatrem oraz przed nawiewaniem pod pokrycie śniegu i deszczu. Jeżeli woda dostanie się pod pokrycie, nie zamoczy konstrukcji ani izolacji. Są dwa rodzaje folii dachowych:
- folie niskoparoprzepuszczalne – zazwyczaj folie te są białe, jasnoszare oraz jasnożółte. Mają one zazwyczaj charakterystyczną trójwarstwową budowę – pomiędzy dwoma cienkimi warstwami folii płaskiej, znajduje się tworzywowa siatka zbrojąca o kwadratowych oczkach. Warto wiedzieć, że tego rodzaju folie, można stosować w ocieplonym dachu wtedy, gdy pomiędzy izolacją a folią pozostawi się szczelinę wentylacyjną. Folia ta ma zbyt niską paroprzepuszczalność, aby wilgoć mogła się w całości wydostać. Wykonanie szczeliny jest trudne oraz pracochłonne, dlatego wygodniej jest zastosować droższą folię wysokoparoprzepuszczalną. Folię niskoprzepuszczalną można zastosować, kiedy nasze poddasze jest nieocieplone.
- folie wysokoparoprzepuszczalne – wyglądem przypominają papier lub sztywną tkaninę. Występuję w kolorze białym, szarym, czarnym oraz bardzo często w jaskrawym źółtym, zielonym lub szafirowym. Tego rodzaju folie stosowane są zamiast sztywnego poszycia i papy, gdy poddasze ma być ocieplone. Tylko tego rodzaju folia może stykać się z izolacją cieplną.
Występują także takie, które mogą być układane na sztywnym poszyciu z desek lub płyt drewnopochodnych. W tym wypadku, pomiędzy deskowaniem a izolacją cieplną, powinna znajdować się szczelina wentylacyjna.

Folie hydroizolacyjne, zwane są także foliami budowlanymi. Nie mogą one przepuszczać wody ani wilgoci. Są to najmocniejsze folie spośród wszystkich możliwych, dlatego stosowane są podczas budowy domu. Folie hydroizolacyjne mogą być płaskie lub też tłoczone. Te pierwsze, z wyglądu nie różnią się za bardzo od zwykłej folii ogrodniczej. Jednak charakteryzują się one dużą wytrzymałością oraz odpornością na agresywne związki chemiczne.
Stosowane są zazwyczaj na pionowe izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne fundamentów oraz ścian piwnic.
Folie płaskie także stosowane są do izolacji poziomych, np. na ławach fundamentowych lub też pomiędzy zagłębioną w ziemi ścianą fundamentową a ścianą parteru, która znajduje się nad ziemią.
Tego rodzaju folia jest także stosowana do montażu paneli podłogowych. Są także dostępne odmiany folii, które jednocześnie umożliwiają wygłuszenie posadzki z paneli. Warto także zadbać o izolację przeciwwilgociową w łazience. Woda wsiąkająca przez spoiny w podłoże, może zawilgocić podłogę lub ściany.
Natomiast folie tłoczone są grube, przeważnie czarne, szare lub brązowe. Folie te mają wytłoczenia w kształcie prostopadłościanów lub ściętych stożków. Są one mocniejsze od folii płaskich. Stosowane są do izolacji pionowych ścian piwnic, ścian fundamentowych, zielonych dachów oraz tarasów ponieważ pomiędzy ułożoną na ścianie folią a płaszczyzną, powstaje szczelina, która umożliwia swobodne spływanie wody lub przedostawania się pary wodnej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Anna Dębiec
2016-05-01 09:09:41
Tagi do artykułu: folie dachowe | Folie paroizolacyjne | folie paroszczelne | Folie hydroizolacyjne
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów