X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Jak wykorzystać opadające z drzew liście?

prace w ogrodzie
Jesienią przydomowe ogrody są pełne liści, które opadły z krzewów i drzew. Podczas słonecznej pogody, zalegając na trawnikach wyglądają jak złocisto-czerwone dywany. Jednak mimo swojego ciekawego wyglądu, stanowią problem dla właścicieli przydomowych ogrodów. Podpowiadamy, jak wykorzystać liście w ogrodzie.


Opadłe liście w ogrodzie, są elementem naturalnego funkcjonowania roślin. Jest to również coroczny problem każdego ogrodnika. Liście można wykorzystać do użyźniania gleby lub zabezpieczania roślin przed zimnem. Rozkładające się liście tworzą próchnice i użyźniają glebę, ale równocześnie stanowią siedlisko mięczaków, pierścienic, pajęczaków i owadów. Pozostawione na trawniku liście przyciągają do ogrodu ptaki, które chętnie odżywiają się zawartością ściółki i dbają o naturalną równowagę ogrodu. Niewielkie kopczyki liści i gałązek mogą przyciągać także jeże, które są pożytecznymi stworzeniami.

Grabienie liści ma swoje zalety, ponieważ te zalegające na ścieżkach mogą powodować przebarwienie się nawierzchni. Zgrabiony ogród wygląda schludnie i elegancko.
gabiony

Co można zrobić z zagrabionymi liśćmi?
Ekologicznym i przydatnym rozwiązaniem będą kompostowniki w ogrodzie. Suche liście można umieścić w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach – plastikowych, drewnianych lub z siatki. Te ostatnie wyglądem przypominają gabiony w ogrodzie. Spód warto wyłożyć wcześniej gałęziami, by zapewnić przepływ powietrza. Warstwy liści należy przesypywać ziemią. Takie kompostowniki warto umieścić w tylnych fragmentach ogrodu, w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru. Kompostowanie liści zapewni przydatny naturalny nawóz. Warto pamiętać, by unikać zbierania liści kasztanowców i orzechów.
kompostownik

Zebrane liście mogą także posłużyć do zabezpieczenia roślin przed mrozem. Liście należy rozsypać wokół roślin. Jeżeli jednak liście całkowicie się nie rozłożą, należy je wczesną wiosną zebrać, aby nie hamowały wegetacji.
Innym sposobem na wykorzystanie liści jest wykonanie z nich niewielkich kopczyków. W tym celu wystarczy zakopać liście w wybranym miejscu i nakryć je warstwą ziemi. Wiosną, gdy pagórek nie będzie się uginać pod naszym ciężarem, można posadzić na nim ogrodowe rośliny.

Istnieją także mniej ekologiczne i ekonomiczne sposoby pozbywania się liści. Można je spakować w worki i przeznaczyć na śmieci. W niektórych miejscach w okresie jesiennym, pojawiają się specjalne kontenery na liście i inne odpady zielone.

Popularnym ale niezalecanym zwyczajem jest także ich palenie. Możliwość robienia ognisk na działkach regulowana jest przez lokalne przepisy, dlatego należy wcześniej sprawdzić, jak taka możliwość wygląda w miejscu naszego zamieszkania.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-02-07 09:42:08
Tagi do artykułu: jesień | ogrody | trawniki | gabiony | Kompost | liście
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby traw w uprawie na nasiona

Choroby traw
W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Nawozy zielone

trawnik
Sierpień to okres intensywnych zbiorów dojrzewających owoców i warzyw. Wszędzie tam, gdzie nie planujemy późniejszych upraw puste miejsca możemy wykorzystać pod nawozy zielone. Czym są takie nawozy? Nawozy zielone to zielona masa roślinna pozostawiona w glebie. Zazwyczaj rośliny przeznaczone na zielony nawóz uprawiamy na polu, często jako poplon lub międzyplon, a następnie wprowadzamy do gleby poprzez przekopanie lub przeoranie. Nawozy zielone możemy stosować bez ograniczeń i pod każdą uprawę.