Surfinie

kwiaty

fot. kwiaty

Surfinie należą do jednych z najczęściej i najchętniej uprawianych kwiatów na naszych balkonach i tarasach. Kwiaty te są genetyczną krzyżówką różnych odmian petunii, wyhodowaną przez japońskich naukowców. Zaskakujący jest fakt, że w Europie surfinie pojawiły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Od petunii różnią się tym, że mają długie zwisające pędy, których długość może osiągnąć nawet dwa metry. Te piękne kwiaty cieszą oczy kaskadami bujnych, różnokolorowych kwiatów o charakterystycznym, słodkim zapachu.

Popularność zyskały nie tylko dzięki swojej niewątpliwej urodzie, ale także długiemu okresowi kwitnienia, trwającym od maja aż do października. Istnieje bardzo duża liczba odmian surfinii – o różnych kolorach, wielkości, gęstości kwiatów i długości pędów. Co roku powstają nowe odmiany tych pięknych kwiatów.

Uprawa surfinii

kwiaty

fot. kwiaty

Gleba dla naszych kwiatów powinna być żyzna, próchniczna, przepuszczalna o odczynie kwaśnym. Na dnie doniczki powinien pozostać niewielki otwór, umożliwiający wypłynięcie nadmiaru wody. Stanowisko dla naszej rośliny powinno być słoneczne, ponieważ tam rosną najlepiej i najdorodniej. W miejscach lekko zacienionych także będzie rosła, jednak słabiej, a kwitnienie może być opóźnione nawet o kilka tygodni. Najlepiej czuje się na tarasie osłoniętym od wiatru.

Pielęgnacja surfinii
Surfinie podlewamy regularnie i dość obficie. Możemy dodatkowo zasilać je co 10-14 dni płynnym nawozem wieloskładnikowym. Pielęgnując dojrzałą roślinę należy na bieżąco usuwać stare, przekwitłe kwiatostany oraz suche części roślin. Równie ważne jest by nie dopuścić do wytworzenia nasion, ponieważ to znacznie osłabi nasze kwiaty.

Surfinia rozmnażanie
Można spróbować samemu wyprodukować sadzonki surfinii. W tym celu w styczniu sadzimy nasiona do doniczek. Niestety surfinie nie są kwiatami, które łatwo się rozmnaża. Dlatego najczęściej i najprościej jest zakupić już gotowe sadzonki, które sadzi się prosto do skrzynek i donic balkonowych.

Surfinie zimowanie

kwiaty

fot. kwiaty

W miarę naszych możliwości można je schować do pomieszczeń, chroniących je przed zimnem. Jednak nie może być to miejsce zacienione, ponieważ wtedy nasze kwiaty się zmarnują.

Szkodniki i choroby surfinii
Największym zagrożeniem dla surfinii są choroby grzybiczne, ponieważ kwiaty te są na nie najbardziej podatne. Szczególnie na nie narażone są podczas długotrwałych opadów, mżawek czy mrozów. Porażone okazy można rozpoznać po brunatnieniu pędów, więdnięciu rośliny oraz ogólnie gorszym rozwoju. Chore pędy należy niezwłocznie usunąć, a następnie kilkakrotnie opryskać środkami grzybobójczymi. Najczęstszymi szkodnikami atakującymi sur finie są mszyce oraz nagie ślimaki.

Dekoracje z surfiniami z pewnością będą doskonale prezentować się nie tylko na tarasach i balkonach ale także w mieszkaniach. Atrakcyjnego wyglądu nabierają posadzone w wiszących pojemnikach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)