X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jak się stawia ścianki działowe?

murowanie
Ścianki działowe to elementy konstrukcji, które wyznaczają ostateczny kształt i wielkość wnętrz. Można nimi zamknąć pomieszczenie całkowicie, częściowo, a także tworząc symboliczny podział przegrodą ażurową lub półprzepuszczalną. Z czego i w jaki sposób można wykonać ścianki działowe?


Z czego zbudować ściankę działową?
Ściany działowe nie należą do kategorii elementów nośnych budynków, dlatego można je wykonać z dowolnych materiałów, a nawet w wymyślnym kształcie. Wiele zależy do stylistyki aranżacji i pomysłowości.

Budowa ściany szkieletowejŚciana działowa z cegły lub płyt gipsowo-kartonowych to najczęściej stosowane technologie. W sprzedaży coraz popularniejsze stają się specjalne bloczki z betonu komórkowego i gotowe prefabrykaty do szybkiego wznoszenia przegród. Nie trzeba ich ocieplać od wewnątrz jak w przypadku konstrukcji z płyt g-k na szkielecie z profili aluminiowych lub belek drewnianych. Spełniają one także wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej, izolacji termicznej i akustycznej. Ciekawie prezentują się także przegrody z ażurowych modułów. Stosuje się je czasem jako ozdoby ścian nośnych. Można na nich ułożyć ulubione książki lub dekoracje.

Jeżeli wydzielany fragment pomieszczenia nie ma dostępu do naturalnego pomieszczenia warto zastosować przegrodę półprzepuszczalną, np. ze szkła lub luksferów. Dzięki temu światło dzienne dostanie się do wnętrza z innego pomieszczenia.

Jak zbudować ściankę działową?
Murowanie ściany działowejW domach jednorodzinnych przegrody oddzielające poszczególne pomieszczenia najczęściej wznosi się z cegły pełnej 12 cm albo z dużo lżejszej cegły dziurawki, lub bloczków. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością i izolacyjnością akustyczną.

Spośród materiałów budowlanych do murowania bloczki są rozwiązaniem najwygodniejszym. Mają jednak najniższą wytrzymałość na obciążenia ze względu na niewielką gęstość i słabo tłumią dźwięki. Ściankę działową murowaną można łączyć z konstrukcją nośną na styk przy pomocy kotew lub poprzez bruzdę. Powinna ona mieć głębokość co najmniej 5 cm. Styk pomiędzy ścianą, a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapobiega odkształceniom. Mostek termiczny przy ściankach działowych może być efektem niedokładnie wypełnionych szczelin. Wymurowaną przegrodę wystarczy otynkować, wyrównać gładzią, zagruntować i pomalować lub przykręcić do niej płyty gipsowo-kartonowe i pomalować.

W lokalach mieszkalnych najczęściej wznosi się ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili aluminiowych lub z belek drewnianych. Są one bardzo lekkie i niedrogie, jednak pod względem wytrzymałości i trwałości nie mogą konkurować z technologią murowaną. Szkielet z profili aluminiowych mocuje się do ściany nośnej, podłogi i sufitu. Gotową konstrukcję obudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi a przestrzeń między nimi wypełnia się na ścisk wełną mineralną. Pełni ona funkcję ocieplenia i izolatora akustycznego. Naroża ścianki z płyt gipsowych należy umocnić specjalnymi metalowymi narożnikami, a łączenia między płytami na płasko siatką z gładzią lub specjalna taśmą do łączenia styku płyt gipsowo-kartonowych. Na koniec ściankę wystarczy już tylko zagruntować i pomalować.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2013-08-14 09:18:48
Tagi do artykułu: konstrukcje | ścianki działowe | płyty gipsowo-kartonowe | luksfery | bloczki | murowanie | konstrukcji
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ścianki działowe

salon
Właściwy podział przestrzeni mieszkalnej lub pracowniczej niesie za sobą mnóstwo korzyści. Przemyślany układ oraz wielkość pomieszczeń zapewniają lepszą funkcjonalność wnętrz i korzystne kombinacje aranżacyjne.

Dekoracje z płyt gipsowych

sypialnia
Aranżacja ściany z płyty gipsowej daje wiele możliwości dekoracyjnych. Płyty gk łatwo jest ciąć a nawet giąć, dzięki czemu na sufitach lub ścianach mogą powstać wymyślne konstrukcje o charakterze użytkowym i ozdobnym.

Budowanie ścianek działowych

murowanie
Nowoczesne aranżacje wnętrz bardzo często prezentują otwarte przestrzenie. Jednak w niektórych przypadkach osobne pomieszczenia okazują się niezbędne w życiu codziennym. Jeżeli chcemy podzielić pokój, najlepszym sposobem będzie postawienie ścianki działowej. Podpowiadamy, jak krok po kroku zbudować ścianki działowe, aby zapewniały niezbędną prywatność w domu, ale także mogły stać się ozdobą domowego wnętrza.

Sztukateria gipsowa

sypialnia
Aranżacja przestrzeni mieszkalnej nie jest łatwą sztuką. Ówczesny trend przyświeca rozwiązaniom odwołującym się w prostej linii do minimalizmu i modernizmu. Oba style dzisiaj nie oznaczają tego samego co niegdyś. Zostały udoskonalone i unowocześnione o najnowsze rozwiązania techniczne...