Wnętrza na tapecie

Tapety, choć stosowane, były przez arystokrację w XVI w., swoje niechlubne apogeum osiągnęły w czasach PRL-u. I na długie lata tracąc dla nas status luksusu. Jednak do swoich korzeni powróciły już kilka sezonów temu, kiedy architekci wnętrz sięgnęli po ten materiał, wykorzystując go przy projektowaniu salonów, sypialni czy nawet łazienek. Współczesne wzory niczym nie przypominają materiałów stosowanych w dobie Gomułki czy Gierka.

dekoracje ścienne

fot. dekoracje ścienne

W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, nowoczesne tapety nie są stosowane jako element wykończeniowy mieszkania czy domu, lecz dekoracyjny. Ich wzór czy faktura zależy wyłącznie od koncepcji projektu wnętrza. Robione w postaci rolki, sypkiej mieszanki czy proszku, są łatwe w układaniu. Najpopularniejszym materiałem, pozostaje dalej papier, czasem z domieszką akrylu, powlekany bawełną, lnem lub jedwabiem. Choć ze względu na łatwe zawilgocenie, nie powinny stosowane w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. W takich miejscach mogą być układane tapety winylowe i fizelinowane. Są grubsze od tradycyjnych rolek, nie potrzebują idealnie gładkiej ściany, maskują wszystkie jej niedociągłości. Mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, łatwo się odklejają, ponieważ klej zostaje na ścianie, a nie na tapecie. W sprzedaży dostępne są także tapety natryskowe, pod postacią sypkiej mieszanki jedwabiu, celulozy i włókien mineralnych lub w formie płynu żywicznego. Są dobrym izolatorem ciepła oraz wyciszają wnętrza.

dekoracje ścienne

fot. dekoracje ścienne

W kolekcji MAX-FLIZ odnajdziemy już zapowiedzi trendów 2014 roku: afrykańskie motywy, wyraziste geometryczne wzory, nawiązania do stylizacji z lat 50. antyku czy natury. Tapety zostały zaprojektowane przez m.in.: Luigiego Colani oraz Barbarę Becker, a także niemieckich producentów takich jak Rasch oraz Marburg.

Afrykańskie motywy to przede wszystkim cętki oraz tapety imitujące skórę, w odcieniach jasnego brązu, które z powodzeniem sprawdzą się w przestronnej jadalni czy kuchni z białym stołem i mocnymi żółtymi dodatkami.

dekoracje ścienne

Zobacz również: Minimalistyczna awangarda

fot. dekoracje ścienne

Geometryczne wzory: paski, zygzaki, charakterystyczne dla kolekcji Barbary Becker, mają podkreślić główną ścianę pokoju albo oddzielić optycznie część pomieszczenia. Do tak wyrazistych tapet doskonale pasują monochromatyczne meble oraz podłogi, które nie zdominują dekoracji ściennej.

Natomiast kwiatowe wzory oraz odwołania do sił natury nadadzą pomieszczeniu lekkości i sprawiają, że stanie się on wyśmienitym miejscem na relaks.
Ciekawą propozycją wydają się wypukłe tapety, z elementami trójwymiarowymi: łezkami, kolcami, ptakami, motylami, guzikami, które nadają tapecie intrygujący charakter.

Decydując się na zakup tapety należy przede wszystkim pamiętać w jakim pomieszczeniu będziemy chcieli ją ułożyć i w związku z tym jaki rodzaj wybrać. Przy aranżacji samego wnętrza trzeba zachować umiar, podkreślmy jedynie najciekawsze miejsca w pomieszczeniu. Tapety mogą służyć za ozdobny zagłówek łóżka w sypialni, wyróżnić kącik dziecięcy w salonie czy fotel w gabinecie.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)