X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Czołowe przedstawicielki maszyn budowlanych

koparkaŁadowarki, koparki czy inne maszyny budowlane to pomijając ich wiadome funkcje, są to zabawki, o których marzy każdy duży chłopiec. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszy się angielski plac zabaw dla Panów, gdzie godzinami mogą do woli jeździć, kopać czy przerzucać tony piachu. Zanim jednak wybierzemy się na taką wycieczkę, warto zaznajomić się z tematem koparek i im podobnych maszyn.


Koparka jest to maszyna do robót ziemnych, która oddziela urobek od gruntu i przenosi go na środek transportu lub na składowisko. Czasem pełni także funkcję przeładunkową, wtedy nabiera i przenosi tylko materiał sypki. Wykorzystuje się je przy pracach ziemnych budowlanych, transportowych i górniczych.

Koparki w zależności od osprzętu roboczego dzielimy na:
- podsiębierne;
- przedsiębierne;
- chwytakowe;
- zbierakowe.

MinikoparkaZasadniczy podział koparek dokonuje się w zależności od charakteru pracy:


- koparki pracujące w cyklu przerywanym (koparki jednonaczyniowe) – pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego, następują przerwy, podczas których urobek z naczyniem zostaje przeniesiony, opróżniony i wraca na swoją pozycję i pracuje dalej;
- koparki pracujące w trybie ciągłym (koparki wielonaczyniowe) – naczynia urabiające pracują jedno po drugim w sposób ciągły, połączone są ze sobą łańcuchem lub ustawione na kole czerpakowym.

Odmianą koparek jednonaczyniowychminikoparki o masie eksploatacyjnej do 6 ton. Są to koparki gąsienicowe o wielofunkcyjnym zastosowaniu przy drobnych pracach budowlanych. Konstrukcyjnie nie różnią się właściwie od typowych koparek.

Ładowarka łyżkowa jest to również maszyna do robót ziemnych, której zadaniem jest załadunek i transport urobku. Odbywa się on na małych odcinkach, a urobek przenoszony jest za pomocą łyżki. Od koparki odróżnia ją to, że załadunek odbywa się podczas jazdy maszyny.

maszyny budowlaneŁadowarki dzielą się w zależności od:
- budowy na:
- ładowarki gąsienicowe;
- ładowarki kołowe (nieprzegubowe i przegubowe).
- przeznaczenia na:
- naziemne;
- kopalniane.
- sposobu pracy na:
- czołowe;
- obrotowe;
- z łyżka wychylną;
- z wyładunkiem zasięrzutnym.

Połączeniem dwóch w/w maszyn jest koparko-ładowarka. Spełnia ona funkcję obu maszyn. Jej budowa oparta jest o konstrukcje traktora o napędzie kołowym lub gąsienicowym.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Do robót ziemnych
2016-05-23 09:10:19
Tagi do artykułu: maszyny budowlane | koparki | koparki jednonaczyniowe | minikoparki | koparki gąsienicowe | Ładowarka łyżkowa | ładowarki | koparko-ładowarka
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
glebogryzarka

Glebogryzarka - przekopujemy ogród

Odpowiednie przygotowanie gleby w ogrodzie jest bardzo ważne dla rozwoju i wzrostu roślin. Gleby ciężkie, zbite po okresie zimowym należy spulchnić, aby zapewnić im pożądaną strukturę. Nowa glebogryzarka SILEX 103 B firmy STIGA to maszyna, która poradzi sobie nawet z najbardziej zwartymi gruntami w dużych ogrodach i parkach.

Spulchnianie gleby w dużym ogrodzie wymaga wiele wysiłku i jest bardzo czasochłonne...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Maszyny budowlane - koparki

maszyny budowlane
Koparka jest maszyną wykorzystywaną do wykonywania robót ziemnych. Według podstawowego podziału mogą pracować w cyklu ciągłym bądź przerywanym pomiędzy kolejnymi etapami robót ziemnych. W zależności od naczynia którym pracują mogą przenosić materiały budowlane, ładować urobek na do wywozu na inne pojazdy, spychać, zakopywać bądź wykopywać na określoną głębokość.

Roboty ziemne

maszyna budowlana
W świetle prawa roboty ziemne i roboty budowlane należy rozróżnić. Roboty ziemne, szczególnie niwelacja i podnoszenie terenu, nie zawsze mają związek z robotami budowlanymi.