Jak zbudować ściankę działową

Ściana działowa

fot. Ściana działowa

Rozbudowują Państwo poddasze lub chcą przedzielić pokój, ażeby uzyskać dodatkowe pomieszczenie do pracy? Lekkie ścianki są w tym przypadku prostym i szybkim rozwiązaniem. Zaprezentujemy dwa rozwiązania i krok po kroku pokażemy, jak samemu zbudować ściankę szkieletową, i jakie materiały i narzędzia są potrzebne do wykonania opisanych prac.

Budowa ściany szkieletowej

Budowa ściany szkieletowej

fot. Budowa ściany szkieletowej

Ściana szkieletowa składa się z konstrukcji wewnętrznej: szkieletu metalowego, który mocowany jest do podłoża i sufitu, oraz okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Tego typu ścianki nie są ścianami nośnymi, jeżeli jednak w szkielet ściany wbudowane zostaną wzmacniające poprzecznice (dodatkowe poziome profile metalowe), bez problemu można zawiesić na niej umywalkę lub WC. Oczywiście budując ściankę w łazience należy użyć płyt wodoodpornych! Ściana szkieletowa jest wyjątkowo praktyczna: łatwo można w niej ukryć rury i instalacje. Gdy ściana jest już gotowa, można zawiesić na niej (w zależności od obciążenia przy pomocy kołków rozporowych, kołków do pustych przestrzeni lub kołków uniwersalnych) półki, szafki i regały.


Murowanie ściany działowej

Murowanie ściany działowej

fot. Murowanie ściany działowej

Jeżeli ściana ma być murowana, zaleca się zastosowanie bloczków z betonu komórkowego. Jest on nie tylko lekki, ale także łatwy w obróbce. Beton komórkowy można po prostu przycinać piłą. Zanim rozpoczniemy stawianie ściany, należy z podłogi usunąć starą wykładzinę i oczyścić oraz wyrównać podłoże. Jastrych należy oczyścić i, jeśli to konieczne, pokryć odpowiednią zaprawą renowacyjną. Na tak przygotowanym podłożu można ustawiać, a następnie murować bloczek na bloczku. Przy pomocy poziomnicy należy sprawdzać pion i wypoziomowanie ściany. Dodatkowo warto użyć pionu murarskiego. W miejscach styku z sąsiadującą ścianą, w co drugim rzędzie bloczków, należy umieścić metalową kotwę, aby trwale połączyć nową ściankę z już istniejącą.

Gdy podjęli już Państwo decyzję o budowie ścianki działowej, najprostszym rozwiązaniem będzie budowa ściany szkieletowej lub ściany murowanej. Poniżej prezentujemy sposób budowy ściany szkieletowej.

montaż

fot. montaż

Konstrukcja wewnętrzna: szkielet metalowy lub drewniany.
Poniżej opisana jest budowa szkieletu metalowego; konstrukcję ramową ściany można wykonać również z drewnianych kantówek.

Mostki termiczne

fot. Mostki termiczne

Mostki termiczne i akustyczne
Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych i akustycznych spodnią stronę profili podłogowych, ściennych i sufitowych należy koniecznie okleić materiałem izolującym (taśma piankowa).

Montowanie poziomych profili stalowych

fot. Montowanie poziomych profili stalowych

Montowanie poziomych profili stalowych
Przycinamy poziome profile stalowe UW i mocujemy do podłogi i sufitu za pomocą specjalnych, wbijanych w plastikowe kołki, wkrętów (odstępy ok. 50 cm).

Mocowanie profili

fot. Mocowanie profili

Mocowanie profili ściennych
Pionowe profile CW, które stać będą przy sąsiednich ścianach, wsuwamy u dołu i u góry do zamocowanych profili UW i mocujemy do ścian w odstępach 50 cm.

Ustawienie profili pionowych

fot. Ustawienie profili pionowych

Ustawianie pozostałych profili pionowych
Pozostałe wewnętrzne profile szkieletowe CW (pionowe) wsuwamy najpierw u dołu, a następnie u góry w profile UW i ustawiamy pionowo w odstępach np. 60 cm (w zależności od wielkości płyty i kierunku montażu).

Okładzina

fot. Okładzina

Okładzina
Płyty gipsowo-kartonowe /gipsowo-włóknowe mogą być montowane zarówno pionowo, jak i poziomo. Montując płyty najlepiej użyć wkrętarki akumulatorowej z regulacją obrotów i ogranicznikiem głębokości wkręcania.

Drzwi

fot. Drzwi

Drzwi
Do zabudowy drzwi należy przyciąć specjalny profil usztywniający U (profil nadprożowy), który mocujemy łącznikiem do odpowiednich profili szkieletu.

Montaż drzwi

fot. Montaż drzwi

Montaż drzwi
Do montażu drzwi stosuje się specjalne ościeżnice(z usztywniającym, metalowym profilem) do ścianek gipsowo-kartonowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcję montażu załączoną przez producenta.

Cięcie płyty

fot. Cięcie płyty

Cięcie płyt gipsowo-kartonowych
Przycinanie płyt gipsowo-kartonowych (min. grubość 12,5 mm): nacinamy karton z jednej strony płyty, zdecydowanym ruchem łamiemy karton wzdłuż nacięcia, następnie przecinamy karton z drugiej strony płyty.

Cięcie płyty

fot. Cięcie płyty

Ciecie płyt za pomocą piły
Do cięcia płyt gipsowo-kartonowych można użyć piły „lisi ogon.“ lub elektrycznej wyrzynarki.

Fazowanie

fot. Fazowanie

Fazowanie i wyrównywanie krawędzi
Krawędzie płyt można wygładzić prostopadle przy pomocy struga lub sfazować pod odpowiednim kątem. Dodatkowo można lekko sfazować brzegi samego kartonu – zapewni to lepsze wiązanie zaprawy do fugowania.

Mocowanie płyty

fot. Mocowanie płyty

Mocowanie płyt
Płyty (jedna strona ściany) przykręcamy do profili wkrętami do płyt gipsowo-kartonowych w odstępach 25 cm.
Aby zapobiec rezonansom pozostawiamy 10 milimetrowy odstęp od podłogi, ścian i sufitu.

Miejsce na przewody

fot. Miejsce na przewody

Miejsca na przewody, rury i izolacje
W pustej przestrzeni wewnątrz ściany można bez problemu poprowadzić instalację i wypełnienie z płyt izolacyjnych (wełna mineralna) w celu izolacji termicznej
i akustycznej.

Puszki elektroinstalacyjne i kontakty

fot. Puszki elektroinstalacyjne i kontakty

Puszki elektroinstalacyjne i kontakty
Otwory na puszki elektroinstalacyjne i kontakty wycinamy przed montażem płyty ręczną piłą otwornicą lub specjalna nasadką (otwornicą) na wiertarkę.

Puszki elektroinstalacyjne

fot. Puszki elektroinstalacyjne

Puszki elektroinstalacyjne
Puszki elektroinstalacyjne mocujemy w pustej ścianie za pomocą uchwytów rozporowych.

Druga strona ściany

fot. Druga strona ściany

Druga strona ściany
Na drugiej stronie ściany rozpoczynamy montaż płyt od połowy szerokości pierwszej płyty. Dzięki przesunięciu płyt względem siebie ściana szkieletowa zyskuje swoją stabilność.

Szpachlowanie

fot. Szpachlowanie

Szpachlowanie
Miejsca łączenia się płyt, otwory z wkrętami i krawędzie płyt wypełniamy masą szpachlową zalecaną przez producenta płyt. Po wyschnięciu całość szlifujemy papierem ściernym.

gruntowanie

fot. gruntowanie

Gruntowanie – malowanie, tapetowanie lub wykładanie płytkami…
Suchą powierzchnię ściany gruntujemy, a następnie malujemy, tapetujemy lub wykładamy płytkami ceramicznymi.

Stosując wszystkie materiały należy zapoznać się z instrukcją producenta dotyczącą przeznaczenia i obróbki danego materiału.

Logo

fot. Logo

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)