X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ocieplanie ścian metodą lekko-mokrą

ocieplanie
Sposobem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu jest ocieplenie ścian. Jedna z chętniej stosowanych metod to docieplanie metodą lekko-mokrą, która jest prosta w wykonaniu a do tego trwała i niedrogia. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej ocieplać i jakich materiałów użyć, aby budynek był odpowiednio docieplony.


Metoda BSO (bezspoinowy system ocieplenia), czyli inaczej lekka-mokra z powodzeniem może być stosowana do ocieplania ścian murowanych z cegły, pustaków ceramicznych, betonu komórkowego, a także przy ocieplaniu ścian betonowych monolitycznych lub prefabrykowanych. Powierzchnie ścian mogą być niewykończone lub pokryte tynkiem.

ocieplanieKiedy należy ocieplać?
Prace warto wykonywać, gdy pogoda jest bezdeszczowa a nasłonecznienie umiarkowane. Nie należy rozpoczynać ocieplania w trakcie przymrozków.

Czym ocieplać?
Do ocieplania budynku można użyć płyt ze styropianu lub z wełny mineralnej:
- styropian – powinien mieć gęstość nie mniejszą niż 15 kg/m3. Droższym rozwiązaniem będzie ten o gęstości 20 kg/m3. Wymiary płyt stosowanych do ocieplania nie powinny przekroczyć 120 cm wysokości i 60 cm szerokości. Przed zastosowaniem styropianu do ocieplenia, powinien być on wcześniej sezonowany przez minimum osiem tygodni
- płyta mineralna – zalecane jest stosowanie wełny o zaburzonym układzie włókien lub wełny lamelowej, której włókna są prostopadłe względem najdłuższej krawędzi płyty. Płyty wełny mineralnej powinny być twarde lub półtwarde, o gęstości od 80 do 150 kg/m3.

wełna szklanaDocieplanie budynków – metoda lekka mokra
Przed rozpoczęciem prac, warto wcześniej oczyścić ścianę z wszelkiego rodzaju fragmentów tynku, a wszystkie nierówności i ubytki powinny być uzupełnione zaprawą szpachlową. Na tak przygotowaną ścianę przyklejamy za pomocą zaprawy lub przy pomocy kołków, płyty styropianowe lub z wełny mineralnej. Powinny one być jak najgęściej ułożone, w tzw. mijankę. W ten sposób ułożone płyty pokrywa się cienką warstwą zaprawy a następnie wtapia w nią pasy lekkiej siatki zbrojącej z włókna szklanego. Pasy powinny nachodzić na siebie co najmniej 10 cm. Po wyschnięciu podkładu można ściany pokryć tynkiem cienkowarstwowym.

Jak ocieplić zwilgoconą ścianę?
Skutkiem wilgoci na ścianach budynku może być pojawiająca się pleśń. W takim wypadku doświadczona osoba powinna przeprowadzić ekspertyzę w budynku. Nie należy ocieplać ściany przed usunięciem przyczyny wilgoci. Nie należy także zakładać styropianu czy wełny od zewnątrz, ponieważ problem pozostanie, a dodatkowo będzie się nawarstwiał.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-04-01 11:39:37
Tagi do artykułu: ocieplenie | ściany | styropian | Wełna mineralna | tynki | docieplanie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ocieplanie ścian od wewnątrz

ocieplanie
Ocieplanie ścian od wewnątrz to niekiedy jedyne rozwiązanie, aby poprawić komfort cieplny. Niestety izolacja od środka jest o wiele mniej korzystna niż ta stosowana od zewnątrz. Przed rozpoczęciem remontu, warto wiedzieć jakie szkody może przynieść zastosowanie tej metody termomodernizacji.

Jakie ściany wybrać do domu?

ściany zewnętrzne
Głównym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu i jego wnętrza przed wychłodzeniem i przegrzewaniem. Dlatego ich wybór jest ważną decyzją przed postawieniem wymarzonego domu. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe, ciepłe, ciche, ale też zdrowe. Jaki rodzaj będzie najlepszy dla naszego domu?

Izolacja ścian od wewnątrz

izolacja ścian zewnętrznych
Każdy z nas pragnie, aby zimą mieszkanie było ciepłe i przytulne. Ocieplenie ścian od zewnątrz jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy parametrów cieplnych budynku. Pozwala skutecznie eliminować mostki termiczne a tym samym zyskać optymalne warunki we wnętrzu mieszkania. Niestety czasami nie jest to możliwe. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest izolacja ścian od wewnątrz, która jednak jest dużo mniej skuteczna niż zewnętrzna izolacja.

Docieplamy dom

ocieplanie
Dom kojarzy się przede wszystkim z ciepłem. A ciepło domowe kojarzy się każdemu inaczej. Dla jednego to będą przytulne wnętrza, dla innego ładne kolory ścian, a jeszcze dla innego firanki zawieszone w oknach i mama czekająca z domowym obiadem. Jednak bez tego ciepła rozumianego w dosłownym znaczeniu cała reszta jest tylko mało znaczącym dodatkiem. Bo co to za przyjemność siedzieć w najpiękniejszym wnętrzu, z najładniej pomalowanymi ścianami kiedy jest nam zimno.
Jeżeli podczas budowy domu nie pomyśleliśmy o tym, warto jak najszybciej docieplić swój dom.