Ocieplanie ścian metodą lekko-mokrą

ocieplanie

fot. ocieplanie

Sposobem na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu jest ocieplenie ścian. Jedna z chętniej stosowanych metod to docieplanie metodą lekko-mokrą, która jest prosta w wykonaniu a do tego trwała i niedrogia. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej ocieplać i jakich materiałów użyć, aby budynek był odpowiednio docieplony.

Metoda BSO (bezspoinowy system ocieplenia), czyli inaczej lekka-mokra z powodzeniem może być stosowana do ocieplania ścian murowanych z cegły, pustaków ceramicznych, betonu komórkowego, a także przy ocieplaniu ścian betonowych monolitycznych lub prefabrykowanych. Powierzchnie ścian mogą być niewykończone lub pokryte tynkiem.

ocieplanie

fot. ocieplanie

Kiedy należy ocieplać?
Prace warto wykonywać, gdy pogoda jest bezdeszczowa a nasłonecznienie umiarkowane. Nie należy rozpoczynać ocieplania w trakcie przymrozków.

Czym ocieplać?
Do ocieplania budynku można użyć płyt ze styropianu lub z wełny mineralnej:
styropian – powinien mieć gęstość nie mniejszą niż 15 kg/m3. Droższym rozwiązaniem będzie ten o gęstości 20 kg/m3. Wymiary płyt stosowanych do ocieplania nie powinny przekroczyć 120 cm wysokości i 60 cm szerokości. Przed zastosowaniem styropianu do ocieplenia, powinien być on wcześniej sezonowany przez minimum osiem tygodni
płyta mineralna – zalecane jest stosowanie wełny o zaburzonym układzie włókien lub wełny lamelowej, której włókna są prostopadłe względem najdłuższej krawędzi płyty. Płyty wełny mineralnej powinny być twarde lub półtwarde, o gęstości od 80 do 150 kg/m3.

Docieplanie budynków – metoda lekka mokra
Przed rozpoczęciem prac, warto wcześniej oczyścić ścianę z wszelkiego rodzaju fragmentów tynku, a wszystkie nierówności i ubytki powinny być uzupełnione zaprawą szpachlową. Na tak przygotowaną ścianę przyklejamy za pomocą zaprawy lub przy pomocy kołków, płyty styropianowe lub z wełny mineralnej. Powinny one być jak najgęściej ułożone, w tzw. mijankę. W ten sposób ułożone płyty pokrywa się cienką warstwą zaprawy a następnie wtapia w nią pasy lekkiej siatki zbrojącej z włókna szklanego. Pasy powinny nachodzić na siebie co najmniej 10 cm. Po wyschnięciu podkładu można ściany pokryć tynkiem cienkowarstwowym.

Jak ocieplić zwilgoconą ścianę?
Skutkiem wilgoci na ścianach budynku może być pojawiająca się pleśń. W takim wypadku doświadczona osoba powinna przeprowadzić ekspertyzę w budynku. Nie należy ocieplać ściany przed usunięciem przyczyny wilgoci. Nie należy także zakładać styropianu czy wełny od zewnątrz, ponieważ problem pozostanie, a dodatkowo będzie się nawarstwiał. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)