X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Halogeny czy kinkiety ścienne?

oświetlenie
Oświetlenie wnętrza domu jest ważne nie tylko ze względów użytkowych, ale także estetycznych. Dzięki niemu można nie tylko wykonywać różne czynności po zmroku, ale także wykorzystać je jako element aranżacji wnętrza.

Planując rozmieszczenie oświetlenia, warto mieć przynajmniej ogólną wizję wyglądu pomieszczeń, stylu w jakim będą aranżowane, meblowane. Lampy czy kinkiety ścienne właściwe rozmieszczone będą wydobywać i podkreślać efektowne elementy wystroju w równym stopniu, co ukrywać te, którymi niekoniecznie chcemy się chwalić. W takim wypadku najlepiej przystąpić do projektowania oświetlenia już po zakończeniu urządzania wnętrza.


salonOświetlenie w domach czy mieszkaniach ze względu na zastosowanie dzieli się na ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Pełnią one różne funkcje, ale dzięki temu doskonale się uzupełniają. Lampy powinny zapewnić równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie miejscowe natomiast umieszczane jest w taki sposób, by oświetlać miejsca, w których wykonywane są jakieś czynności. Oświetlenie dekoracyjnie jest szczególnie przydatne do pokreślenia niektórych elementów wystroju domowego wnętrza. Bardzo często stosuje się je do podświetlania kolumn, roślin, obrazów czy wnęk.

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się oświetlenie halogenowe, które nie tylko zapewnia wystarczającą ilość światła w pomieszczeniu, ale także pomaga stworzyć we wnętrzu nastrojowy klimat. Halogeny przeważnie montowane są w suficie podwieszanym, gdzie tworzą różnego rodzaju kompozycje. Jest to prosty i szybki sposób na zmianę aranżacji domowego wnętrza. Sufit podwieszany umożliwia skorygowanie wysokości pomieszczenia,pomoże też zróżnicować wysokość sufitu. Oświetlenie halogenowe w nim zamontowane daje bardzo duże możliwości aranżacyjne.

Ponadto halogeny wytwarzają do 70% światła więcej niż zwykle żarówki. Wybór modeli energooszczędnych pozwoli zaoszczędzić nawet do 30% zużywanej energii. Największe oszczędności energii, a przy tym zdecydowanie najdłuższe użytkowanie dają halogeny LED.

kinkietAlternatywą dla halogenów są kinkiety na ściany. Kinkiety to oświetlenie uniwersalne, które można bez problemu stosować we wszystkich pomieszczeniach. Jest to rozwiązanie zawsze modne i praktyczne, które doskonale dopełnia oświetlenie ogólne. Tego rodzaju oprawy oświetleniowe mogą mieć różną formę – zamkniętą, przylegającą do ściany. Mogą mieć kształt misy lub bardziej geometryczny. Kinkiety wykonane z nieprzezroczystego szkła będą kierować światło na ścianę.

Wybór między kinkietami a oświetleniem halogenowym to indywidualna sprawa każdego urządzającego mieszkanie. Na szczęście bogata oferta tego rodzaju produktów pozwala na eksperymentowanie ze światłem niekoniecznie za duże pieniądze.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Oświetlenie
2016-08-17 07:40:21
Tagi do artykułu: lampy | kinkiety | oświetlenie | LED | oprawy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Oświetlenie w stylu Glamour

kinkiety
Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie nadać niepowtarzalny charakter każdej przestrzeni. Może zaakcentować jej przytulny nastrój, wydobyć nutę zmysłowości, czy też wręcz przeciwnie - wzmocnić minimalistyczną naturę...

Nastrój kreowany światłem

sypialnia
Właściwie dobrane oświetlenie ułatwia nam nie tylko poruszanie się w przestrzeni ale także pracę. Światło w projektowaniu wnętrz odgrywa istotną rolę ponieważ w dużej mierze to właśnie ono decyduje jak czujemy się w danej przestrzeni. Wiadomo, że za pomocą światła można kreować wystrój wnętrza, modelować poszczególne elementy architektoniczne, czy nadawać meblom nowy, ciekawy wygląd.

Projektowanie oświetlenia wnętrz

lampa wisząca
Od dawna wiadomo, iż istotny wpływ na samopoczucie człowieka ma estetyka pomieszczenia, w którym przebywa, a którą to między innymi kształtuje oświetlenie. Inaczej mówiąc istotne jest, by tak zaprojektować oświetlenie, abyśmy mieli poczucie, że nasz wzrok się nie przemęcza, a my sami odczuwamy komfort w pomieszczeniu, w którym przebywamy...

Jakie światło w kuchni?

kuchnia
We współczesnej kuchni oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Z jego formą i materiałem możemy natomiast trochę poeksperymentować. Zanim jednak kupimy właściwe lampy, odpowiedzmy sobie na pytanie: jaki efekt, dzięki oświetleniu, pragniemy osiągnąć?